امروز، دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

تدوین برنامه صادراتی برای تحقق افزایش ۲۰درصدی صادرات فارس

عضو هیأت نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی فارس گفت: بر اساس نظر استاندار محترم، افزایش حداقلی ۲۰ درصدی صادرات استان تکلیف به ارگان‌های مختلف است و تدوین برنامه صادرات فارس در دستور کار ما قرار دارد.
هادی حنایی در جلسه کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی فارس گفت: نبود هماهنگی بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی موجب سردرگمی صادرکنندگان و تجار شده است و بازرگان نمی‌تواند برای ماه‌های آینده خود برنامه‌ریزی دقیق داشته باشد.
وی با بیان اینکه قوانین نامشخص و بی‌ثبات و بدون نظرات کارشناسی موجب مشکلات فراوان برای بازرگانان و صادرکنندگان شده است، افزود: مشکل رفع تعهد ارزی، خرید در داخل با نرخ ارز آزاد و فروش ارز با نرخ دولتی از جمله مشکلات صادرکنندگان است و این درحالی است که هرگاه باری را می‌خواهد صادر کند بخشنامه‌های ضربتی موجب ممنوعیت صادرات و ضرر به بازرگان 
می‌شود. 
حنایی با تأکید بر اجرایی کردن مطالبه استاندار فارس توسط تجار و بازرگانان گفت: مهم ترین اقدام برای افزایش میزان صادرات استان این است که صادرکننده و بازرگان ما بتواند برنامه میان‌مدت و بلند‌مدت داشته باشد، اما فضای اقتصادی کشور امکان این موضوع را نمی‌دهد و بازرگانان ما در سردرگمی روزانه قرار دارند. 
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با تأکید بر اینکه ما در اتاق بازرگانی فارس تلاش می‌کنیم بتوانیم برنامه جامع و کاملی را در این خصوص تهیه کنیم اضافه کرد: در این زمینه انواع کالا‌ها از استان فارس به کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌شود، اما آمار گمرک استان پایین است، زیرا هنگام اظهار کالا از استان‌های جنوبی بار ارسال می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه متأسفانه بخش دولتی در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی از بخش خصوصی نظرخواهی نمی‌کند و نظرات کارشناسی بخش خصوصی در صدور بخشنامه‌ها جایگاهی ندارد، ادامه داد: باور داریم در بسیاری از تصمیم گیری‌های اقتصادی و عمل به آنها باید تفویض اختیار به استان‌ها داده شود و این مهم از مواردی است که باید پیگیری شود.
ایوب زارعی؛ مدیر کل گمرکات استان فارس نیز در این جلسه گفت: استاندار و فرمانداران فارس بر تشویق بازرگانان به صادرات از گمرک استان فارس تأکید دارند و این موضوع باید با جدیت در استان دنبال و اجرایی شود.
وی افزود: تبعات مثبت این اقدام به مردم استان بازمی‌گردد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما