امروز، سه شنبه، ۲ مرداد ۱۴۰۳

هنر شیراز در عرصه بین‌المللی صاحب نام و نشان است

مهدی اسلامی- تماشا
شهردار شیراز و دبیر شهر جهانی صنایع‌دستی گفت: بازارچه هنر شیراز در شرف عملیاتی شدن است.
دکترمحمدحسن اسدی در آیین روز جهانی صنایع‌دستی در شیراز، بابیان اینکه مردم این دیار اهل هنر و فرهنگ هستند، اظهار کرد: امیدواریم این همایش ملی که باهمت وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و میزبانی شیراز؛ شهر جهانی صنایع‌دستی برگزار می گردد، دستاوردهای خوبی را به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: هنرمندان به‌عنوان صنعتگر تلاش می‌کنند با فراز و نشیب‌هایی که به آن مواجه هستند، دست از کار نمی‌کشند و با ذوق، عشق و هنر را ادامه می‌دهند.
دبیر شهر جهانی صنایع‌دستی تصریح کرد: هنرمندان با فعالیت عاشقانه و هنرمندانه خودشان باعث ایجاد یک اثر هنری می‌شوند که آثار آن با روح و جسم انسان درآمیخته می‌شود.
دکتراسدی با توجه به صاحب نامی شیراز در بعد هنر اضافه کرد: امروز شیراز به‌عنوان کلان‌شهری با جمعیت دو میلیون نفری در بعد هنر در عرصه داخلی و بین‌المللی صاحب نام و صاحب نشان است.
وی در ادامه به قدمت تاریخی شیراز اشاره و عنوان کرد: این کلان‌شهر با قدمت حدود ۶ هزار و ۵۰۰ ساله در چهار دوره به‌عنوان پایتخت سیاسی کشور ایران بوده و از دوران زندیه آخرین دوره پایتخت سیاسی این کشور، مجموعه زندیه به‌عنوان میراث بسیار گران‌بهایی است به ما ارث رسیده که این مسئولیت ما را در حفظ این گنجینه سنگین می‌کند.
عضو هیأت‌مدیره اتحادیه شهرهای تاریخی جهان با توجه به بعد گردشگری شیراز افزود: این کلان‌شهر به‌عنوان قطب گردشگری محسوب می‌شود که آثار زندیه، آرامگاه سعدی و حافظیه و باغ‌های شناخته‌شده این کلان‌شهر از برجستگی‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند.
دکتراسدی با اشاره به بازارچه هنر نیز گفت: بازارچه هنر شیراز در شرف عملیاتی شدن است.
وی بابیان اینکه سردیس‌های هنرمندان در شیراز نیز آماده و نصب شد، افزود: ما قدردان تمام هنرمندانی هستیم که جوانی و زندگی‌شان را صرف کار هنر می‌کنند.
شهردار شیراز با تصریح بر حمایت‌های انجام‌شده از هنرمندان، گفت: باید حمایت‌های بیشتری از هنرمندان انجام و تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شود، چراکه بسیاری از تسهیلات ارائه‌شده به هنرمندان کفاف کارشان را نمی‌دهد.
دکتراسدی افزود: امروز بسیاری از اساتید صنایع‌دستی مسن شدند و توان کار ندارند و دغدغه‌های آنان را می‌دانیم.
وی با تأکید بر لزوم فراهم‌سازی بستر نمایشگاه‌های مناسب صنایع‌دستی در شهر شیراز تأکید گفت: باید این نمایشگاه‌ها جاذب باشند.
عضو هیأت‌مدیره اتحادیه شهرهای تاریخی جهان با توجه به تصویب طرح جامع بازآفرینی مجموعه زندیه گفت: طرح جامع بازآفرینی مجموعه برای عرصه‌ای به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، مهم‌ترین و مؤثرترین اقدام مدیریت شهری در راستای انسجام بخشیدن به مجموعه زندیه و محدوده بلافصل آن در دهه اخیر است که این پروژه با احیای میدان توپخانه و دیوان‌خانه است، باعث تحول در شهر شیراز 
می‌شود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما