امروز، جمعه، ۷ مهر ۱۴۰۲

باغ جنت محل برپایی تجمعات قانونی در شیراز

سیده ناهید تقویان- تماشا                                           
عکاس: حجت رحیمی
دکتر اسماعیل محبی‌پور چهارشنبه دوم آذر ضمن تبریک هفته بسیج، بیان کرد: بسیج مستضعفین در ۵ آذر ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، در دی‌ماه ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد؛ یکی از فعالیت‌های جهادی این سازمان محرومیت زدایی بوده و در هر مقطعی که از انقلاب گذشته، مشاهده می‌کنیم که اگر این شجره طیبه نبود، کشور دچار مشکلات مختلف می‌شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه بسیج یک نهاد صرفا امنیتی نیست و هر کسی برای رضای خدا بدون طمع داوطلبانه خدمت می‌کند، بسیجی است، گفت: امروز بسیج مستضعفین هیچ الزامی برای عضویت و محدودیتی برای خدمت ندارد و همه افرادی که علاقمند به خدمت باشند، فارغ از گرایش‌های سیاسی امکان عضویت و همکاری با این سازمان را داشته و دارند.
* بسیج تشکل مردمی فراگیر و درخت پهناور است که سایه گسترده آن را در کشور شاهد هستیم
دکتر محبی‌پور همچنین با اشاره به اینکه بسیج تشکل مردمی فراگیر و درخت پهناور است که سایه گسترده آن را در کشور شاهد هستیم، تأکید کرد: باید نمونه فعالیت‌های بسیجیان را معرفی کرد تا باعث دلگرمی آنان شود.
* باغ جنت شیراز به عنوان نخستین مکان برای برگزاری اجتماعات در این کلانشهر تعیین شد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در ادامه سخنانش به موضوع انتخاب مکانی برای تشکیل اجتماعات و راهپیمایی های مسالمت آمیز اشاره داشت و در این ارتباط تصریح کرد: در جهت اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی مبنی بر آزادی تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح به شرطی که مخل امنیت اسلام نباشد، باغ جنت شیراز به عنوان نخستین مکان برای برگزاری این اجتماعات در این کلانشهر تعیین شدتا شاهد برگزاری تجمعات قانونی در شهر شیراز در باغ جنت باشیم.
اسماعیل محبی پور افزود: برنامه ریزی برای تحقق این امر از ابتدای امسال در دستور کار قرار گرفت و پس از بررسی ظرفیت ها و جمع بندی نظرات مختلف این تصمیم نهایی شد. در ادامه 
مکان های دیگری نیز در شهر شیراز برای برگزاری تجمعات قانونی انتخاب و معرفی خواهد شد.
* درخواست تجمع به فرمانداری شیراز ارائه شود
او اظهار داشت: بر این اساس، از این پس تمام تشکل ها، احزاب و صنوف مختلف قانونی می‌توانند با مراجعه به فرمانداری شیراز درخواست تجمع قانونی خود را ارائه دهند و پس از طی فرایند قانونی، مجوز برگزاری تجمع صادر خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس بیان کرد: این تجمعات کاملا آزاد است و امکان حضور سخنران نیز در آنها وجود دارد و این تدبیر نیز اندیشیده شده که هر صنف و گروهی که درخواست تجمع دارد مدیر مربوطه هم بتواند در آن تجمع حضور یافته و پاسخگو باشد.
افزود: این اقدام در جهت فراهم کردن زمینه برگزاری اعتراضات قانونی و جدا کردن آن از اغتشاشات رقم خواهد خورد و امیدواریم که به یک الگوی در کشور تبدیل شود.
* شهادت ۲۰ نفر در فارس در ایام اخیر
این مقام سیاسی امنیتی از رسانه‌های فارس به واسطه پوشش مناسب خبری در موضوع حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) قدردانی و خاطرنشان کرد: اصحاب رسانه در انعکاس و اطلاع‌رسانی جزئیات حادثه به عموم مردم بسیار خوب عمل کردند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس همچنین با بیان اینکه دشمن همواره به دنبال بهانه‌ای بود که اقداماتی را انجام دهد و فوت خانم امینی در کشور، بهانه‌ای برای ایجاد اغتشاش و دامن زدن به ناآرامی در کشور بود، گفت: ۳۷ سرویس جاسوسی بیگانه در دو ماهه گذشته در کشور و در جریان اغتشاش فعالیت داشتند.
محبی‌پور با اشاره به اینکه در این ایام فارس ۲۰ شهید تقدیم انقلاب و نظام اسلامی کرد که ۱۳ تن از آنان در شاهچراغ و هفت تن در مسیر تامین امنیت به شهادت رسیدند، گفت: ۵ نفر از شهدای مدافع امنیت در شیراز و ۲ نفر در بیرم لارستان به فیض شهادت رسیدند.
* فارس آرام‌ترین نقطه کشور طی ماه‌های اخیر بوده است
او در عین حال فارس را جزو آرام‌ترین نقاط کشور طی ماه‌های اخیر دانست و دلیل این امر را هوشیاری مسئولان و اتخاذ تدابیر درست و همراهی و دقت نظر مردم برای جداکردن خط اعتراض از اغتشاش و خواسته‌های دشمنان ارزیابی و اضافه کرد: در عین حال برآورد اولیه خسارت مستقیم وارده به مراکز دولتی و خدمات شهری در فارس بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان است.
* ۲ ماه است تمام سفرهای گردشگری به فارس لغو و این موضوع باعث وارد شدن خسارت به هتل‌ها، صنایع دستی و بخش‌های مختلف گردشگری شده است 
محبی‌پور در خصوص اثرات غیرمستقیم آشوب‌های اخیر، افزود: ۲ ماه است تمام سفرهای گردشگری به فارس لغو و این موضوع باعث وارد شدن خسارت به هتل‌ها، صنایع دستی و بخش‌های مختلف گردشگری شده است؛ خسارت‌هایی که باید مردم برای آن هزینه کنند یا از محل درآمدهای حاصله دولت نظیر درآمد نفت، مالیات و ... جبران شود، حال آنکه این ارقام می‌شد که در مسیر توسعه کشور هزینه شود.
او از خانواده‌ها خواست فضای هیجانی نسل جوان را کنترل کنند و افزود: حیف است بخشی از سرمایه‌های انسانی ما به دلیل اقدامات مجرمانه گرفتار پرونده‌های قضایی شوند.
* دستگیری ۲ نفر توسط دستگاه امنیتی در واقعه محله کشن
محبی پور، با اشاره به وقوع درگیری در محله کشن در جریان تدفین یکی از کشته های حوادث اخیر در خیابان معالی آباد شیراز گفت: در جریان این مراسم عده ای که به دنبال سوء استفاده بودند تا این کشته شدن آن فرد را به دولت و نیروهای امنیتی و انتظامی نسبت دهند دست به ایجاد درگیری و ناآرامی در آن مراسم 
کردند.
وی ادامه داد: در مراسم خاکسپاری نیز یک نفر در اثر اصابت گلوله کشته شد که اسلحه ای که برای این جنایت استفاده شده به هیچ وجه از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی ما استفاده نمی شود.
او اظهار داشت: در ارتباط با این اتفاق و مرگ یک شهروند، ۲ نفر توسط دستگاه امنیتی دستگیر شده اند.
معاون استاندار فارس با اشاره به فوت دانشجویی به نام امید مویدی طی روزهای اخیر در شیراز و ضمن تأکید بر اینکه این فرد، حین تردد در یک مسیر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و فوت کرده است، گفت: با هرگونه فتنه‌انگیزی کاملا مخالف هستیم؛ فتنه کارش تمام است.
* حادثه کتابخانه خوارزمی تکرار نمی‌شود
محبی‌پور با اشاره به اینکه وظیفه مدیران پاسخ دادن به ابهامات است و هیچ مسئولی حق دروغ گفتن ندارد، اضافه کرد: مدیرانی که پاسخگو نیستند را می‌توانیم با خبرنگاران در همان اداره روبرو کنیم و خودمان هم بررسی وضعیت آنان را شکل 
دهیم.
او همچنین با اشاره به اتفاقی که در محیط‌ آموزشی کتابخانه خوارزمی روی داد، گفت: ناراحت هستیم و پیگیری می‌کنیم که دوباره این موضوع روی ندهد.
* پرونده حمله تروریستی شاهچراغ(ع) ملی است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در خصوص پرونده حادثه شاهچراغ (ع) هم گفت: اگرچه این حادثه در شیراز روی داد، اما سرشبکه در تهران بود و پرونده در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفته است.
محبی‌پور با بیان اینکه پنج نفر از مصدومان حادثه تروریستی حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) هنوز در بیمارستان بستری هستند، وضعیت چهارمصدوم را پایدار اعلام و اضافه کرد که یک نفر از این افراد تحت مراقبت ویژه است.
او در خصوص فوت یک مرد در حادثه کشن هم گفت: حسین شیرازی پور در واقعه کشن کشته شد و دو نفر در این حادثه دستگیر شدند که اکنون در اختیار دستگاه‌های امنیتی 
هستند.
* ۳۰ مهاجر در اغتشاشات فارس دخالت کرده‌اند که دستگیر شده‌اند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با بیان اینکه هر مهاجری که در اغتشاشات دستگیر شود از تمام خدمات دولتی محروم و از کشور اخراج خواهد شد، گفت: ۳۰ مهاجر در اغتشاشات فارس دخالت کرده‌اند که دستگیر شده‌اند.
* اجازه دخالت در وضعیت داخلی کشور را به میهمانان نمی‌دهیم 
محبی‌پور با تأکید بر اینکه اجازه دخالت در وضعیت داخلی کشور را به میهمانان نمی‌دهیم، گفت: مهاجران میهمان ما هستند و حق دخالت در وقایع داخلی ایران ندارند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما