امروز، شنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۳

اقتصاد تعاونی تنها نسخه شفابخش اقتصاد بیمار کشور است

زهرا مطهری - تماشا
عضو هیأت رئیسه اتاق تعاون ایران و نایب رئیس اتاق تعاون فارس، به فرا رسیدن موعد مطالبه گری جدی بخش تعاون اشاره کرد و گفت: ارتقای سهم بخش تعاونی در اقتصاد، مطالبه اصلی تعاونگران از دولت و مجلس است و تحقق این مطالبه از مسیر انتخاب وزیر تعاونی کارآمد و مسلط می گذرد و تعاون گران این انتخاب را حداقل حق خود می دانند.
مجتبی محلاتی در گفت و‌گو با روزنامه «تماشا»، باعنوان اینکه فعالان حوزه تعاون‌،  طی سال های گذشته  چه در زمان بعد از ادغام سه وزارت خانه که منتهی به تشکیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد و چه قبل از آن، از عدم انتصاب وزرای متخصص و آشنا به حوزه تعاون رنج 
برده اند، اظهار کرد: متاسفانه انتخاب و انتصاب وزرا در این وزارت خانه،  قبل از اینکه برمبنای تخصص و پیشینه و کارکرد افراد باشد بر اساس سیاسی کاری انجام شده است.
 وی ادامه داد: وزرای تعاون تا به امروز هیچ گونه ارتباط معناداری  نه با حوزه بنگاه داری و کارفرمایی نداشته اند و نه با حوزه اقتصاد و تعاون و  تصمیم سازان این وزارتخانه با تمام عظمت، اهمیت و چالش های آن، که شاید امور بیش از ۸۰ درصد از مردم با تصمیمات آن در ارتباط باشد، از میان سیاسیونی غیر متخصص و گاها فاقد صلاحیت کافی انتخاب شده اند. 
 فردی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شده است که اولین ادعای ایشان عدم وابستگی سیاسی و حزبی و تخصص‌گرایی است 
نایب رئیس اتاق تعاون فارس در ادامه با اشاره به انتخاب دکتر پزشکیان به عنوان رئیس جمهور چهاردهم عنوان کرد: بحمدا... فردی به عنوان  رئیس جمهور انتخاب شده است که اولین ادعای ایشان عدم وابستگی سیاسی و حزبی و تخصص گرایی است؛ در این شرایط وقت آن رسیده است که همه تعاونگران با تمام توان خود و برای نجات اقتصاد کشور عزیزمان عزم خود را جزم نمایند. 
 محلاتی با یادآوری اینکه شاید بتوان گفت اقتصاد تعاونی تنها نسخه شفابخش اقتصاد بیمار کشور است، تأکید کرد: بخش تعاون در صورت مهیا بودن شرایط می تواند، سهم قابل توجهی در کاهش فاصله طبقاتی، تاب‌آوری اقتصاد و تحقق عدالت اجتماعی داشته باشد و در این راستا و برای تحقق این شرایط باید تعاون گران به صحنه بیایند و همه یک دل ویک صدا از رئیس جمهور مطالبه گری نمایند. 
 مهم‌ترین مطالبه تعاونی گران، انتخاب وزیری صاحب صلاحیت و متخصص است که به دور از سیاسی‌کاری انتخاب شود   
وی خاطر نشان  کرد: مهم ترین مطالبه تعاونی گران، انتخاب وزیری صاحب صلاحیت و متخصص است که به دور از سیاسی کاری انتخاب شود. 
این فعال بخش تعاون تأکید کرد: برای تحقق سهم بخش تعاون در اقتصاد باید وزارت تعاون را به اهلش بسپارند.
محلاتی در ادامه اظهار کرد: تعاون گران انتظار دارند که فردی بر کرسی وزارت تعاون و کار تکیه بزند که سابقه سال ها بنگاه داری مجموعه های بزرگ را داشته و از سوی دیگر مشکلات بنگاه داری در حوزه کارگری و کارفرمایی را با پوست و گوشت خود احساس کرده باشد و با چالش های بزرگ ترین تشکل اجتماعی، اقتصادی کشور آشنا باشد.
  انتخاب فردی که در این حوزه صاحب صلاحیت باشد می‌تواند کشتی وزارت تعاون و کار را به حرکت در آورد
عضو هیأت رئیسه اتاق تعاون کشور خاطر نشان کرد: تعاون گران به روشنی بر این باورند که انتخاب فردی که در این حوزه صاحب صلاحیت باشد می تواند کشتی  وزارت تعاون و کار را به حرکت در آورد.
محلاتی یاد آور شد امروز  در فرصتی تاریخی هستیم که تعاونگران و فعالین اقتصادی کشور می توانند با  عزمی راسخ مطالبه خود را به نمایندگی از بیش از ۲۵ میلیون نفر تعاونگر، در کشور از ریاست محترم جمهور داشته باشند و سپردن کرسی وزارت تعاون و کار را به فردی متخصص و دلسوز طلب نمایند. 
وی تأکید کرد: در شرایط موجود به نظر 
می رسد، تعاون گران می توانند با ایجاد کارزاری این خواسته مهم خود را به طور جد از ریاست محترم جمهور بخواهند و برای اولین بار سرنوشتشان را  با دست خودشان رقم بزنند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما