امروز، پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

گمنامی، نیاز مرد میدان حمایت از ارزش‌ها بودن است

سیده ناهید تقویان- تماشا
کنگره ملی شعر گمنامی در هفته بزرگداشت سربازان گمنام امام زمان (عج) با حضور مسئولان کشوری و استانی و تجلیل از برگزیدگان آن در شیراز برگزار شد.
دبیر کنگره ملی شعر مکتب گمنامی هم گفت: این کنگره با محوریت مجاهدت های خاموش مدافعان امنیت وطن و سربازان گمنام امام زمان (عج) برگزار می‌شود.
حجت الاسلام رضا طبیب زاده افزود: این کنگره در ابتدا یک دغدغه شاعرانه در ذهن و دل شاعرانی از دیار فارس بود که با حمایت و میزبانی حوزه هنری انقلاب اسلامی این استان در سال ۱۳۹۹ به عرصه ادبیات ایران معرفی شد و در فروردین سال گذشته شاهد برگزاری اختتامیه نخستین دوره آن در شیراز بودیم و دومین دوره آن نیز به میزبانی استان خوزستان برگزار شد.
وی ادامه داد: امروز و در سومین سال برگزاری آن بار دیگر شاهد اختتامیه این کنگره در شیراز هستیم.
آیت‌ا... لطف‌ا... دژکام در مراسم سومین دوره جشنواره ملی شعر مکتب گمنامی، که در جوار آرامگاه حضرت حافظ، برگزار شد، با قرائت این بیت شعر «نور جمال خدا ز پرده آمد برون/ ز نرگس آمد گلی تازه رخ و لاله گون»، میلاد سراسرنور حضرت امام زمان(عج) را تبریک گفت و افزود: کاری که تحت عنوان مکتب گمنامی در زمینه شعر انجام داده‌اید مصداق حدیثی است که بیان کردم.
او اضافه کرد: زهد آدم را راحت می‌کند، حافظ که بیشتر به عشق و شور مشهور است، زاهد است و زهد او داستان‌ها دارد، اما خودش راحت بوده وقتی که زهد ورزیده؛ اگر کسی حرص به دنیا داشت راحتی روحی خود را از دست می‌دهد و شبانه روز درگیر آن می‌شود که از کجا بیاورد.
آیت‌ا... دژکام با بیان اینکه دل بریدن از همه و دل بستن به خداوند، دستیابی به مقام اهل معناست و هرچه دل انسان بیشتر با خدا باشد، در پیشگاه خالق عزیزتر می‌شود، گفت: اگر عاشق خدا هستید و ادعای محبت خدا دارید، عاشق «مَن أحبَ شیئا أحبَّ آثاره» است، کسی که چیزی را دوست دارد، آثارش را نیز دوست خواهد داشت. اگر عاشقش هستید باید عاشق آثارش باشید و دشمن دشمنانش باشید و این نشانه محبت است وگرنه فقط به زبانست و عشق نیست.
امام جمعه شیراز خطاب به شاعران حاضر در این مراسم گفت: شما که برای گمنام‌های عرصه امنیت کشور شعر سرودید افتخار این را دارید که با دوستان خدا سر دوستی داشته‌اید. آنهایی که با همه طعنه‌هایی که ممکن است سراغشان بیاید محکم ایستاده‌اند و از دوستان خدا حمایت می‌کنند؛ این‌ها کاری کردند کارستان چون خداوند فرمود نتیجه زهد با همه اهمیتش را خود انسان 
می‌گیرد. 
آیت‌ا... دژکام ادامه داد: براساس این حدیث کسی که از غیرخدا دل می‌برد، پیش خدا عزیز می‌شود اما در خصوص دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا، مزدی ذکر نکرده است، چون این امر انسان را خیلی بالا می‌برد.
او با اشاره به این بیت شعر، «جهان اگر دشمن شود بگو به امین/که دست زحمی او را به آسمان ندهم»، گفت: این بیت نشانه دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خداست.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: این شاعریست که خودش را نمی‌بیند بلکه ارزش‌ها را می‌بیند، واقعیت‌های امروز جهان را می‌بیند و اینکه باید پای علم اسلام و انقلاب بایستیم، ولو اینکه دشمنان تمام قد مقابل ما باشند و مسلما حرف حق زدن آسان نیست.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: اگر کسی می خواهد مرد میدان حمایت از ارزش‌ها باشد، باید گمنامی را استقبال و خوشنامی را رها کند و مرد باشد و مردانه پای ارزش‌هایش بایستد. امروز همه شعرای عزیزی که در این محفل حضور دارند از همین سنخ هستند.
* امنیت و آرامش کشور را مرهون زحمات سربازان گمنام امام زمان(عج) هستیم
معاون وزیر اطلاعات نیز گفت: آنچه امروز در کشور شاهد هستیم امنیت، آرامش، صلابت و اقتدار کشور و نظام است که همگی مرهون زحمات کسانی است که نام و نشانی نمی‌خواهند و بدون نام و نشان به دنبال ادای وظیفه و تکلیف خود 
هستند.وی افزود: عرصه گمنامی از عرصه های خاصی است که امیدواریم مدال گمنامی از سوی خداوند به همه ما عطا شود.او ادامه داد: سربازان گمنام امام زمان (عج) با گذشت ۴۴ سال از عمر پربرکت انقلاب و به برکت خون شهدا توانسته‌اند در همه تلاطم ها و تهدیدها، کشتی جمهوری اسلامی را به ساحل امن برسانند و در مقابل توطئه ها حفظ کنند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما