امروز، دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۴۰۲

ساکنان کلانشهرها در آرزوی دیدن آسمانی صاف و هوایی پاک

سید محی الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
کلانشهرها در ایران و جهان سال ها است که درگیر و گرفتار با آلودگی هوا‌ هستند، به خصوص شهرهای بزرگ ایران همانند تهران، کرج، اراک و... 
مشکل آلودگی هوا، معضلی مختص شهرهای بزرگ، صنعتی و برخوردار از جمعیت زیاد، با خودروهای فراوان و انبوه کارخانجات تولیدی، دودزا و آلاینده هایی که گویا تمامی ندارند. بیشترین ضررها و زیان های ناشی از آلودگی های 
هوا را ابتدا انسان ها به ویژه بیماران ریوی، قلبی، عروقی، تنفسی  ... متوجه می شوند و گاه به مرگ آنان می انجامد و سپس دیگر بیماران و جانداران که از این پدیده شوم شهرهای صنعتی می نالند و در عذابند.
بحران آلودگی هوا در کلانشهرهای ایرانی موجب شد تا مسئولان ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا به منظور ایجاد حساسیت در مورد آثار زیانبار آلودگی هوا بین اقشار مختلف جامعه، روز ۲۹ دی ماه را از سال ۱۳۷۴ تاکنون بعنوان «روز ملی هوای پاک» نامگذاری کنند. مناسبتی که بیشتر جنبه نمایشی دارد تا چاره ای برای درمان دردهای بزرگ ناشی از آلودگی های شهری و شهروندان باشد. 
اثرات آلاینده ها حتی بر جنین انسان اثبات شده است، اثراتی همچون عوارضی مانند وزن پایین زمان تولد، تأخیر رشد داخل رحم و مرگ داخل رحم است که آلاینده های منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق، بیشترین تأثیر را در این میان دارند.
به طور کلی در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مهمی مثل حفاظت از محیط زیست و تأمین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می گردد که روز زمین پاک، روز هوای پاک و غیره از جمله آنها می باشد.روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و ... نامگذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی در رسانه ها و توسط مدیران کنترل و بحران هوا صورت گرفته و می گیرد. البته این مصاحبه ها بیشتر اطلاع رسانیست تا درمان دردها و رفع مشکلات ناشی از آلودگی های هوا.
جمعیت افزون بر هشت میلیارد نفری جهان، با چالش های بزرگی از قبیل تغذیه، کار، سلامت، توسعه پایدار، پیشرفت و رفاه و عدم تعادل و توازن این بار سنگین با توان تاب آوری محیط زیست و عناصر اصلی سازنده  آن یعنی آب و خاک رو به روست. هوا به عنوان عنصر حیاتی همه موجودات زنده، مهم ترین نقش را ایفا می کند و داشتن هوای پاک و سالم، به ویژه در کلانشهرها، برای مردم و دولتمردان به یکی از مشکلات بزرگ تبدیل شده است؛ از این رو در کشورهای مختلف یک روز را به عنوان روز هوای پاک نام گذاری کرده اند تا در این روز، برای روشن کردن افکار عمومی، اقدامات خاصی تدارک دیده 
باشند. 
دیدن آسمان آبی با ابرهای سفید این روزها برای اکثر مردم شهرهای بزرگ و صنعتی و ... به یک آرزو شبیه است. آلودگی هوا مشکلی جهانی است و میزان آن در کشورهای صنعتی و توسعه یافته بیشتر است.
هرگونه آلاینده، ترکیب شیمیایی و تغییرات بیولوژیکی در هوا موجب آلودگی آن می شود و باعث اختلال در کیفیت زندگی انسان ها، گیاهان و حیوانات می گردد و آسیب های فراوانی را به محیط زیست انسانی و حیوانی وارد می کند و کره زمین را به شدت تحت تأثیرات منفی خود قرار می دهد.
در هر حال آرزو می کنیم جهان و خصوصا ایران ما عاری از هر گونه بدی آب و هوا و آلودگی شهرها باشد و مردم جهان از حق طبیعی دیدن آسمان صاف و آبی و هوایی بدون آلودگی ها و ذرات مضر برخوردارشوند و بانیان و باعثان آلودگی هوای ناسالم و ناپاک محاکمه گردند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما