امروز، پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

شهر شیراز راه طولانی را در پیش دارد

حسین حسن پور- تماشا                                                
عکاس:  حجت رحیمی
روز گذشته نشست خبری رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر شیرازبهمراه شهردار شیراز در محل شورا برگزار گردید و گزارشی به رسانه ها پیرامون عمده فعالیت های سال گذشته و بودجه سال آینده شیراز ارائه گردید.
مهندس مهدی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در نشست خبری با اشاره به دخل و خرج مالی شهرداری شیراز در سال 1402 در دو بخش درامد و 
هزینه ای به تصویب رسیده است، گفت: لایحه بود کمتر از رقم مصوب بوده است اما در برسی 
کمیسیون های مختلف شورا به رقم 23 هزار 500 میلیارد تومان رسید. البته لایحه پیشنهادی بودجه بیش از ۲هزار میلیارد تومان کمتر بود، که در این راستا از این بودجه در بخش هزینه ای ۴۱۴۰ میلیارد تومان یعنی ۱۷ و ۶دهم درصد هزینه جاری، ۵۵۰ میلیارد تومان قریب ۲و ۴دهم درصد سهم پرداخت بدهی و دیون شهرداری و ۱۹ هزار و ۸۱۰ میلیارد چیزی بیش از ۸۰ درصد سهم بودجه عمرانی شهر است. 
به گفته مهندس طاهری این بودجه نسبت به سال قبل با رشد  53درصدی مواجه است اما در مقایسه با متمم بودجه رشد 31 درصدی را شاهد هستیم.
* متأسفانه آنچه با گفتن واژه عمرانی در ذهن افراد نقش می‌بندد ساخت تعدادی پل و روگذر است 
وی ادامه داد: متأسفانه آنچه با گفتن واژه عمرانی در ذهن افراد نقش می بندد ساخت تعدادی پل و رو گذر است، این در حالی است که لفظی که از بودجه عمرانی  ۱۹۸۱۰ میلیارد تومانی  ۲۲۰۰میلیارد فقط مربوط، به 
پروژه های فرهنگی و اجتماعی است و ۲۷۲۰ میلیارد تومان از پروژه ها از  جنس خدماتی و محیط  زیست، ۷۵۰ میلیارد ایمنی و مدیریت بحران و در نهایت  ۷۳۵۰ میلیارد مربوط به حوزه حمل و نقل و ترافیک است. 
توجه ویژه به شهر به شیراز بعنوان سومین حرم اهل بیت (ع)، توجه به  محلات محروم به منظور دسترسی به میانگین خدمات  سطح شهر و محرک توسعه، ایمنی و تاب آوری شهری، احیای باغ ها و توسعه فضای سبز، توسعه پروژه های هوشمندسازی در شهر به منظور تسهیل ارائه خدمات، مدیریت هزینه در شهرداری با در نظر گرفتن بودجه جاری  بدون تغییر در مبنای حقوق و دستمزد، اهتمام به پرداخت بدهی معقوق شهرداری بخصوص  در بخش عمرانی و استفاده از ظرفیت درآمد پایدار و کاهش وابستگی به وام و اوراق  محورهای هشتگانه ای بود که ریس شورای اسلامی شهر شیراز به از آنها به عنوان سر فصل های بودجه سال آینده یاد کرد.
 * شهر شیراز راه طولانی در پیش دارد و بودجه یکساله نمی‌تواند پوشش همه نیازهای شهر شیراز  و عقب‌ماندگی سنوات گذشته را جبران کند
 مهندس طاهری با بیان اینکه شهر شیراز راه طولانی را در پیش دارد و بودجه یکساله نمی تواند پوشش همه نیازهای شهر شیراز  و عقب ماندگی سنوات گذشته را جبران کند، اظهار امیدواری کرد با گام های شورا و دستگاه های خدمات رسان شیراز به نقطه مطلوب برسد. 
او در بخش دیگری از صحبت های خود درباره اختصاص بودجه به مباحث فرهنگی تصریح کرد: سهم بودجه اجتماعی و فرهنگی شهرداری شیراز  در سال آینده ۲هزار 200 میلیارد تومان بوده است و  صرفا به عنوان موضوعات اجتماعی و فرهنگی  پرداخت می شود.  
رئیس شورای شهر شیراز معتقد است بالغ بر چهارهزار و ۴۰۰میلیارد  تومان مربوط به کالبد و شهرسازی است و ۲هزار ۷۰۰میلیارد تومان مربوط به محیط زیست و خدمات شهری است و ۷هزار ۳۵۰میلیارد تومان خدمات حمل و نقل است. 
مهندس طاهری خاطر نشان کرد: بودجه بخش فرهنگی و اجتماعی نسبت به تغییرات متمم  بودجه ۲۴۹درصد را شاهد هستیم.  
 او درپاسخ به سؤالی درباره نور پردازی های سطح شهر تصریح کرد: بالغ بر ۷۷میلیارد تومان  برای اصلاح و نورپردازی ها برای پل های عابر پیاده شهر  اختصاص دادند. 
* ایجاد بانک زمین به عنوان یکی از تغییرات اساسی در شهرداری شیراز 
رئیس شورای اسلامی شهر از ایجاد بانک زمین به عنوان یکی از تغییرات اساسی در شهرداری شیراز خبرداد و گفت: سنوات قبل از محل زمین برای تهاتر و تأمین بودجه استفاده میشد که امسال با یک تغییر با عنوان ایجاد بانک زمین، املاک بزرگ و ارزان قیمت بعنوان ثروت شهر توسط شهرداری خریداری می شودکه رقم خرید زمین در بودجه سال آینده ۸۰۰میلیارد  تومان درنظر گرفته شده است. 
او به شهردار شیراز پیشنهاد داد که جدولی از دیون،تسهیلات شهرداری در دوره های  شش گانه مختلف مستند و منتشر نماید چرا که این موضوع تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است. چرا باید وام های 
که طی چهار سال پرداخت می‌شد اکنون چندین برابر پرداخت گردد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما