امروز، پنج شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

بازار خودرو به شکل کامل از کنترل خارج شده است

زهرا مطهری - تماشا
این روزها بازار خودرو پرتلاطم ترین شرایط را تجربه می کند. مقایسه قیمت‌ خودروهای پرتقاضای بازار با تنها یکی، دو روز پیش از آن نشان از افزایش قیمت خودرو در بازار دارد.
افزایش عجیب نرخ ارز طی روزهای گذشته مهم‌ترین علتی است که می‌توان برای رشد افسارگسیخته قیمت خودرو از آن یاد کرد. بازار خودرو پیش از این نیز وفاداری خود را نسبت به نوسانات نرخ ارز به‌خوبی نشان داده بود، به طوری که فرازوفرودها در قیمت خودرو در بازار همیشه به طور تقریبی از همان نمودار نرخ ارز تبعیت می‌کند. 
از طرف دیگر به موجب سیاست‌های غلطی که از سالیان گذشته در حوزه خودرو اعمال شده، در کشور ما مدت ها است که خودرو یک کالای مصرفی نیست و خودرو به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است که افراد برای حفظ ارزش پول خود به‌سراغ خرید آن می‌روند. بنابراین به‌خوبی می‌توان رد پای نوسانات نرخ ارز را در رشد قیمت خودرو مشاهده کرد. 
یک فعال دربازار خودرو شیراز، شرایط بازار خودرو را اسفناک می داند و می گوید: این بازار به شکل کامل از کنترل خارج شده
 است. 
هدایت اله باقری باعنوان اینکه برای انواع خودرو قیمت ثابتی در بازار تعریف نشده است، عنوان می کند: قیمت خودرو توسط فروشنده تعیین می شود و به عبارتی قیمت ها دل به خواهی شده اند و شما دیگر نمی توانید همانند مدتی پیش قیمت خودرو های مختلف را
بدانید. 
به گفته وی در آخرین ماه سال ۱۴۰۱ نوسانات قیمتی در بازار خودرو ادامه دارد، به طوری که قیمت برخی خودروهای تولید داخل ۱۰ تا ۶۰ میلیون تومان افزایش داشته است. 
این فعال بازار خودرو  عنوان می کند: رقابت افزایش قیمت بین ارز و خودرو، نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است هر چند نوسان نرخ دلار بر تمام بازارها و کالاهای مصرفی ضروری و غیر ضروری تأثیر تورمی داشته، اما در آخرین ماه سال وضعیت قیمت خودرو را به گونه‌ای تغییر داده که ارزان‌ترین خودرو به رقم بالای ۳۰۰ میلیون تومان رسیده 
است.
باقری با اشاره به اینکه سیاست‌های دولت در راستای تنظیم عرضه و قیمت خودرو هیچ اثر مناسبی در وضعیت بازار این محصولات نداشته، می گوید: در چند سال اخیر عدم تعادل عرضه و تقاضا باعث شد رد دلالان در بازار خودرو بیش از گذشته نمایان گردد،به گونه ای که  تفاوت زیادی بین قیمت روز صفر خودرو در کارخانه و بازار وجود داشته باشد و این مهم ترین مشکل بازار خودرو شد! دولت قدرت کافی برای افزایش تولید خودرو را ندارد و با عرضه قطره چکانی خودرو به بازار و استفاده از تمام ظرفیت های اجرایی خود، این محصول را نزد مردم به کالای سرمایه ای تبدیل کرده تا مردم برای حفظ و افزایش سرمایه های خود در نبود اطمینان به بازار سرمایه و ارز و سکه به این بازار هجوم بیاورند و نقدینگی های 
خود را در بازار خودرو خرج و سرمایه گذاری 
کنند. 
وی در خصوص تاثیر وارادات خودرو بر بازار عنوان می کند: پس از تصویب آیین نامه واردات خودرو  وزارت صنعت، معدن و تجارت وعده دارد تا پاییز خودروهای وارداتی از راه می رسند اما در حالی که آخرین ماه سال در حال سپری شدن است و هنوز عرضه معناداری از خودروهای وارداتی انجام نشده است. همچنین بر خلاف اینکه وزیر صمت پیش از این بارها عنوان‌کرده بود خودروهای وارداتی اقتصادی و ارزان خواهند بود اما حالا طبق شرایط اعلامی مشخص شده است این خودروها در بهترین حالت قیمت‌هایی در محدوده یک ملیلیارد تومان خواهند داشت.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما