امروز، سه شنبه، ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

تمام چاه‌های کشاورزی فارس مجهز به کنتور هوشمند می‌شوند

استاندار فارس گفت: تمام چاه‌های کشاورزی استان ظرف ۲ سال آینده به کنتورهای هوشمند مجهز می‌شوند.
محمدهادی ایمانیه در شورای آب استان در شیراز افزود: این اقدام به مدیریت و مصرف بهینه آب کمک خواهد کرد و به کشاورزان نیز این اجازه را خواهد داد که بتوانند از منابع آب پایدارتری استفاده کنند و در مقاطع مختلف سال نگران کاهش آب چاه های کشاورزی نباشند.
وی ادامه داد: بر همین اساس مقرر شد که با کمک بانک ها نسبت به پرداخت وام برای تهیه کنتور اقدام شود و کشاورزان نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کنند.
استاندار فارس بیان کرد: کنتورهای هوشمند مورد نیاز نیز بنا شد که توسط کارخانه صنایع الکترونیک شیراز و یک کارخانه در شهر مشهد تأمین شود.
* پلمب چاه‌های آب باغ شهرهای صدرا
ایمانیه گفت: به منظور حفظ منابع آبی شهر صدرا، شهرداری این شهر موظف است که از اردیبهشت‌ سال ۱۴۰۲ به جای استفاده از آب چاه برای آبیاری فضای سبز شهری از پساب حاصل از تصفیه خانه فاضلاب این شهر استفاده کند.
وی ادامه داد: باغ شهرهای شهر صدرا هم مکلفند که با یک فاصله مشخصی که به آنها اعلام می شود نسبت به پلمب چاه های خود اقدام کرده و برای آبیاری از پساب این شهر استفاده کنند.
* رهاسازی آب سد درودزن
استاندار فارس گفت: سال گذشته با توجه به کمبود آب و خشکسالی امکان رهاسازی آب سد درودزن برای کشاورزان شهرستان های خرامه، مرودشت و زرقان فراهم نشد و چاره‌ای جز این هم نداشتیم چرا که این کار می توانست ما را در بحث تأمین آب آشامیدنی شهرهای اطراف سد دچار مشکل کند.
ایمانیه اظهارکرد: اما امسال با توجه به نزول رحمت الهی در ۲ نوبت یکبار به عنوان حمایت از محیط زیست و حقابه دریاچه و تالاب بختگان و یک بار هم اخیرا ۵۰ میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی شهرستان های مرودشت، خرامه و زرقان آب سد درودزن رهاسازی شد.
وی ابراز امیدواری کرد که با نزول رحمت الهی و تداوم بارش ها در فروردین ماه سال ۱۴۰۲، نیازی به رهاسازی مجدد آب سد درودزن نباشد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما