امروز، پنج شنبه، ۱۰ اسفند ۱۴۰۲

سال آینده منطقه سه تبدیل به یک کارگاه عمرانی خواهد شد

حسین حسن پور-تماشا
عکاس: حجت رحیمی
شهردار منطقه شش شیراز به اجرای۶ پروژه محرومیت زدایی در سطح شهرداری منطقه ۳ شیراز اشاره کرد که پنج مورد آن در شهرک سعدی است.
دکتر غلامرضا شهریاری شهردار منطقه سه شیراز در گفتگویی ضمن بیان مطلب فوق در ادامه به معرفی بیشتر منطقه سه شیراز پرداخت و در این رابطه اظهار داشت: محدوده منطقه سه بالغ بر 4 هزار هکتار است که 1900 هکتار محدوده قانونی و مابقی حریم شهر است و این منطقه جمعیت 296 هزار نفری را پوشش می‌دهد.
وی ادامه داد: این منطقه از بافت‌هایی که تفاوت فرهنگی و رفتاری و الگوی زندگی جمعیت ساکن که در آن وجود دارد، تشکیل می‌شود.
* بیشترین تعدد مراکز فرهنگی کلانشهر شیراز در این منطقه قرار دارد 
دکتر غلامرضا شهریاری اظهار داشت: این منطقه جایی است که شهر شیراز بر مبنای آن ارزیابی می‌شود و هر گردشگری که وارد این شهر می‌شود به این منطقه می‌آید، چرا که بیشترین تعدد مراکز فرهنگی کلانشهر شیراز در این منطقه قرار دارد.
شهردار منطقه سه با بیان اینکه محدوده این منطقه از شمال به دروازه قرآن، شهرک سعدی و ورودی آن از پلیس راه شیراز - اصفهان آغاز تا شهرک‌های زیباشهر، گلشن و بولوار جمهوری و مرزی با دیگر شهرداری‌های مناطق سطح شهر دارد، افزود: این منطقه محدوده‌ای منفصل و پراکنده و با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف است و بودجه اندکی دارد که نمی‌توان با آن، کل منطقه را متحول کرد و رضایت مردم را جلب کرد.
شهریاری عنوان کرد: با گذشت شش ماه فعالیت در این منطقه به دلیل عدم شناخت از منطقه و تغییر مکرر مدیریت و نیرو‌های انسانی شهرداری منطقه، اطلاعات مورد نیاز پروژه‌های مردم در دسترس نبود که در این راستا از ظرفیت شورای محلات، معتمدین و مردم برای شناخت و نیاز‌های منطقه بهره بردیم. 
وی با بیان اینکه نتیجه استفاده از این ظرفیت و شناخت نیاز‌ها منجر به تدوین یک برنامه چهار ساله برای منطقه سه شد، افزود: باتوجه به پشتوانه اجتماعی که برای هر محله در این برنامه چهار ساله تعریف شده است، این برنامه در سال‌های آینده و برای سایر مدیران قابل اجراست. 
شهردار منطقه سه شیراز تصریح کرد: این برنامه چهار ساله به عنوان الگوی کاری منطقه از سال آینده اجرا و پروژه‌های آن وارد فاز عملیاتی می‌شود و که به دنبال آن مردم شاهد تغییرات اساسی در سطح این منطقه خواهند بود. 
* دروازه قرآن با حفظ هویت تاریخی خود نیاز به احداث یک زیرگذر دارد
شهریاری در ادامه با اعلام این موضوع که قریب به صد در صد پروژه‌هایی که سال آینده در سطح منطقه کلنگ زنی می‌شود پشتوانه اجتماعی دارد، گفت: سال آینده منطقه سه تبدیل به یک کارگاه عمرانی خواهد شد. با توجه به قدمت تاریخی و فرهنگی که محور دروازه قرآن دارد و مهم‌ترین ورودی شهر شیراز محسوب می‌شود، اما وضعیت فعلی آن زیبنده نام کلانشهر شیراز نیست.
شهردار منطقه سه شیراز ادامه داد: تداخل وضعیت عابر پیاده، تردد سواری، معضل ترافیک و وضعیت آشفتگی بصری زیست محیطی تنها برخی از مشکلات این محور است و عدم ساماندهی این محور موجب بروز این مشکلات شده 
است. 
* احداث پروژه 200 هکتاری در منطقه بالای دروازه قرآن 
وی همچنین اضافه کرد: در راستای ساماندهی این محور از سال آینده عملیات اولین پروژه فرا منطقه‌ای و ملی دروازه قرآن اجرایی خواهد شد و یک پروژه 200 هکتاری از ورودی دروازه قرآن در جوار کوه نور احداث می‌شود. پروژه 200 هکتاری در منطقه بالای دروازه قرآن در نظر گرفته شده است و گنجایش پارکنیگ 2 هزار خودرو هم برای آن دیده شده و مردم از هر سن و قشری می توانند در این منطقه به تفریح بپردازند و این پروژه در سه ماهه اول سال آینده کلنگ زنی می شود.
شهریاری افزود: به جهت هدایت و استفاده مردم از فضای این محور، فاز اول این پروژه با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان اجرا و در خرداد ماه 1402 
کلنگ زنی می‌شود. 
شهردار منطقه سه بیان کرد: معتقدم با ایجاد دوربرگردان و سرعت گیر نمی‌توان مشکلات ترافیکی محور دروازه قرآن را حل کرد و این محور با حفظ هویت تاریخی خود نیاز به احداث یک زیرگذر دارد. 
این مقام مسئول ابراز کرد: با ایجاد زیر گذر می‌توان یادمان‌های زیباتری هم در این محور نصب کرد و نیازی نیست ما میدانی بزرگ و یک طاووس در آن باشد که انتقادات مثبت یا منفی در مورد آن اعلام شود و معتقدم برای زیرساخت‌های این محور باید برنامه ریزی شود.
شهریاری عنوان کرد: مطالعات محور دروازه قرآن در حوزه سیاست گذاری شهرداری شیراز باید به شکل جدی و تخصصی توسط مدیریت شهری دنبال شود تا از وضعیت فعلی خارج شود.
* افتتاح فاز اول پروژه بیست متری حاج عزت
شهردار منطقه سه شیراز همچنین در ادامه به پرسش خبرنگاران در خصوص نصب یادمان طاووس جدید در میدان دروازه قرآن پاسخ داد: طاووس جدید دروازه قرآن توسط دو هنرمند شیرازی با صد میلیون تومان هزینه طراحی و ساخته شده است. 
شهریاری گفت: این هزینه بسیار زیادی برای ساخت یک یادمان نیست، اما اگر بهترین هنرمند هم بیاوریم باز هم به مراحل طراحی و ساخت آن انتقاد می‌شود.
شهردار منطقه دو شیراز همچنین در این نشست از افتتاح فاز اول پروژه بیست متری حاج عزت خبر داد و گفت: این پروژه روز شنبه افتتاح می‌شود و فاز تکمیلی آن در مهر ماه 1402 به بهره برداری 
می‌رسد. 
شهریاری همچنین به پروژه‌های محرومیت زدایی منطقه اشاره کرد و افزود: اجرای شش پروژه محرومیت زدایی در سطح منطقه در دستور کار است که پنج پروژه در شهرک سعدی و یک پروژه در شهرک رکن آباد اجرا می‌شود. 
* سال آینده 700 میلیارد تومان پروژه تعریف خواهد شد 
شهردار منطقه سه با اشاره به اینکه بودجه عمرانی و خدمات شهری سال 1401 منطقه سه رقمی بالغ بر 200 میلیارد تومان بود، اظهار داشت: سال آینده 700 میلیارد تومان پروژه تعریف خواهد شد که این مبلغ به معنای افزایش سه و نیم برابری بودجه در سطح منطقه است. 
شهریاری در این نشست همچنین یادآور شد: در سطح منطقه سه شیراز 27 بوستان وجود دارد که همه آن‌ها نیاز به بهسازی دارد و باید موضوعات زیبا سازی، روشنایی و نصب و تأمین تجهیزات و فضای سبز آن‌ها در دستور کار باشد. 
شهردار منطقه سه افزود: این قول را می‌دهیم که در سال آینده، مردم منطقه سه شاهد چهره‌ای متفاوت از منطقه خواهند بود و این منطقه یک کارگاه عمرانی برای اجرای پروژه‌های فاخر خواهد 
بود.
* احداث پارک 50 هکتاری جنوب شهرک زیباشهر و احداث پایانه شهرک سعدی 
احداث سیل بند در بالادست شهرک سعدی دیگر موضوع مورد اشاره شهردار منطقه سه بود و وی در این خصوص گفت: براساس تفاهم نامه منعقد شده میان دستگاه‌های متولی برای احداث بند‌ها در بالادست شهرک سعدی، اما با چندین ماه پیگیری شهرداری به جهت اجرایی کردن این طرح، شهرداری این آمادگی را دارد که کار خود را برای ساخت این سیل بند‌ها آغاز کند. 
شهریاری ادامه داد: دستگاه‌های متولی همچون ادارات کل منابع طبیعی و آب منطقه‌ای براساس تفاهم نامه منعقد شده وظایف شان تملک و یا بازگشایی مسیر‌ها است باید پای کار باشند تا از وقوع هر گونه اتفاقی جلوگیری شود. 
او خاطر نشان کرد: با توجه به بودجه 50 میلیارد تومان که برای اجرای پروژه سیل بند شهرک سعدی اختصاص یافته است، براساس پیش بینی انجام شده این شهرک تا بیست سال آینده به هیچ عنوان با مشکل وقوع سیلاب مواجه نخواهد 
شد.  شهریاری همچنین تأکید کرد: این جرأت را داریم که در صورت عدم همکاری و مشارکت هر دستگاه اجرایی در اجرای اقدامات، این موضوع را به صراحت اعلام خواهیم کرد.
شهردار منطقه سه شیراز در توضیحاتی در خصوصث احداث پارک 50 هکتاری جنوب شهرک زیباشهر، احداث پایانه شهرک سعدی داد. وی با اشاره به اینکه پروژه احداث پارک درضلع جنوب زیبا شهر به اندازه 50 هکتار شکل می گیرد و بام سبز متصل می شود، افزود: این پروژه هم در بهار سال آینده کلنگ زنی می شود.
وی با اشاره به احداث پایانه شهرک سعدی هم گفت: ترافیک اطراف آرامگاه سعدی شرایط مناسبی ندارد و در سال آینده 500 متر مانده به آرامگاه مسدود می شود و ترافیک سواره به سمت راست برده می شود.شهریاری با اشاره به اینکه  بهسازی سنگ فرش مقابل حافظیه، افزود: پیاده رو های اطراف اطراف حرم مطهر حضرت علی بن حمزه (ع) بهینه می شود. احداث پل عابر پیاده شهرک گلشن، آسفالت معابر منطقه، لوله گذاری آب‌های سطحی، اجرای ادامه عملیات عمرانی محور عرفان و بهسازی و پیاده رو سازی معابر سطح منطقه از اقدامات در دستور کار منطقه سه در سال 1402 است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما