امروز، یک شنبه، ۷ خرداد ۱۴۰۲

وجود ۱۰میلیون هکتار اراضی ملی در فارس

سیده ناهید تقویان-تماشا
مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: در استان فارس ۱۰میلیون هکتار اراضی ملی در فارس وجود دارد.
به گزارش «تماشا»، منصور رضایی در گفتگو با تماشا گفت: هفته منابع طبیعی وآبخیزداری  از15اسفندتا ۲۱ اسفندماه امسال  باشعار درخت برای زندگی، باهم بکاریم برای ایران سر سبز - ایران قوی نام گذاری شده است.
او با بیان اینکه حدود ۲میلیون و 200هزار هکتار مساحت جنگل  در سطح فارس است، گفت: در حال حاضر مساحت جنگل‌هایی که در استان فارس مدیریت می‌شود بیشتر از جنگل‌های شمال است‌ که نیاز به یک مدیریت قوی دارد.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به اینکه ١٠ میلیون هکتار از اراضی ملی درسطح فارس وجود دارد، گفت: تمام این  اراضی حد نگاری شده و تحت پوشش این اداره کل است.
رضایی همچنین از کاهش آتش‌سوزی در عرصه منابع طبیعی در استان فارس خبر داد و افزود: متأسفانه سالیانه استان فارس شاهد پدیده شوم آتش سوزی در عرصه منابع طبیعی چه به صورت عمدی یا غیر عمد است  که خوشبختانه سال 1401 نسبت به سال 1400 با کاهش 96درصدی آتش سوزی 
در عرصه های منابع طبیعی روبرو بودیم.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور طی چهار سال خبر داد و گفت: این طرح از سال آینده در کل کشور اجرا می شود که سهم استان فارس 20 میلیون اصله نهال در سال نخست است که با همکاری دستگاه‌های مختلف اجرایی تولید و توسط مردم کاشته خواهد شد.
رضایی اعتبار لازم برای اجرای طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری در استان فارس را حداقل هزار میلیارد تومان عنوان کرد.
 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت:در مجموع در سال جاری یک میلیون و ۱۰۰ هزار اصله نهال در نهالستان های منابع طبیعی تولید شده که ازاین میزان حدود ۴۵۰ هزار اصله نهال برای توزیع رایگان در  15اسفندماه جاری در استان توزیع 
می شود.
وی بیان داشت: توزیع نهال در هفته منابع طبیعی در شهرستان های استان توسط ادارات منابع طبیعی و در شیراز نیز  با همکاری شهرداری شیراز  در ۱۴ نقطه به صورت رایگان توزیع می‌شود و نهال‌های آماده شده برای کاشت در این هفته بیشتر از گونه‌های سرو،کاج، زربین و اکالیپتوس است.
لازم به ذکر است؛ روزشمار هفته منابع طبیعی و آبخیزداری فارس دوشنبه (۱۵ اسفندماه) منابع طبیعی، نهضت مردمی درختکاری و امنیت زیستی، سه شنبه (16 اسفندماه) منابع طبیعی، آبخیزداری و مدیریت جامع حوزه های آبخیز، چهار شنبه(17 اسفندماه)  منابع طبیعی، خانواده و مسولیت اجتماعی، پنجشنبه (18 اسفندماه) منابع طبیعی، حفاظت، قانون و همیاران طبیعت، جمعه 19 اسفند منابع طبیعی، مردم و آموزه های دینی، شنبه 20 اسفند منابع طبیعی، آموزش، پژوهش و 
فن آوری، یکشنبه 21 اسفند منابع طبیعی، فرهنگ و رسانه و 22 اسفندماه منابع طبیعی، ایثار و شهادت نامگذاری شده است.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما