امروز، دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

افزایش سهمیه ایران و سطح‌بندی مسابقات در راه است

کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال انقلابی بزرگ در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 
است.
دپارتمان مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال مطالعه یک پیشنهاد جامع برای تغییر سیستم لیگ قهرمانان آسیا و فرمول جدید برای مسابقات باشگاهی در سراسر قاره کهن است تا از توسعه مطلوب از نظر بازاریابی و تبلیغات اطمینان حاصل کند.
نشریه «الاتحاد» امارات در گزارشی در این زمینه نوشت: این پیشنهاد مربوط به ادغام 76 باشگاه حرفه ای در آسیا به نمایندگی از 20 لیگ حرفه ای در  قاره کهن  است که از طریق سیستم ارزیابی توزیع می شود، به طوری که مسابقات باشگاهی به 3 سطح تقسیم 
می شوند که همگی به نام «لیگ قهرمانان آسیا» هستند. باشگاه‌های 10 لیگ‌ برتر آسیا نیز به شکل جدید در سطح اول و دوم لیگ قهرمانان حضور 
دارند.
با توجه به برداشتی که توسط دپارتمان مسابقات قاره‌ای مورد بررسی قرار گرفته است، در راس آن، رقابت‌های «لیگ قهرمانان آسیا A یا لیگ قهرمانان آسیا 1» قرار دارد که انتظار می‌رود تنها با حضور 24 تیم به نمایندگی از نخبگان برتر آسیایی برگزار شود. بر اساس پیشنهاد ارائه شده برای بحث، با توجه به رتبه بندی 10 لیگ برتر آسیا، تعداد کرسی های توزیع شده با توجه به مکانیسم جدید متفاوت 
است.
این مسابقات شاهد 3 یا 4 برابر ارزش جوایز خود در لیگ قهرمانان فعلی است که در مجموع به 30 میلیون دلار می رسد و پیش بینی می شود به چند برابر این رقم برسد و به این ترتیب قهرمان مبلغی حدود 15 تا 20 میلیون دلار پاداش به جیب 
می زند.
دومین سطح رقابت باشگاه‌های آسیا این قاره در صورت موافقت «لیگ قهرمانان B» یا «مسابقات لیگ قهرمانان ۲» نام‌گذاری می‌شود. پیگیری‌ها حاکی از آن است که این مسابقات ادغام AFC کاپ و لیگ قهرمانان آسیا محسوب می‌شود، اما به شکلی توسعه‌یافته‌تر و با لغو حضور باشگاه‌هایی از لیگ‌های حرفه‌ای بزرگ این قاره شاهد حضور باشگاه‌هایی خواهد بود.
در مورد سومین سطح رقابت در لیگ قهرمانان آسیا که پیش بینی می شود با نام «لیگ قهرمانان آسیا C» با حضور 20 تیم برگزار شود و به باشگاه ها و لیگ های پایین رده اختصاص یابد و این احتمال وجود دارد که باشگاه هایی از 10 لیگ برتر آسیا نیز در آن مسابقات شرکت خواهند کرد.
با توجه به مفهوم این مطالعه، ممکن است سهمیه ها برای لیگ‌های بزرگ شرق و غرب آسیا با هدف توزیع باشگاه‌هایشان در لیگ قهرمانان در سه سطح جدید، به‌ویژه سطح اول و دوم افزایش یابد.
پیگیری‌ها حاکی از آن است که کمیته مسابقات قاره‌ای چشم‌انداز نهایی خود را پس از جلسه آتی در پایان ماه جاری به دفتر اجرایی ارائه خواهد کرد، مشروط بر اینکه تصمیمی برای تغییر هویت و شکل مسابقات برای باشگاه‌های دارای امتیاز در نسخه 2024-2025، به موجب آن باشگاه ها و لیگ ها یک سال کامل فرصت داده می شوند تا شرایط خود را با پیشنهاد جدید و الزامات جدید برای شرکت های مختلف در مسابقات تطبیق دهند.
بدین ترتیب پیشنهاد روی میز AFCبرای لیگ قهرمانان آسیا این است که دیگر مسابقاتی به نام AFC کاپ برگزار نشود. به  جای آن لیگ قهرمانان آسیا در 3 سطح A و B و C برگزار شود. طبق اعلام نشریه قطری باشگاه های 10 لیگ برتر آسیا که ایران یکی از آنهاست باشگاه هایش در این 3 سطح توزیع می شود یعنی ممکن است تیم اول و دوم در سطح اول لیگ قهرمانان رقابت کنند و تیم های سوم و چهارم سهمیه ایران در سطح های دیگر آسیا رقابت کنند. همچنین طبق گزارش رسانه قطری با سطح بندی لیگ قهرمانان احتمال افزایش سهمیه کشورها وجود دارد یعنی در صورت تغییر فرمت سهمیه ایران هم افزایش خواهد یافت.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما