امروز، دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲

بزرگ‌ترین شهرک صنعتی جنوب کشور در مدار توسعه پایدار و شتاب صنعتی

مهدی اسلامی- تماشا
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس گفت: امسال  و در راستای اجرای برنامه تحولی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز، گام های مؤثری برای ارتقا و بهبود سطح کمی و کیفی  زیرساخت ها در این شهرک صنعتی برداشته شده که در ۱۰سال گذشته بی سابقه بوده است.
سید مصطفی هاشمی در جلسه مجمع عمومی عادی فوق العاده نوبت دوم شهرک صنعتی بزرگ شیراز که باحضور صنعتگران مستقر در این شهرک صنعتی برگزار شد، افزود: با توجه به اهمیت راهبردی شهرک صنعتی بزرگ شیراز بعنوان یکی از بزرگ ترین شهرک های صنعتی کشور و مهم ترین قطب صنعتی و اشتغال استان، در ابتدای امسال و باتشکیل کارگروه ویژه ای در شرکت شهرک های صنعتی فارس، مسائل و مشکلات این شهرک صنعتی اولویت بندی و  راهکارهای رفع آن بر اساس برنامه زمان بندی در دستور کار قرار گرفت.
وی با بیان اینکه مهم ترین چالش این شهرک صنعتی کمبود آب مورد نیاز برای واحدهای صنعتی مستقر است، گفت: با توجه به بروز خشکسالی ها و افت شدید منابع آب شهرک صنعتی، تأمین پایدار آب به عنوان یک اقدام مهم در دستورکار قرارگرفت و قرارداد تأمین آب شرب به میزان ۴۰لیتر برثانیه منعقد شد و بر اساس آن نیز پروژه خط انتقال  این طرح تا ورودی شهرک صنعتی نیز اجراشده که امیدواریم شرکت آبفا تا قبل از تابستان سال آینده نسبت به تزریق آب به شبکه اقدام کند.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس همچنین از انعقاد قرارداد برای تأمین پساب تصفیه خانه فاضلاب بزرگ شیراز جهت مصارف غیرشرب و فضای سبز شهرک صنعتی خبر داد و گفت: مراحل فنی و اجرایی طراحی ایستگاه پمپاژ و خط انتقال این طرح در  حال انجام است و با عملیاتی کردن آن،بخشی از آب شرب شهرک صنعتی که به مصرف فضای سبز اختصاص یافته و یا در صنایع غیر شرب نظیر واحدهای بتونی استفاده می شود صرفه جویی و به مصارف شرب اختصاص می یابد.
وی افزود: با توجه به اهمیت مدیریت مصرف بهینه آب شرب، استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب در صنایعی که در فرآیند تولید نیاز به آب غیر قابل شرب دارند به عنوان یک روش جایگزین مدنظر است و زیرساخت های شبکه داخلی آب شهرک صنعتی نیز برای توزیع پساب آماده شده است.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس با اشاره به  کیفیت مطلوب و استاندارد پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب شهر شیراز به عنوان یکی از مجهزترین تصفیه خانه های فاضلاب شهری در کشور ضمن دعوت از واحدهای صنعتی متقاضی پساب، از شناسایی واحدهای صنعتی که نیازمند حجم بالای آب غیرشرب درفرآیند تولید هستند خبر داد و گفت: این واحدها می توانند از این پساب استاندارد که  مقرون به صرفه نیز می باشد، برای جایگزین کردن آب شرب استفاده کنند.
هاشمی در ادامه تأمین پایدار برق را از دیگر ضرورت های 
این شهرک صنعتی اعلام کرد و گفت: با توجه به ساخت و ساز واحدهای جدید و به مدار تولید آمدن آنها، تأمین کسری  برق نیز در اولویت قرار گرفت و در این زمینه با برگزاری جلسات مختلف در سطوح ملی و استانی، توافقات با شرکت برق منطقه ای فارس برای احداث پست سوم برق شهرک صنعتی انجام شده است که با اجرای این طرح زمینه تأمین برق پایدار واحدهای صنعتی فراهم می شود.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس همچنین  از پیگیری ها برای احداث جاده دوم دسترس شهرک صنعتی و نیز تعریض جاده اصلی با هدف روان سازی ترافیک ورودی و خروجی شهرک صنعتی خبر داد و گفت: در این زمینه جلسات مختلفی در سطح استان برگزار و در تلاشیم بااستفاده از منابع  و اعتبارات دولتی  این مهم عملیاتی شود.
وی در ادامه اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی بزرگ شیراز با هدف ظرفیت سازی برای استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی جدید، رفع مشکل فاز ششم شهرک صنعتی و آغاز  واگذاری این اراضی را از دیگر اقداماتی اعلام کرد که در سال ۱۴۰۱ انجام شده است.
در مجمع عادی فوق العاده نوبت دوم شهرک صنعتی بزرگ شیراز بودجه سال ۱۴۰۲ شرکت خدماتی این شهرک صنعتی به تصویب رسید.
در شهرک صنعتی بزرگ تاکنون افزون بر ۴۶۵۰ قرارداد با سرمایه گذاران منعقد شده است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما