امروز، شنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۳

برگزاری مسابقات ورزشی دختران و پسران دانش‌آموز از اول آذرماه در شیراز

سیده ناهید تقویان- تماشا
مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: مرحله استانی مسابقات ورزشی دانش آموزان با مشارکت 6 هزار دانش آموز پسر در 15 رشته و 4 هزار 
دانش آموز دختر در 11 رشته، از اول آذر ماه در شیراز برگزار می شود.
دکتر  محمد خلیل عسکری، با تقدیر از همراهی 
رسانه ها با آموزش و پرورش، اظهار کرد: رسانه یکی از ارکان تربیت است و می تواند در اصلاح فرآیند تربیت نقش داشته باشد.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود: عنصر تربیت بدنی در فرآیند تعلیم و تربیت نقش بسزایی دارد چنان که علمای تعلیم و تربیت یکی از ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین را به تربیت بدنی اختصاص داده اند.
عسکری گفت: هرچه در امر ورزش موفق تر باشیم خروجی تعلیم و تربیت نیز بهتر خواهد بود لذا تقویت نیروی انسانی متخصص و تامین امکانات ورزشی مدارس از ابتدا در دستور کار دولت مردمی سیزدهم  قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در حالی که از ابتدای انقلاب تا پایان دولت دوازدهم  تنها 276  فضای ورزش دانش آموزی در استان فارس وجود داشته است اما در یک سال اخیر در این دولت، 169 فضای ورزشی در سطح استان به بهره برداری رسیده است لذا این نشان از فهم صحیح از ورزش و اثرات آن در فرایند تربیت است.
* سرانه فضای ورزشی استان فارس از 22صدم به 27صدم متر مربع رسید
مدیر کل آموزش و پرورش فارس اضافه کرد: با بهره برداری از 89 فضای ورزشی که در قالب طرح ملی شهید سلیمانی انجام شد سرانه فضای ورزشی استان از 22 صدم به 27  صدم متر مربع رسید البته علی رغم این جهش خوب که در یک سال اخیر  صورت گرفته است همچنان با میانگین کشوری سرانه فضاهای ورزشی که 33 صدم مترمربع است فاصله داریم.
وی ادامه داد: در برخی شهرستان ها پروژه های ورزشی نیمه تمام وجود دارد لذا توصیه می شود با فروش املاک مازاد شهرستان، این پروژه ها تکمیل و به بهره برداری برسد.
* برگزاری مسابقات کشوری ویژه فرهنگیان با حضور بیش از 1800 فرهنگی به میزبانی شیراز در تابستان گذشته 
دکتر عسکری همچنین  به برگزاری مسابقات کشوری ویژه فرهنگیان با حضور بیش از 1800 فرهنگی به میزبانی شیراز در تابستان گذشته خبر داد.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود: در طرح شهید خرازی که در دولت سیزدهم کلید خورده است، فضاهای ورزشی موجود در استان در اختیار دانش آموزان و والدین آن ها  قرار گرفته تا خانواده ها به همراه فرزندانشان به ورزش بپردازند.
وی افزود: مسابقات ورزشی درون مدرسه ای نیز از 26 مهر در مدارس سراسر استان آغاز شده و اکنون این مسابقات در 59 ناحیه، شهرستان و منطقه در حال اجراست.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با تقدیر از 
شهرداری های استان فارس به ویژه شهردار  شیراز در خصوص همکاری با آموزش و پرورش، اذعان کرد: شهرداری شیراز با انعقاد تفاهم نامه ای احداث 14 زمین چمن در مدارس شیراز را متعهد شده است 
* مسابقات ورزشی دانش‌آموزان مرحله استانی با مشارکت 6 هزار دانش‌آموز پسر  در 15 رشته و 4 هزار دانش آموز دختر در 11 رشته در شیراز برگزار می‌شود 
دکتر عسکری اظهار کرد: مسابقات ورزشی دانش آموزان مرحله استانی با مشارکت 6 هزار دانش آموز پسر  در 15 رشته و 4 هزار دانش آموز دختر در 11 رشته در شیراز برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از این مسابقات با حضور بیش از 2500 دانش آموز دختر و پسر متوسطه دوم از اول آذرماه آغاز می شود بخش دیگری از این 
رقابت ها در اسفند ماه  با حضور دانش آموزان متوسطه اول و مرحله دیگری از این مسابقات در اردیبهشت 1402  با حضور دانش آموزان دوره ابتدایی برگزار می شود.
* مرحله کشوری مسابقات برگزار شده در آذرماه نیز در دهه فجر برگزار می‌شود
وی افزود: مرحله کشوری مسابقات برگزارشده در آذرماه نیز در دهه فجر برگزار می شود و استان فارس میزبان مسابقات کشوری در  رشته های والیبال و بسکتبال خواهد بود.
* دانش‌آموزان دختر در رشته‌های والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتسال، شطرنج، شنا، بدمینتون، دوومیدانی، ژیمناستیک، تنیس روی میز و جشنواره مادر و دختر با هم رقابت می‌کنند
مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: 
دانش آموزان دختر در رشته های والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتسال، شطرنج، شنا، بدمینتون، دوومیدانی، ژیمناستیک، تنیس روی میز و جشنواره مادر و دختر با هم رقابت می کنند و پسران نیز علاوه بر رشته های مذکور در رشته های؛ فوتبال، کشتی آزاد و فرنگی، ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی و جشنواره پدر و پسر با هم رقابت می کنند.
عسکری تصریح کرد: مسابقات فوتبال پسران در مرحله اول به صورت قطبی در 8 منطقه و به میزبانی شهرستان های؛ نواحی 3و 4 شیراز،کازرون، فسا، لارستان، فیروزآباد، مرودشت و قادرآباد برگزار 
می شود.
وی افزود: سی و نهمین دوره مسابقات ورزشی دختران و چهلمین دوره مسابقات ویژه پسران استانی، با عنوان" یادواره شهدای مدارس زینبیه و ثارالله میانه و شهدای حرم شاهچراغ (ع)، برگزار 
می شود.
* در سال گذشته، تیم‌های دانش‌آموزی استان فارس حائز رتبه سوم  در سطح کشور شده است
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به عملکرد خوب استان در مسابقات ورزشی، خاطرنشان کرد:  در سال گذشته، تیم های دانش آموزی استان فارس  حائز رتبه سوم  در سطح کشور شده است و امیدواریم در سال تحصیلی جاری این رتبه نیز یک پله ارتقا یابد.
وی ادامه داد: کلیه مسابقات ورزشی استان، پیوست فرهنگی دارد و تیم ها در این خصوص مورد ارزیابی قرار  خواهند گرفت و از تیم های برتر تجلیل خواهد شد..
 عسکری، ایجاد روحیه نشاط و شادابی را  از اهداف این مسابقات برشمرد و عنوان کرد: در دوران کرونایی،  برخی دانش آموزان به دلیل کم تحرکی دچار ناهنجاری های قامتی شدند لذا انجام این مسابقات به اصلاح  این ناهنجاری ها کمک خواهد کرد.
* فضاهای ورزشی موجود جوابگوی نیاز ورزشی دانش‌آموزان نیست 
وی استعدادیابی و هدایت دانش آموزان را از دیگر اهداف این مسابقات برشمرد و اظهار کرد: فضاهای ورزشی موجود جوابگوی نیاز ورزشی دانش آموزان نیست لذا  ضروری است، سایر دستگاه ها و خیرین در این زمینه کمک کنند همچنین پیشکسوتان تجربیات را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند.
مدیر کل آموزش و پرورش  گفت: ورزش وسیله ای برای تخلیه هیجانات هستند بنابراین در این زمینه والدین همکاری کنند لذا  سایر دستگاه ها نیز آموزش و پرورش را حمایت کنند.
* افتتاح و تجهیز  169 پروژه در یک سال اخیر
دکتر عسکری از افتتاح و تجهیز  169 پروژه در یک سال اخیر خبر داد و افزود: مجموع این طرح ها با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال و در سطح کل استان فارس اجرایی شده است.
وی از کسب رتبه اول فارس در سطح کشور در اجرای طرح ملی شهید سلیمانی خبر داد و افزود: 89  طرح از مجموع طرح های مذکور در قالب طرح ملی شهید سلیمانی  در حال اجرا است که از این تعداد 75 طرح افتتاح و 14 طرح باقیمانده نیز در شرف انجام و 
بهره برداری است.
 مدیرکل آموزش و پرورش گفت: حوادث اخیر نقش آموزش و پرورش را بیش از پیش نمایان کرد، ارسال بسته های تربیت بدنی  نیز در دستور کار خواهد گرفت  ضروری است سایر دستگاه ها فضاهای ورزشی خود را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند فضاهای ورزشی ما جوابگوی نیاز ورزشی ما نیست لذا همکاری بیشتر را می طلبد
* امسال بالغ بر 120 میلیارد تومان سرانه به مدارس واریز کردیم 
مدیر کل آموزش و پرورش فارس خاطرنشان کرد: امسال بالغ بر 120 میلیارد تومان سرانه به مدارس واریز کردیم مدارس می توانند از این اعتبارات تجهیزات ورزشی را تهیه کنند
وی در خصوص ورزش در مدارس غیر دولتی گفت: این مدارس موظف به تمهیدات لازم امکانات ورزشی هستند و می توانند از فضاهای استیجاری  بهره مند  شوند.
* فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی وجود دارد و با توافق اولیا انجام می‌شود
عسکری اظهار کرد: فعالیت های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی وجود دارد و با توافق اولیا انجام می شود. لذا با هرگونه خلافی برخورد خواهد شد.
وی با اشاره به حوادث اخیر تصریح کرد: در مدارس  تلاش داریم پاسخ به  شبهات را داشته باشیم  
دانش آموزان سرمایه اصلی ما هستند خوشبختانه به همت مدیران مدارس دانش آموزان در محیطی آرام  مشغول تحصیل هستند.
خاطر نشان می شود؛ دراین نشست خبری، ابوذر زیدآبادی نژاد؛ رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی آموزش و پرورش فارس نیز حضور داشت.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما