امروز، دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

جلب اعتماد مردم با سامانه ۱۳۷

حسین حسن پور- تماشا
نخستین جشنواره شهریاران با موضوع تجلیل از شهروندان مشارکت‌جو در مدیریت شهری با بیشترین میزان ثبت و پیگیری درخواست در سامانه مردمی ۱۳۷ شهرداری شیراز به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومی برگزار شد که در این جشنواره به میزبانی سالن همایش های شهر شیراز 18 شهروندی که بیشترین تماس را با 137 داشته اند، تجلیل شدند و در ادامه همچنین برترین حوزه های مختلف سامانه 137 و در ادامه 11 شهریار شهر شیراز نیز معرفی گردیدند.
 رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا: نفس توجه به اعتماد مردم با تقویت سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۷ در ابعاد مختلف شکل می‌گیرد 
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در این جشنواره اظهار داشت: ۱۵ پروژه شاخص و کلان را در کمیسیون متبوع احصا کردیم که یک مورد آن موضوع اعتماد مردمی است.
مسعود زارعی گفت: نفس توجه به اعتماد مردم با تقویت سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۷ در ابعاد مختلف شکل می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: با برگزاری این جشنواره، کار ارزشمندی شکل گرفته است و نشان از این دارد که شهرداری به منتقدین خود توجه می‌کند، از طرفی هم اینکه عده‌ای خود را مسئولیت پذیر می‌دانند و با سامانه در ارتباط هستند، نشان از انسان‌های دغدغه‌مند دارد.
مسعود زارعی با اشاره به اینکه بخشی از این مشکلات مربوط به سایر دستگاه ها است، گفت: در این راستا اقدامات خوبی سال قبل انجام شد، به عنوان مثال در زمینه ارتباطات در ایام نوروز ستاد نظارت و در کنار آن استقبال شکل گرفت و به تقاضاهای مردم توجه شد.
وی خواستار ارتقای امکانات مورد نیاز مرکز ۱۳۷ شد و با اشاره به سفری که به مشهد داشته و بازدید از مرکز ارتباطات مردمی شهرداری مشهد گردید، گفت: در آنجا یک ساختمان عظیم را به مرکز۱۳۷ اختصاص دادند اما مکان فعلی مرکز ۱۳۷مناسب نیست که البته شهرداری از نظر نرم افزاری سال قبل اقدامات خوبی انجام داد و شهرداری هم برای مکان مناسب قول همکاری داده است. 
وی با بیان اینکه حدود ۲۰۰ هزار تماس سال قبل با این مرکز آمار خوبی است، در ادامه اظهار کرد: این به آن معناست که مردم امید نسبی نسبت به رفع مشکلاتشان دارند، اما در کنار این ما باید دائم موارد را تا رسیدن به سرمنزل مقصود رصد کنیم.
زارعی با اشاره به اینکه خدمات شهری ویترین شهر است، گفت: به دلیل همین پاسخگویی یکی از ۱۵ پروژه مهم ما که نتیجه اش افزایش اعتماد مردم است ارتقا مرکز ۱۳۷ است.
عضو شورای شهر شیراز گفت: اینکه مردم تماس می گیرند و برخی موار و نیازهای خود را با این مرکز در میان می گذارند یعنی بستر سازی برای افزایش اعتماد عمومی و این  ارزشمند است، معتقدیم در کشوری که شهرداری به منتقدین خود هم توجه کنند موفقیت حاصل می شود .
وی افزود:البته این همایش نباید تنها به این مقطع منتهی شود بلکه در ادامه با حضور همین افراد کارگروه و پیشی باید تشکیل و با حضور اینها یک مجموعه مطالبه گر ایجاد تا موارد و مشکلات شهر را رصد کنند. 
زارعی گفت: گاهی می شود با یک هزینه کوچک یک مشکل بزرگ یک محله را رفع کرد و حل مشکلات  هزینه های آنچنانی نمیخواهد و  میتوان  از این جمع یک مجموعه مطالبه گری مردم از مسئولین ایجاد کرد و راس آن هم شهرداری باشد.
وی تأکید کرد: باید کارگروهی با حضور افراد منتخب در جشنواره ایجاد شود تا از نظرات آنها استفاده و از این جمع مجموعه مطالبه گری شکل گیرد.
  معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز: آمار صعودی سالانه تماس با این سامانه نشان از اعتماد مردم به ۱۳۷ است
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در این جشنواره ضمن تبریک هفته ارتباطات و روابط عمومی و گرامیداشت یاد و خاطره شهردار فقید منطقه ۵ شیراز، بیان کرد: با فراهم شدن بستر ارتباطات مردمی شهرداری شیراز تحت عنوان سامانه ۱۳۷، شاهد اعتماد شهروندان شیرازی به مجموعه شهرداری هستیم
دکترحمیدرضا اسماعیلی با تصریح بر این نکته که مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷، یک سامانه تصمیم‌ساز در مجموعه شهرداری شیراز محسوب می‌شود، گفت: با بررسی مجموع تماس‌های برقرار شده با این سامانه، مشکلات احصا و براساس برنامه تعریف و به شورا پیشنهاد داده می‌شود و نهایتا پس از تصویب، شهرداری با اختصاص ردیف اعتباری به آن به عنوان یک هدف نگاه می‌کند.
وی که معتقد است امروز سامانه ۱۳۷ در حال سیر مسیر تکاملی به سمت سیسمتی پویا، چابک و هدفمند است، افزود: برنامه‌ریزی‌های جامع تدوین شده نیز بر پویایی، هدفمندی و چابکی بیشتر این سامانه در آینده دلالت دارد.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با تأکید بر این موضوع که آمار صعودی سالانه تماس با این سامانه نشان از اعتماد مردم به ۱۳۷ است، عنوان کرد: حتی تماس‌هایی که مربوط به شهرداری نیست و در گزارش شهروندان اعلام می‌شود، دسته‌بندی و مسئولان مربوطه اعلام 
می‌شود.
دکتراسماعیلی یادآور شد: این جشنواره برای نخستین بار در شیراز اجرایی شده و مقرر شده که هر ساله برگزار شود.
  مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز : هدف از برپایی این جشنواره تجلیل از شهروندان دغدغه‌مند و شناسایی حوزه‌های برتر شهرداری است
مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز نیز در این جشنواره ضمن تبریک هفته ارتباطات و روابط عمومی، اظهار کرد: مرکز ارتباطات مردمی شهرداری شیراز (سامانه ۱۳۷) در سال ۱۳۸۱ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون طبق هدفگذاری انجام شده به سمت سامانه‌ای هدفمند، چابک و مدرن پیش رفته است.
رضا جاویدی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۱۸۰ هزار تماس با مرکز ۱۳۷ برقرار شد، افزود: در مجموع بیش از ۸۰ درصد از تماس‌های برقرار شده مربوط به خدمات شهری بوده است.
وی خاطرنشان کرد: ارتقای این سامانه در سال گذشته با حمایت‌های رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز و پشتیبانی‌های معاونت مالی و اقتصادی شهرداری این کلان‌شهر، موجب تسریع در امر پاسخگویی، پاسخگویی هوشمند، شفافیت در پاسخگویی، تسریع در پاسخگویی و ایجاد ظرفیت بهره‌گیری از این سامانه برای تصمیم‌سازی‌های کلان در شهرداری شیراز شده است.
مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز با بیان اینکه امروز در این مرکز رویکردهایی همچون؛ ارتباط بی واسطه با مردم، سلامت اداری، استیفای حقوق شهر و شهروند، تعمیق فرهنگ مسئولیت‌پذیری، پاسخگویی، تحقق مردم سالاری و حرکت بر مدار هوشمند سازی دنبال می‌شود، تأکید کرد: شهردار شیراز، شورای معاونین و شهرداران  مناطق، در این مسیر یاریگر و حمایتگر ما بوده‌اند.
جاویدی همچنین به مأموریت‌های مرکز ۱۳۷ نیز اشاره و عنوان کرد: ایجاد پل ارتباطی و یکپارچه بین شهروندان و مجموعه شهرداری، تحلیل کلان داده‌های ثبت شده، پیگیری عملیاتی و میدانی، نظارت دقیق و اجرا و بازرسی هوشمند، پاسخگویی شبانه‌روزی، پایش عملکرد، شناسایی نقاط ضعف و… از مهم ترین این مأموریت‌هاست. 
وی در بخش پایانی سخنانش از تبیین سیستم امتیازدهی به مدیران شهرداری بر اساس پاسخگویی به مطالبات شهروندان در سامانه 137 خبر داد.
بنابراین گزارش، در این جشنواره که سید ابراهیم حسینی رئیس و سیده مریم حسینی سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز و روح‌الله خوشبخت معاون محیط زیست و خدمات شهری و کاربران ۱۳۷ در مناطق، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری شیراز نیز حضور داشتند، از ۱۸ شهروند برگزیده که بیشترین تعامل و پیگیری امور شهری را با مرکز ارتباطات مردمی ۱۳۷ داشتند، تجلیل شد.
همچنین براساس ارزیابی‌های بعمل آمده از تماس‌ها و پیگیری‌های انجام شده در سامانه ۱۳۷ به ترتیب سازمان مدیریت پسماند، شهرداری منطقه ۱۰ و شهرداری منطقه یک شیراز مقام اول تا سوم سازمانی را کسب کردند.
در این جشنواره همچنین تعدادی از دانش‌آموزان سطح مناطق یازده‌گانه شهرداری شیراز نیز بعنوان شهریار و سفیران سامانه ۱۳۷ انتخاب و نشان شهریار به آنان اهدا
 شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما