امروز، چهار شنبه، ۲ فروردین ۱۴۰۲

عشایر فارس قبل از کوچ، دام‌هایشان را پلاک‌کوبی و هویت‌گذاری کنند

مدیرکل امور عشایر فارس خواستار هماهنگی دستگاه های همراه و همکاری کننده با برنامه کوچ بهاره عشایر شد و گفت: دامداران عشایر موظف به پلاک کوبی، هویت گذاری دام و تهیه کارت تردد قبل از کوچ هستند.
عبدالحمید کریمی مدیرکل امور عشایر فارس روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با بیان مهم ترین اقدامات پیش روی این اداره کل در ایام نوروز و اوایل بهار سال۱۴۰۲ اظهار داشت: کوچ بهاری عشایر به صورت زمینی از ۱۵ فروردین و به صورت ماشینی از ۲۳ فروردین آغاز خواهد شد.
وی ضمن قدردانی از همه دستگاه های همراه و همکاری کننده با برنامه کوچ بهاره عشایر گفت: در صورت عدم اجرای تقویم اعلام شده کوچ و اجرا نکردن پلاک گذاری دام، نیروی انتظامی ممکن است حمل و نقل دام در تاریخ های دیگر را به عنوان قاچاق تلقی کند و از برنامه کوچ عشایر و حمل دام جلوگیری نماید.
کریمی اضافه کرد، آبرسانی، ارائه خدمات بهداشتی به عشایر در مسیر کوچ،پشتیبانی لازم به کوچندگان،همراه با ۱۳ گروه سیار مدیریت کوچ در حوالی مرکز استان و شهرستان‌های قشلاقی در این ایام مد نظرخواهد بود.
مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت:در ایام کوچ بهاره عشایر با همکاری سران طوایف و ریش سفیدان عشایر، تشکل های عشایری و مجموعه ادارات زیرگروه جهاد کشاورزی استان، نیروی انتظامی، پلیس راهور و... تا حد امکان نسبت به تأمین امنیت و لوازم مورد نیاز عشایر کوچرو و حتی توزیع ارزاق عمومی عشایر شامل آرد و سایر کالاهای اساسی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
این مقام مسئول در اداره کل امور عشایر فارس همچنین خاطر نشان کرد: استان فارس با دارا بودن بیش از ۱۲ درصد جمعیت عشایر سیار ایران، قطب عشایری کشور است اما بعد از خشکسالی های 
سال های اخیر و مواجه شدن با کمبود علوفه، مشکلات آبرسانی، امنیت کوچ و مشکلات دیگر نیازمند رفع دغدغه هایشان بودند.
* عمده‌ترین زیست‌بوم‌های عشایری فارس را ایل‌راه‌های عشایر منطقه تشکیل می‌دهند
مدیر کل امور عشایر فارس در ادامه گفت: عمده‌ترین زیست بوم‌های عشایری فارس را ایل راه‌های عشایر منطقه تشکیل می‌دهند به ویژه در کازرون، لار، ممسنی، فیروزآباد، خنج و داراب، اقلید و... که در این مسیر فراز و نشیب‌هایی است و عشایر کوچرو را با برخی موانع مواجه کرده و ما هم در صدد رفع یک به یک مشکلات و نواقص موجود در زمان کوچ و در مسیر ایل راه ها بوده و هستیم.
کریمی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 6 هزار کیلومتر ایل‌راه در استان فارس وجود دارد که با توسعه راه های شهری وروستایی، مسیر کوچ عشایری با محدودیت مواجه شده و عرصه را بر برخی طوایف عشایری تنگ کرده است.
وی در ادامه تأکید کرد: توسعه راه‌های شهری و روستایی، تا حدودی مسیر ایل‌راه را مسدود یا محدود کرده که این شرایط برای عشایر کوچنده مشکل ایجاد کرده و از مجاری قانونی به دنبال چاره اندیشی در این رابطه هستیم. طبق هماهنگی انجام شده با اداره‌کل منابع طبیعی،40 اتراق‌ گاه در مسیر عشایراستان تعریف شده که آبشخور، سرویس های بهداشتی و خدمات مورد نیاز کوچ در این محدوده‌ها مشخص و جهت آبرسانی و تقویت ناوگان آبرسان تا حد امکان، سعی در رفع نواقص موجود داریم.
مدیر کل امور عشایر استان فارس همچنین با اشاره به اینکه ده ها تانکر آب وظیفه آبرسانی به دام‌های عشایر را بر عهده دارند، تصریح کرد: این تعداد تانکر،مقدار ۷۰۰ هزار متر مکعب آب رسانی می کنند و به دنبال بهره گیری از ظرفیت دیگر دستگاه ها برای حفر چاه،حفظ آب انبارها همچنین مرمت ایل‌راه‌ها هستیم.
این مقام مسئول با بیان این نکته که موانع و مسائلی که ایلات و عشایر فارس با آن مواجه هستند، ماجرای تازه ای نیست، گفت: با تمکین به قانون و مشارکت فکری با خود عشایر و درایت و تصمیم های درست مشکلات آنان حل خواهد شد و مسیر ایل راه، وضعیت آبرسانی، نهاده های دامی و دیگر امور مرتبط با عشایر فارس به ویژه در این ایام که مواجه با کوچ بهاره عشایر و برپایی نوروزگاه‌ها و نظارت بر اجرای برنامه های عشایری هستیم نیازمند عزمی جدی در میان بزرگان ایلات و همکاری تمامی مسئولان استانی خواهیم بود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما