امروز، شنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۳

شیراز در سوگ عزای حسینی سیاه‌پوش است

حسین حسن پور- تماشا
ماه محرم برای مسلمانان و به‌ خصوص شیعیان تداعی‌کننده‌ مظلومیت اهل بیت پیامبر اسلام در صحرای کربلا، جنگ امام حسین (ع) یاران کم تعدادش و با لشکر بیش از سی هزار نفری یزید و واقعه عاشورا است. 
وقتی به ایام محرم نزدیک می‌شویم، عزاداران با سیاهپوش‌کردن کوچه‌ها و خیابان‌ها برای عزاداری امام حسین (ع) آماده می‌شوند. پس از گذشت ۱۴۰۰ سال از شهادت حضرت و یاران مظلومش در دشت کربلا، غم و ماتم این واقعه هنوز زنده است و فرا رسیدن ماه محرم، داغ دل‌های مسلمانان را تازه می‌کند. 
از روز شهادت این امام بزرگوار تاکنون، عزاداری، مخصوصا در ایام ماه محرم و صفر به رسم و سنت جدایی‌ناپذیر شیعیان و دوست‌داران اهل بیت تبدیل شده است. شهر شیراز بعنوان سومین حرم اهل بیت عصمت و طهارت در طول قرن ها در این دوماه 
مراسم های مختلف عزاداری را تجربه کرده است و هنوز هم این سنت ها از جمله سیاه پوش کردن شهر از سردر منازل تا مغازه ها و اماکن عمومی اجرا می گردد.
البته در رابطه با اماکن عمومی کار اصلی با شهرداری شیراز است و متأسفانه بسیاری از نهادها و ارگان های مرتبط به درستی در این مسیر اقدام نمیکنند و همه کار بر عهده شهرداری شیراز می باشد که امسال نیز همانند سنوات گذشته به خوبی از عهده این رسالت حسینی برآمده است و شهر شیراز را سیاه پوش و مهیای محرم کرده است.
 همزمان با فرارسیدن ایام محرم فضاسازی شهر شیراز با نصب المان، کتیبه، پرچم و ریسه‌های سیاه صورت گرفت 
در همین راستا معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهر شیراز گفت: همزمان با فرارسیدن ایام محرم و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، فضاسازی شهر شیراز با نصب المان، کتیبه، پرچم و ریسه‌های سیاه صورت گرفت. 
به گزارش سرویس خبری روزنامه «تماشا»، مهندس محمدعلی چوبینی ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری محرم و شهادت حضرت اباعبدا... الحسین(ع) اظهار کرد: در آستانه فرارسیدن ایام سوگواری محرم، شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل‌بیت(ع) و شهر آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه سیاه‌پوش شد. 
 محلات و معابر مناطق یازده‌گانه شهر شیراز این روزها رنگ ‌و بوی محرم به خود گرفته است
وی افزود: محلات و معابر مناطق یازده‌گانه شهر شیراز این روزها رنگ ‌و بوی محرم به خود گرفت و تدابیر لازم برای فضاسازی، سیاه‌پوشی، اکران طرح‌های فرهنگی و تبلیغات محیطی معابر و محلات با توجه به مفاهیم ارزشمند محرم و تعظیم و تکریم شعائر اسلامی با محوریت آموزه‌های متعالی عاشورا انجام شده است.
 بیش از ۴۰۰ کتیبه عرضی و ۳۰۰ کتیبه عمودی در سطح شهر شیراز نصب و بیش از ۱۰ هزار مترمربع بنر چاپ شده است 
معاون فرهنگی شهردار شیراز تصریح کرد: به مناسبت این ایام بیش از ۴۰۰ کتیبه عرضی و ۳۰۰ کتیبه عمودی در سطح شهر شیراز نصب و بیش از ۱۰ هزار مترمربع بنر چاپ شده است.  
مهندس چوبینی با اشاره به اینکه دومین کنگره امیران، سرداران و ۱۵ هزار شهید استان فارس که به میزبانی شهر شیراز در آبان ماه برگزاری می شود، بیش از ۱۵۰ سازه شهری با موضوع محرم و شهدای دفاع مقدس در سطح شهر شیراز نصب شده است، خاطرنشان کرد: به مناسبت این ایام بیش از ۵۰۰ بسته کتیبه محرم به هیئات و تشکل‌های عزاداری و سوگواری اهدا
 شد. 
 در سطح شهر شیراز نیز نصب بیش از ۸۰ هزار متر مکعب داربست انجام شد و بیش از ۲۵۹ غرفه جهت مواکب، هیئات سطح شهر بر پا شد
وی ادامه داد: در سطح شهر شیراز نیز نصب بیش از ۸۰ هزار متر مکعب داربست انجام شد و بیش از ۲۵۹ غرفه جهت مواکب، هیئات سطح شهر بر پا شد و اقلام مصرفی در میان این مواکب توزیع شده است. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهر شیراز همچنین گفت: به مناسبت ایام محرم ۱۱ عنوان برنامه از سوی اداره فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شیراز اجرا می‌شود که برپایی نمایشگاه عکس محرم در فرهنگسراها، اجرای تعزیه و مقتل خوانی در مراکز فرهنگی، نذر خون، کتابخانه محرم، عصر شعر کربلا و محرم به وقت کودکی از جمله عناوین برنامه‌های اجرایی است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما