امروز، سه شنبه، ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

عطایی: گروه‌بندی انتخابی المپیک با قرعه‌کشی مشخص می‌شود

سرمربی تیم ملی والیبال گفت: قطعا کادرفنی تیم ملی ترمیم و تقویت خواهد شد. برای این کار با فدراسیون والیبال و کمیته فنی مشورت خواهیم کرد تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنیم.
تیم ملی والیبال سال آینده روزهای سرنوشت‌سازی در پیش دارد؛ چرا که باید در رویدادهای مختلفی که 
مهم ترین آنها رقابت‌های انتخابی المپیک است شرکت کند. پس از ناکامی این تیم در المپیک توکیو، بهروز عطایی هدایت این تیم را بر عهده گرفت و توانست در اولین گام قهرمانی آسیا را برای والیبال ایران به ارمغان بیاورد. در لیگ ملت‌ها هم ملی‌پوشان والیبال ایران عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند؛ هرچند در رقابت‌های قهرمانی جهان نتایج‌شان همچون دور پیشین این رقابت‌ها بود؛ اما با این حال برخی انتقادهایی در خصوص این انتقادها مطرح 
شد.
بهروز عطایی از مسیر سخت تیم ملی والیبال برای رسیدن به المپیک پاریس، برخی اتفاقات گذشته و همچنین شرایط لیگ برتر ایران صحبت کرد. این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
در خصوص سیدبندی که فدراسیون جهانی والیبال برای مسابقات انتخابی المپیک در نظر گرفته تفسیرهای مختلفی صورت گرفته است. این سیدبندی به چه شکل است؟
۲۴ تیم در ۳ گروه هشت تیمی قرار می‌گیرند و ۳ تیم به عنوان سرگروه انتخاب می‌شوند که تا الان سرگروهی ژاپن قطعی شده است. در ادامه بر اساس رنکینگ جهانی، سیدبندی تیم‌ها به این شکل خواهد بود که تیم‌ها بر اساس رنکینگ در ۷ سید قرار می‌گیرند و هر سید شامل ۳ تیم است. برای اینکه مشخص شود تیم‌ها در کدام گروه‌ها قرار بگیرند بین ۳ تیم هر سید قرعه‌کشی انجام خواهد شد. مثلا اگر در سید یک تیم‌های لهستان، ایتالیا و برزیل حضور داشته باشند قرعه‌کشی مشخص خواهد کرد که هر کدام از این تیم‌ها در کدام یک از ۳ گروه قرار می‌گیرد. رنکینگ جهانی تنها سیدبندی را مشخص می‌کند؛ اما برای گروه‌بندی قرعه‌کشی انجام 
می‌شود.
با توجه به این شرایط چقدر کار تیم ملی والیبال برای کسب سهمیه المپیک سخت‌تر شده؟
به هر حال رقابت‌های انتخابی المپیک سخت است. احتمالا ما در سید سوم یا چهارم قرار خواهیم گرفت و ما در هر گروهی قرار بگیریم باید به مصاف تیم‌هایی از سیدهای اول تا هفتم برویم.
اگر در این رقابت‌ها نتوانیم سهمیه المپیک کسب کنیم رنکینگ جهانی اهمیت زیادی باری ما پیدا می‌کند.
دقیقا همینطور است. رنکینگ جهانی که در پایان مرحله گروهی لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ اعلام ‌می‌شود تکلیف سایر تیم‌های صعودکننده را مشخص می‌کند. در این رنکینگ تیم‌هایی که در رقابت‌های انتخابی توانسته‌اند سهمیه المپیک کسب کنند نادیده گرفته می‌شود و سهمیه‌های قاره‌ای بر اساس رنکینگ جهانی مشخص خواهند شد.
رئیس فدراسیون والیبال در گفت‌وگویی عنوان کرده که قرار است کادرفنی تیم ملی شرایط بهتری پیدا کند. آیا قرار است تغییراتی در این کادر شکل بگیرد؟
قطعا کادرفنی تیم ملی ترمیم و تقویت خواهد شد. برای این کار با فدراسیون والیبال و کمیته فنی مشورت خواهیم کرد تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنیم.
داورزنی همچنان روی مواضعش مبنی بر اینکه آرمان تیم ملی والیبال، کسب مدال المپیک است تأکید می‌کند. سؤال اینجاست که والیبال ایران ظرفیت و توانایی رسیدن به چنین جایگاهی را دارد؟
فدراسیون والیبال آرمانی را تعریف کرده و ما برای رسیدن به این آرمان تلاش می‌کنیم. البته ممکن است به آرمان مورد نظر فدراسیون نرسیم. والیبال ایران هنوز جزو ۶ تیم برتر دنیا نیست و بین تیم‌های هشتم تا دهم دنیا قرار دارد. با این حال ما برای بهترین عملکرد تلاش می‌کنیم و شاید به آرمان موردنظر فدراسیون والیبال دست پیدا کردیم.
در حال حاضر در والیبال آسیا، ژاپن قدرت اول است یا ایران؟
در رنکینگ جهانی ژاپن دوپله از ما بالاتر است؛ اما به جز ۶ تیم برتر دنیا، تیم‌هایی مثل ایران، آژانتین، صربستان، اسلوونی، ژاپن و هلند در یک سطح هستند و وضعیت این تیم‌ها در آن برهه که مسابقات برگزار می‌شود مشخص می‌کند که تا چه حد می‌توانند موفق باشند. مثلا تیمی مثل اسلوونی چون میزبان بود جزو ۴ تیم برتر جهان قرار گرفت؛ در حالی که جزو ۴ قدرت برتر والیبال دنیا نیست. تیم آرژانتین هم که مدال برنز المپیک را کسب کرد هم چنین شرایطی دارد و نباید تصور شود که سومین تیم قدرتمند والیبال دنیا محسوب می‌شود.
داورزنی در خصوص برکناری خوش‌خبر از سرپرستی تیم ملی عنوان کرده که دلیل این برکناری به خاطر تبعیضی بوده که بین بازیکنان آذری و مازنی صورت می‌گرفته است. چنین چیزی واقعیت دارد؟
به هر حال از این اتفاق می‌توان برداشت‌های مختلفی انجام داد؛ اما دلیل این که همکاری آقای خوش‌خبر با تیم ملی ادامه نکرد به خاطر تبعیض بین بازیکنان نبود. ما ارتباط دوجانبه‌ خوبی با هم داشتیم؛ اما مدل کار من با مدال کاری او تفاوت داشت. این قطع همکاری هم فقط به این دلیل که آقای خوش‌خبر با تعدادی از بازیکنان دارای ارتباط بهتری بود، نبود. من مدل مدیریتی او را متفاوت با مدل مدیریتی خودم دیدم و احساس کردم این مسئله باعث دوگانگی می شود. اینکه چون آقای خوش‌خبر به بازیکنان آذری توجه بیشتری می‌کرد به نظرم نباید به آن پرداخته شود چون من چنین استنباطی ندارم.
دستیاران شما نقشی در قطع همکاری با خوش‌خبر داشتند؟
نه؛ اینگونه نبود. به هر حال ما مجموعه‌ای هستیم که همه اعضا با هم در ارتباط هستند؛ اما هدف نهایی ما آرامش در تیم ملی و تصمیمات بر اساس تعقل باشد. با آرامش می‌توان بهترین عملکرد را داشت. هر تصمیمی که گرفته می‌شود بر اساس سیاست‌های فدراسیون والیبال و هماهنگ با رئیس فدراسیون است.
با توجه به اینکه تعدادی از بازیکنان فیکس تیم ملی، لژیونر هستند و شما هم هدایت تیم هراز را بر عهده دارید، آیا فرصتی برای تماشای بازی‌ لژیونرها وجود دارد؟
احتمالا بین دو نیم‌فصل به اروپا بروم تا بازی‌های امیرحسین اسفندیار، میلاد عبادی‌پور، مرتضی شریفی، بردیا سعادت و ... را از نزدیک تماشا کنم.
به نظر شما بهتر است بازیکنان ایران به دنبال حضور در لیگ‌های خارجی باشند یا اینکه در لیگ ایران بازی کنند؟
کشورهای مطرح والیبال دنیا مثل لهستان، برزیل، ایتالیا و فرانسه بازیکنانی دارند که در باشگاه‌های بزرگ اروپایی بازی می‌کنند. این مسئله در ارتقای کیفی بازیکنان تاثیر می‌گذارد و من به عنوان یک مربی ایرانی دوست دارم بازیکنان در لیگ‌های معتبر دنیا بازی کنند. این مسئله در نهایت به سود والیبال ملی ما خواهد بود.
گفته شد که در جلسه اخیر کمیته فنی بحث‌های تند انتقادی در خصوص تیم ملی والیبال انجام شد. این مسئله واقعیت دارد؟
بحث تندی نبود و هر کسی نظر خودش را داد. سعی کردم در این جلسه شنونده باشم و روی بحث‌هایی که انجام شد تمرکز کنم تا از آنها برای کمک به تیم ملی استفاده کنم. از هر کسی که بتواند به تیم ملی کمک کند استقبال خواهیم کرد.
در لیگ امسال تعدادی از بازیکنان جوان عملکرد خوبی داشتند. این بازیکنان چقدر شانس دعوت به تیم ملی را دارند؟
نگاه من به همه بازیکنان باکیفیت است و تلاش می‌کنم از این بازیکنان باکیفیت در مسابقات پیش‌رو استفاده کنم. هر بازیکنی که بتواند به تیم ملی کمک کند قطعا مدنظر ما خواهد بود.
با توجه به اینکه پیش از رقابت‌های قهرمانی جهان، موسوی از تیم ملی کناره‌گیری کرد آیا شانس دعوت دوباره به تیم ملی را خواهد داشت؟
به یکسری موضوعات باید خیلی واضح پرداخته شود. والیبال متعلق به همه است و هر بازیکنی که بتواند کمک کند و تمایل به بازی برای تیم ملی داشته باشد شانس دعوت به این تیم را خواهد داشت.
چه زمانی دستیاران‌تان در تیم ملی، بازی‌های لیگ را زیرنظر خواهند داشت؟
این موضوع را با همکارانم در تیم ملی هماهنگ کرده‌ام. هم آنها و هم من بازی‌های لیگ را رصد کرده‌ایم و با اطلاعات کافی عملکرد بازیکنان را زیرنظر داریم.
با توجه به اینکه قرار است کادرفنی تیم ملی ترمیم شود آیا احتمال دارد برخی از دستیاران‌تان کنار گذاشته شوند؟
نه؛ هدف کلی ما این است که کادری داشته باشیم که بتواند بیشترین کمک را به تیم ملی کند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما