امروز، دوشنبه، ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس: برنامه‌های دهه فجر به دنبال تحقق جهاد تبیین و روایتگری انقلا

سیده ناهید تقویان- تماشا
جلسه کمیته رسانه استانی ستاد دهه فجر به میزبانی صداوسیمای مرکز فارس در سالن کنفرانس حوزه مدیریت با حضور حجت الاسلام حسین ملک مکان رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان فارس، دکترخوش اقبال معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، هادی رضایی رئیس سازمان بسیج رسانه استان فارس و مدیران رسانه‌های استان فارس برگزار گردید.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان فارس دیروز در ابتدای جلسه کمیته تخصصی اطلاع رسانی ستاد دهه فجر فارس به مقوله تاریخی دهه فجر پرداخت و در این خصوص گفت: در آستانه چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند ایران هستیم و طی سال‌های گذشته تاکنون در این ایام برنامه‌های متعددی برگزار شده است. پرداختن به تاریخ انقلاب و یادآوری ظلم و ستم‌ها در قبل از انقلاب و تفاوت بسیار بین آحاد مردم و خاندان پهلوی و افراد منتسب به این خاندان برای نسل جوان که این روزها را درک نکرده، در اولویت برنامه‌های فرهنگی دهه فجر قرار گیرد.
حجت الاسلام حسین ملک مکان در ادامه سخنانش اظهار داشت: از جمله معدود برنامه‌هایی که در کشور بسیار فراگیر است، بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب است. معمولا اهداف، سیاست‌ها و خط مشی‌هایی برای برگزاری این دهه اعمال می‌شود و ستاد مرکزی پیش از آن اقدام به راه‌اندازی کمیته‌هایی تخصصی می‌کند.
وی با اشاره به اهداف گرامیداشت این ایام در کشور، گفت: 25 کمیته تخصصی بزرگداشت دهه فجر در استان با تبادل نظر و بیان کلیات سیاست‌ها  تشکیل شده است و رویکرد ما در این کمیته این بوده که امسال به جای ارائه برنامه متمرکز، خط مشی‌ها به دستگاه‌ها داده شود و هر دستگاه‌ها با خلاقیت خود برنامه‌های خود را ارائه دهند.
* برگزاری ویژه دو برنامه‌محوری و کلیدی۱۲ بهمن و
 ٢٢ بهمن  همانند سال‌های گذشته 
ملک مکان با تأکید بر این موضوع که به جز جشن‌های عمومی هر نهادی در محیط ادارای خود جشن‌هایی برگزار کند، گفت: تاریخ انقلاب و حوادث قبل از انقلاب و ظلم و ستم قبل از انقلاب به ویژه برای نسلی که آن را درک نکرده‌اند به صورت هنرمندانه بیان شود که بخشی از آن به رسانه‌ها باز می‌گردد.
او گفت: دو برنامه محوری و کلیدی همانند سال‌های گذشته از جمله ۱۲ بهمن و ٢٢ بهمن که اوج همه شادی‌ها و نشاط و به نوعی رفراندوم سالانه مردم در صحنه و اعلام حمایت از نظام و تداوم نظام و انقلاب است،را امسال هم خواهیم داشت.
* یکی از اهداف بزرگداشت پیروزی انقلاب ارائه دستاوردهاست و برنامه‌های دهه فجر به دنبال تحقق جهاد تبیین و روایتگری انقلاب اسلامی است
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس با تأکید براینکه یکی از اهداف بزرگداشت پیروزی انقلاب ارائه دستاوردهاست که در دو فاز مقایسه‌ای با قبل از انقلاب و با کشور‌های مشابه، بیان کرد: این ایام فرصتی است برای نشان دادن تبیین دستاورد‌ها انقلاب اسلامی است.
 ملک مکان ادامه داد: برنامه‌های دهه فجر به دنبال تحقق جهاد تبیین و روایتگری انقلاب اسلامی است تا علاوه بر جامه عمل پوشاندن به منویات مقام معظم رهبری، بتوانیم نسل جوان را با دستاورد‌های نظام آشنا سازیم و از طرفی به مشکلات و نقاط ضعف هم پرداخته شود.
* باید به مشکلات به صورت ریشه‌ای پرداخته شود، اما گاهی توجه بیش از حد به نقاط ضعف و فضاسازی رسانه‌ای موجب بروز ناامیدی در بین افراد می‌شود
وی با تأکید بر اینکه باید به ضعف‌ها در کنار نقاط قوت اشاره شود، در ادامه گفت: اما گاهی توجه بیش از حد به نقاط ضعف و فضاسازی رسانه‌ای موجب بروز ناامیدی در بین افراد می‌شود. باید به مشکلات به صورت ریشه‌ای پرداخته شود و مشخص شود که در این مشکلات چه میزان مربوط به تحریم‌ها، چه میزان مربوط به نامدیریت‌ها و چه میزان مربوط به خود مردم است و اگر این مسائل به خوبی مطرح شود و همه برای جراحی اقتصادی آماده باشند و پای کار باشند می‌توانیم شاهد دستاورد و تحول اقتصادی مدنظر در این طرح باشیم.
ملک مکان اضافه کرد: گاهی یک مشکل کوچک آنچنان فضاسازی می‌شود که همه خدمات نادیده گرفته می‌شود در حالی که اسلام، دین متوازن است و باید در همه موارد متعادل رفتار کرد از جمله پرداختن به مشکلات و دستاوردها.
* در جهاد تبیین معرفی دستاوردهای انقلاب بخشی به نخبگان و بخشی به رسانه‌ها برمی‌گردد 
او همچنین با تأکید بر اینکه جهاد تبیین که بخشی به نخبگان و بخشی به رسانه‌ها بر می‌گردد در این ایام مدنظر قرار داده شود تا جای مظلوم و ظالم تغییر نکند، عنوان کرد: سمت و سوی برنامه‌های دهه فجر فارس باید به صورت جشن باشد؛ معمولا به برنامه‌های عزاداری خوب پرداخته می‌شود اما کمتر به مسائل شاد در ایام و مناسبت‌های شاد پرداخته‌ایم.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس تصریح کرد: مردم با توجه به استرس و اضطراب‌هایی که ماه های 
اخیر به آنها وارد شد، نیاز به روحیه‌ای شاد دارند.
* سامانه‌ای با عنوان سامانه ایده‌پردازی طراحی شده است 
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه سامانه‌ای با عنوان سامانه ایده‌پردازی طراحی شده است، از اصحاب رسانه خواست تا به ارائه طرح ابتکاری در این خصوص برای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌ها و دهه فجر امسال و روز 22 بهمن بپردازند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس گفت: راه‌اندازی بانک ایده پردازی برای برگزاری برنامه‌های مناسبتی به ویژه دهه فجر و برای برگزار کردن جشن‌ها است. او خاطرنشان کرد: یکی از اهداف برگزاری برنامه‌های دهه فجر این است که با گذشت زمان اشاره‌ای به دستاوردهای انقلاب شود که بهترین راه، مقایسه قبل و بعد از انقلاب است، لذا این ایام فرصتی است تا با هنر تبیین در ارائه برنامه‌ها، شاهد تاثیرگذاری در جامعه باشیم.
* رئیس سازمان بسیج رسانه فارس: دستاوردهای انقلاب اسلامی باید برای مردم بیان شود
هادی رضایی رئیس سازمان بسیج رسانه فارس نیز از برگزاری جشنواره رسانه‌ای ابوذر در استان خبر داد و محور‌های جشنواره رسانه‌ای ابوذر در استان را تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، جهاد تبیین، پیوند رسانه و صنعت، مقابله با آسیب‌های اجتماعی، دستاورد‌های انقلاب اسلامی، بسیج و حوزه‌های اقدام، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مکتب شهید سلیمانی، امید و نشاط آفرینی، خانواده، جامعه و فرزندآوری، سبک زندگی ایرانی - اسلامی، شیراز، شهر فرهنگ شهروندی و بانوان و مشارکت اجتماعی ذکر کرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی باید برای مردم بیان شود که این مهم موجب افزایش روحیه نشاط و امید اجتماعی می‌شود، اظهار کرد: امروز جمهوری اسلامی دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه امنیتی دارد که دیگر کشورها ندارند.
رئیس سازمان بسیج رسانه فارس خاطرنشان کرد: مردم وجوانان، جمهوری اسلامی را با آرمان‌ها وشعارهای روز اول انقلاب مقایسه می‌کنند نه با رژیم پهلوی! چرا که دستاوردهای جمهوری اسلامی حتی از جانب دشمن هم قابل کتمان نیست.
* هادی رضایی: بیش گرانی و تحریم،  مباحث و سؤالات بی‌پاسخ ذهن جوانان ما را درگیر کرده است
رضایی ادامه داد: امروز قبل از اینکه گرانی و تحریم بر روی قشر جوان ما اثرگذار باشد،  مباحث و سؤالات بی پاسخ است که در ذهن آن‌ها ایجاد شده آن‌ها را به کف خیابان کشانده است.
وی تصریح کرد: امروز دشمنان در تلاش هستند تا به خیال خام خود جمهوری اسلامی ایران را در افکار عمومی محاکمه کنند، پس باید با تبیین صحیح در مسیری گام برداریم که دشمنان به اهداف شوم خویش نرسند.در ادامه جلسه رئیس سازمان بسیج رسانه استان فارس، معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، مدیران رسانه‌های استان به ایراد سخنرانی و پیشنهاد و نظرات خود پرداختند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما