امروز، سه شنبه، ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

اجرای دو تقاطع غیرهمسطح توسط راه و شهرسازی فارس در كمربندی شیراز

حسین حسن پور- تماشا
کلنگ زنی عملیات اجرایی تقاطع های غیرهمسطح قائم و سفیر در کمربندی جنوبی شیراز با حضور نماینده عالی دولت در استان فارس و مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس و اصحاب رسانه به زمین زده شد.
دکترمحمد هادی ایمانیه، استاندار فارس در  این آیین با بیان اینکه یکی از مشکلات شهر شیراز ایمنی  کمربندی جنوب شهر شیراز یا بزرگراه حضرت امام خمینی (ره)  است، گفت: با توافقی که بین شهرداری شیراز، سازمان راهداری  و راه و شهرسازی استان  انجام شد این معضل مزمن شده قدیمی که منجر به تصادفات جرحی و‌فوتی میشد در حال  برطرف شدند است 
وی با اشاره به کلنگ زنی دو تقاطع  سفیر و قائم توسط اداره کل راه و شهرسازی استان فارس افزود: این پروژه با ارزش تقریبی۳۱۴ میلیارد تومان برآورد هزینه توسط اداره کل راه و شهرسازی تأمین اعتبار شده است. 
استاندار فارس اظهار امیدواری کرد با وجود برنامه زمانبندی دوساله برای بهره برداری از این پروژه با کاهش مدت زمان شش ماه  طی زمان یک سال و نیم به بهره برداری برسد. 
دکترایمانیه عنوان کرد: با توجه به نقش و اهمیت این دو پروژه در ایمنی کمربندی جنوبی هر روزی زودتر پروژه را به بهره برداری برسانیم توانستیم  آمار کشته های ناشی از تصادف در این بزرگراه  را کاهش 
دهیم.
* ارزش تقریبی کل پروژه  ایمنی و آسفالت و بهسازی کمربندی ۲ هزار میلیارد تومان است 
نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه عملیات اجرایی دوتقاطع قائم و سفیر همزمان آغاز خواهد شد، اظهار کرد: ارزش تقریبی کل پروژه  ایمنی و آسفالت و بهسازی کمربندی ۲ هزار میلیارد تومان است که با مشارکت راهداری، شهرداری و راه و شهرسازی در حال انجام  است
استاندار فارس با بیان اینکه ۶ روگذر  یا تقاطع در این مسیر ۴۲ کیلومتری درنظر گرفته شده است، تصریح کرد: طی تفاهم نامه سه جانبه شهرداری،راهداری و راه و شهرسازی، مسئولیت تأمین ایمنی  ۱۸ کیلومتر این بزرگراه بر به عهده شهرداری شیراز قرار گرفته است و مسئولیت حدود ۲۴ کیلومتر نیز برعهده راهداری  استان است.
ایمانیه با بیان اینکه وظیفه نگهداری از کمربندی برعهده راهداری است، تصریح کرد: تأمین روشنایی و سایر موارد کمربندی بر عهده راهداری است.
* کمربندی جایگزین  در حال طراحی است و به فاصله ۸۵ کیلومتر از خان زنیان تا کوار در نظر گرفته شده است  
نماینده عالی دولت در استان فارس درباره جایگزین مسیر فعلی کمربندی و احداث کمربندی شمالی شیراز افزود: کمربندی جایگزین  در حال طراحی است و به فاصله ۸۵ کیلومتر از خان زنیان تا کوار درنظر گرفته شده است  و امیدواریم با مصوبه دولت و استفاده از ماده ۲۳ تأمین اعتبار از طریق تهاتر نفت و مولدسازی  برای احداث این کمربندی انجام شود چرا که هزاران میلیارد تومان هزینه این کار خواهد بود.
او ادامه داد: این مسیر جایگزین می تواند کمک کننده برای قرارگرفتن این کمربندی در محدوده شهر و اتصال به کمربندی دوم باشد. 
* دکتر طالبان: کمربندی جنوبی یکی از پرترددترین محورهای کلان‌شهر شیراز است 
دکترمحمودرضا طالبان، مدیرکل راه و شهرسازی فارس نیز در حاشیه آیین کلنگ زنی تقاطع قائم در کمربندی جنوبی شیراز، گفت: کمربندی جنوبی یکی از پرترددترین محورهای کلان شهر شیراز است که به دلیل شکل گرفتن  سکونتگاه‌هایی پیرامون آن هم اکنون  حدود ۷۵ درصد خودروهایی که از این محور تردد می کنند درون شهری و ۲۵ درصد برون شهری است.
این مدیر ارشد راه و شهرسازی استان افزود: این تداخل تردد خودروهای سبک و سنگین در این محور  منجر به بروز تصادفات و تلفات در کمربندی شده است.
طالبان با بیان اینکه در راستای کاهش مشکلات این کمربندی توافقاتی بین شهرداری شیراز، راهداری و راه و شهرسازی صورت گرفته است،  عنوان کرد: کمربندی جنوبی  ۴۲ کیلومتر طول دارد که براساس این توافق ۱۸ کیلومتر از کمربندی که در محدوده شهری قرار دارد و برای ایمنی سازی  در اختیار شهرداری شیراز و ۲۴ کیلومتر باقیمانده در اختیار راهداری قرار گرفت و ساخت دو تقاطع نیز برعهده راه و شهرسازی قرار گرفت.
* طی برنامه‌ریزی صورت گرفته  این دو تقاطع در مدت ۱۸ ماه ساخته می‌شود 
دکترطالبان اظهار کرد: طراحی دو تقاطع سفیر و قائم انجام و مناقصه آنها برگزار شده است و انتخاب پیمانکار صورت گرفت و  طی برنامه ریزی صورت گرفته  این دو تقاطع در مدت ۱۸ ماه ساخته می شود و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس خاطرنشان کرد: ۶ تقاطع در مسیر کمربندی درنظر گرفته شده است، که تاکنون دو تقاطع  توسط راه و شهرسازی ساخته شده و دو تقاطع برعهده شهرداری شیراز بود که احداث شده است و  کلنگ دو تقاطع دیگر توسط راه و شهرسازی به زمین زده شده است.
طالبان با بیان اینکه اینکه طراحی این  دو تقاطع  مانند تقاطع شهیدان یغمور است، گفت: این تقاطع  به دلیل ارتباط شهرک های جنوبی و شمالی کمربندی، ایجاد یک رینگ، شامل یک پل سه دهانه است که  تقاطع قائم چهار رمپ و تقاطع سفیر سه رمپ دارد.
این مدیر ارشد راه و شهرسازی  با بیان اینکه همراه با کمربندی جنوبی، ساخت رینگ دوم شهر شیراز یا همان کمربندی شمالی در کمیسیون ماده ۲۳ در حال بررسی است، تصریح کرد: کمربندی دوم شیراز حدود ۸۵ کیلومتر طول دارد که خان زنیان را به کوار متصل می کند، کمربندی شرق نیز پل فسا را به خرامه متصل می کند که چند سالی به دلیل مشارکت نیمه تمام مانده که در حال تلاشیم تا با برگزاری مناقصه و مشخص شدن  پیمانکار دوباره کار آغاز شود.
به گفته طالبان پیشرفت فیزیکی این پروژه  در حال حاضر ۳۵ درصد است که با شروع کار طی دو سال ساخته خواهد شد.
او در پاسخ به این پرسش که امکان افزایش تراکم طبقات در شهرک های اطراف کمربندی وجود دارد، عنوان کرد: اساسا میانگین طبقات ما در شهر شیراز یک و نیم طبقه است که از میانگین دیگر استان ها کمتر بوده و این برای یک کلانشهر کم است. 
* تدابیری اندیشیده شده است که خیلی از پهنه‌ها برای افزایش تراکم آورده شود 
دکترطالبان تصریح کرد: تدابیری اندیشیده است که خیلی از پهنه ها برای افزایش تراکم آورده شود،  همچنین در شهرک های اطراف کمربندی  این آمادگی را داریم که مواردی که شهرداری اعلام می کند در کمیسیون ماده ۵ مورد ارزیابی قرار گیرد و تراکم افزایش یابد.
مدیرکل راه و شهرسازی فارس  به طرح نهضت ملی مسکن اشاره و ابراز کرد:  استان فارس رتبه نخست تأمین زمین را در کشور کسب کرده است  بطوری که حدود ۳ هزار و ۳۱ هکتار زمین تأمین شده است و حدود یک هزار و ۳۳ هکتار نیز مراحل نهایی اخذ مجوزهای قانونی را به زودی دریافت می کنند  که شامل ۹۷ هزار واحد پروژه است. 
* تاکنون ۷۰ هزار نفر متقاضی مسکن  ۴۰ میلیون نخست آورده را واریز کردند 
وی اعلام کرد: تاکنون ۷۰ هزار نفر متقاضی مسکن  ۴۰ میلیون نخست آورده را واریز کردند. برای حدود ۵۵ هزار واحد پروانه ساختمانی صادر شده و ۴۸ هزار واحد در حال اجرای فونداسیون است که فونداسیون ۲۰ هزار واحد به اتمام رسیده و ۲۸ هزار واحد هم در حال اجرا است
دکترطالبان عنوان کرد: برای رفع کمبود زمین متقاضیان  نهضت ملی مسکن در شیراز ایجاد۴ شهرک در حال نهایی شدن است که دو شهرک طرح آنها نهایی شده است.
طالبان در ادامه با اشاره به سایر پروژه های دهه فجر این اداره کل با بیان اینکه تا پایان سال ۴۰ کیلومتر بزرگراه به بهره برداری می رسد، عنوان کرد: امروز ۵ و نیم کیلومتر آن در محور کوار به فیروزآباد به بهره برداری رسید.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما