امروز، شنبه، ۱۱ آذر ۱۴۰۲

در شهر شیراز بیش از ٣٥٠هکتار بافت تاریخی داریم

 زهرا مطهری- تماشا
نشست مشترک رئیس سازمان نظام مهندسی و سازمان بسیج مهندسان با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با هدف تشریح برنامه های رزمایش ملی جهادگران عمران و معماری برگزار شد.
معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس‌ در این نشست با اشاره اینکه کشور ما از جمله کشورهای حادثه خیر و استان فارس نیز استانی زلزله خیز است، گفت: باید برای برای کنترل و پیشگیری از خسارات زیاد، علاوه بر کارکردهای دولتی، باید ظرفیت های مردمی را هم بسیج کرد، به همین دلیل است که تشکیلات مردمی مثل گروه های جهادی که در جایگاه رسمی سازمانی، دارای جایگاه نیستند،اما کمکی برای دولت هستند، شکل گرفته اند.
دکتر رضایی با بیان اینکه این سازمان های
مردم نهاد نقش مطالبه گری دارند، از مشارکت عملیاتی آنها در شرایط خاص یاد و تصریح کرد: از 85 میلیون نفر جمعیت ایران، در استان فارس بیش از 5 میلیون نفر در بیش از 75 درصد در شهرها زندگی می کنند که باید ساختمان های مسکونی قدیمی مقاوم سازی شوند تا شاهد خسارات جانی و مالی در زلزله های احتمالی نباشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در ادامه عنوان کرد: نرخ تسهیلات مسکن بالا و میزان تسهیلات پایین است علاوه بر این برخی بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات به موقع به‌متقاضیان‌کوتاهی می کنند و با سنگ اندازی در حوزه پرداخت تسهیلات مردم را با سردرگمی مواجه می‌سازند.  رضایی به شرایط استقراض بانک‌ها به بانک مرکزی اشاره کرد و گفت : دولت هم به این نتیجه رسیده که با این شکل کار انجام نمی شود.
 * دکتر رضایی: بیش ٣٥٠هکتار بافت تاریخی و فرسوده در شهر شیراز وجود دارد 
وی به وجود بیش ٣٥٠هکتار بافت تاریخی و فرسوده در شهر شیراز اشاره کرد و گفت: بیش ٣٥٠هکتار بافت تاریخی و فرسوده در شهر شیراز داریم و در کنار بافت حاشیه‌ای داریم که مقاوم سازی و مرمت این‌ها سخت‌تر از ساخت و ساز جدید است.عمده این موارد سکونتگاه‌های غیررسمی هستند که بیشتر واحدهای ساختمانی موجود در این بافت ها نیاز به مقاوم سازی دارند.تعداد زیادی از شهرهای استان  مانند جهرم، کازرون، مرودشت، فسا و... نیز دارای بافت های 
تاریخی و فرسوده هستند که متاسفانه سرعت نوسازی و بهسازی بافت ها بسیار پایین است.
 به گفته وی در مجموع در استان فارس حدود ۲۰ درصد از بافت های مرتبط با سکونت‌گاه  ها ناایمن هستند و نیاز به مقاوم سازی دارند. 
 *   رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس: تلاش ما در راستای اشاعه فرهنگ جهادی و اخلاق مهندسی است
 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس کنترل و نظارت را وظیفه ذاتی این سازمان دانست و گفت: تلاش ما در راستای اشاعه فرهنگ جهادی و اخلاق مهندسی است و در این خصوص به ظرفیت اصحاب رسانه به عنوان ناظر و مطالبه گر قائل هستیم.
ستار خورشیدی در نشست خبری، به ارائه خدمات جهادی و برپایی میزهای خدمت در نقاط مختلف استان اشاره و عنوان کرد: در طول یک هفته منتهی به پنجم اسفند ماه مصادف با روز مهندس، اقداماتی از جمله برگزاری میزهای مشاوره عمومی در مساجد و نیز میز گره گشایی در تمام شهرستان های استان و با حضور روسای دفاتر نمایندگی، انجام خواهد شد.
وی به تلاش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس در راستای ارتقای کیفیت خدمات به اعضا ومخاطبان سازمان اشاره و عنوان کرد: امروز نیز مانند زمان پیروزی انقلاب اسلامی، جهادگران مخلص و سخت کوشی در صحنه حضور دارند و در نقاط محروم و کم برخوردار به ارائه خدمات پرداخته و مشکلات مردم را در حوزه های مختلف از میان بر می دارند؛ رزمایش ملی جهادگران عمران و معماری در همین راستا و در جهت احیا و اشاعه فرهنگ جهادی برگزار می شود..
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ادامه داد: برای نظام مهندسی ساختمان استان فارس در زمینه های کنترل، نظارت و ارائه خدمات مسئولیت هایی 
تعریف شده ودر این راستا بر اساس نیروهای انسانی توانمندی که در اختیار داریم خدمات رسانی می کنیم.
 * در راستای برگزاری رزمایش ملی جهادگران عمران و معماری بیش از 300 نفر آماده خدمت‌رسانی در قالب میزهای خدمت هستند
خورشیدی تصریح کرد : در راستای برگزاری رزمایش ملی جهادگران عمران و معماری بیش از 300 نفر آماده خدمت رسانی در قالب میزهای خدمت هستند، در این زمینه با توجه به اهمیت موضوع مقاوم سازی و کیفیت سازه، میز مشاوره ویژه 
سازنده ها در چهارم اسفندماه برگزار خواهد شد و بازدید گروه های جهادی از مشکلات عمرانی روستاها یکی دیگر از 
برنامه هایی است که در اوایل اسفندماه برگزار 
می شود.
به گفته وی، برنامه دیدار با خانواده معزز شهدا در شیراز و شهرستان های فارس، تهیه غذاهای گرم و بسته های معیشتی برای خانواده های کارگری، قدردانی از نخبگان پژوهشی، کمک های مومنانه، برگزاری نشست اخلاق مهندسی در حرم مطهر شاهچراغ، آزادسازی 7 مهندس جرایم غیرعمد و برگزاری گارگاه نذر مهارت از دیگر برنامه های نظام مهندسی استان فارس در هفته اول اسفندماه همزمان با روز مهندس است.
 * در سال گذشته 128 میز خدمت توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در شهرستان‌های مختلف استان برگزار شد 
خورشیدی با اشاره به این موضوع که در سال گذشته 128 میزخدمت توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در شهرستان های مختلف استان برگزار شده، اظهار داشت: این برنامه با همراهی بسیج مهندسین و حمایت استانداری فارس برگزار شده است.
او در بخش دیگری از سخنانش با تشریح برخی از خدمات سازمان به اعضا گفت: در سال جاری ارائه تسهیلات در قالب وام های 20 و 50 میلیون تومانی با کارمزد قرض الحسنه 4 درصد به 1652 نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس ارائه شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس از ایجاد هماهنگی لازم با یکی از بانک ها برای ارائه تسهیلات خرید کالای یکصد میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد به دویست نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس خبر داد و بیان داشت: تفاهمنامه های متعددی در قالب امور فرهنگی، ورزشی، آموزشی، درمانی، رفاهی و... جهات ارائه خدماتبه اعضا منعقد شده است.
 * اجرای طرح نذر مهارت از سال گذشته در سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در حال اجراست 
وی با اشاره به اجرای طرح نذر مهارت که از سال گذشته در سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در حال اجراست گفت: با ارائه خدمات مهندسی به 52 واحد مسکونی به ارزش 4میلیارد و 149میلیون تومان از منازل محرومین، برگزاری کلاسهای رایگان، ازائه تسهیلات به مهندسین در قالب 539 فقره وام 20 و 50میلیونی قرض الحسنه از جمله دیگر خدمات سازمان نظام مهندسی فارس همراه بسیج مهندسین عمران و معماری است.
 رئیس سازمان نظام مهندسی فارس افزود: انعقاد 6 مورد تفاهمنامه فرهنگی، 20 مورد تفاهمنامه پزشکی، 52 مورد تفاهمنامه رفاهی و ورزشی، از جمله دیگر خدماتی است که برای مهندسین عضو این سازمان در نظر گرفته شده است. 
خورشیدی با اشاره به افتخارات نظام مهندسی در عرصه های ورزشی گفت: سازمان نظام مهندسی استان فارس دارای 12 تیم ورزشی فعال مشتمل بر 500 ورزشکار حرفه ای است و در رشته های تیراندازی با تفنگ بادی، والیبال، بدمینتون، فوتسال و سایر رشته های ورزشی است و مقام آورانی در سطح استان داشته ایم.
 نیما زارع، مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری فارس نیز در این نشست با اشاره به رزمایش ملی جهادگران عمران و معماری به مناسبت فرارسیدن روز مهندس گفت :افتتاح رزمایش ملی جهادگران و برگزاری ویدیو کنفرانس به همراه اعزام نمادین گروه های جهادی، نشست اخلاق مهندسی در حرم مطهر شاهچراغ(ع)، حضور در شهرستان خرم بید و بهره برداری از پروژه ها به همراه برگزاری میز خدمت، تحویل دو باب از منازل محرومین به صورت نمادین و آزادسازی زندانیان مهندس جرائم غیرعمد، تجلیل از مهندسان جهادگر استان، دیدار مهندسان بسیجی با سردار فرمانده سپاه فجر، دیدار با خانواده شهید مهندس، فتتاح اولین مرکز نوآوری راه و ساختمان و شهرسازی کشور با حضور مدیران ارشد کشوری، برگزاری آیین اختتامیه رزمایش ملی جهادگران کشور و برگزاری همایش ملی « نشان سقا »
 تجلیل از فرهنگ سازان و خیرین حوزه آب از جمله برنامه های رزمایش مذکور می باشد.
به گفته وی رزمایش ملی جهادگران عمران و معماری در روز یکشنبه ٣٠ بهمن ماه و آیین اختتامیه آن در تاریخ ۴ اسفندماه برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما