امروز، دوشنبه، ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

ساخت ده درصد مسکن اقدام ملی در فارس

محمدصادق درنیانی- تماشا
مدتی است در کشور ما زنگ خطر منفی شدن جمعیت و پیری جمعیت کشور شنیده می شود و به همین منظور‌قوانین و مقرراتی مربوط به جوانی جمعیت در کشور تصویب و به مرحله اجرایی درآمده است.
البته یکی از مواردی که منجر به این اتفاق می گردد دیر یا اصلا ازدواج نکردن جوانان است و صد البته که این 
پدیده های اجتماعی دلایل گوناگونی دارند و نمی توان به ذکر چند دلیل خاص بسنده کرد اما این یک واقعیت غیرقابل کتمان است که چند دلیل مهم کاهش ازدواج و فرزندآوری در جامعه ایرانی به مواردی همانند وضعیت نامناسب اقتصادی جامعه، نبود شغل و مسکن کافی برای جوانان و اقشار کم درآمد و قیمت های نجومی وبسیار بالای خانه و همچنین اجاره منازل در شهرها و کلانشهر ها می باشد.
البته در دولت دکتر احمدی نژاد طرح مسکن مهر آغاز گردید و تا پایان دولت دکتر روحانی تقریبا تمام 
مسکن های مهر برنامه ریزی شده در کشور ساخته و تحویل گردید و هر چند که 
کاستی های بسیاری در این طرح دیده شد اما بالاخره منازلی ارزان قیمت ساخته و تحویل متقتاضیان گردید.
در دولت دکتر رئیسی نیز موضوع به شکل طرح اقدام ملی مسکن کلید خورده است و دولت در شعارهای خود بارها اشاره نمود که سالی یک میلیون مسکن خواهد ساخت و در پایان دوره چهار ساله چهار میلیون مسکن تحویل مردم خواهد شد. البته اکثر کارشناس ها معتقد هستند که عدد ذکر شده بسیار بزرگ است و بعید است دولت بتواند چنین کاری را انجام دهد،اما با این حال ساخت 
مسکن های اقدام ملی اغاز شده است و شاید چهار میلیون مسکن ساخته نشود اما در نهایت هرچقدر هم ساخته شود باعث می گردد از جمعیت مستاجرین کم شود و امیدواریم با کاهش تقاضا اینگونه اجاره بهاء منازل تصاعدی گران نگردد! 
در همین راستا در ادامه گزارش آیین تجلیل از بانوان شاغل در اداره کل راه و شهرسازی فارس م سخنن مدیرکل پیرامون جمعیت و همچنین مطالبی در خصوص طرح مسکن اقدام ملی و شرایط فارس در مسیر اجرای این طرح بزرگ را می توانید مطالعه کنید.
* جامعه مولد به جمعیت جوان برای پیشرفت، صنعت و آبادانی نیاز دارد 
مدیرکل راه و شهرسازی فارس اعلام کرد: با روند فعلی، جمعیت ما ظرف ٢٠ سال آینده با سالمندی مواجه می‌شود در حالی‌که جامعه مولد به جمعیت جوان برای بیشرفت، صنعت و آبادانی نیاز دارد.
مهندس محمودرضا طالبان مدیرکل راه و شهرسازی فارس در آیین تجلیل از بانوان شاغل در این اداره کل که به مناسبت بزرگداشت مقام زن برگزار شد، بیان کرد: معتقدم که بانوان در فضای اداری مقیدتر هستند و مسئولیت هایی 
که به آنها واگذار می شود را به بهترین نحو مدیریت می کنند.
وی در این جلسه  به مباحث مربوط به جوانی جمعیت و ‌قوانین و مقرراتی در این خصوص وضع شده اشاره کرد و افزود: رشد جمعیت در کشور به سمت منفی می‌رود و کارگزاران نظام به خوبی در این مسئله ورود کرده‌اند.
مهندس طالبان با تصریح بر اینکه امروز جامعه دچار کمبود نیروی جوان شده، تأکید کرد که اگر امروز این مسئله جدی گرفته نشود با کشور پیری مواجه خواهیم شد و لذا این مهم یک هشدار برای جامعه است و ما را دچار چالش می‌کند.
او در این جلسه به مسکن دار شدن خانواده‌هایی که فرزند سوم آنها از ابتدای سال ۱۴۰۰ به بعد متولد شده اشاره و‌ ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد افزایش جمعیت جوان در کشور باشیم. در پایان این جلسه مدیرکل راه و شهرسازی فارس با اهدای لوح و هدیه از بانوان شاغل در این اداره کل تجلیل کرد. 
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس در حاشیه این جلسه در رابطه با مقوله طرح نهضت ملی مسکن مطالبی رابیان داشت. وی۲۴۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن را سهمیه استان فارس اعلام کرد که بیش از یک و نیم درصد آن که حدود چهار هزار واحد است، به شکل ویلایی احداث خواهد شد.
* ١٤٢هزار واحد ویژه خانوارهای مشمول طرح اقدام ملی احداث خواهد شد 
مهندس طالبان در ادامه گفت: حدود ۴۲۰ هزار متفاضی این طرح در استان اقدام به ثبت نام کردند که پس از پالایش نهایی، ١٤٢ هزار واحد ویژه خانوارهای مشمول این طرح احداث خواهد شد. در واقع فارس پس از پالایش نهایی ١٠ درصد از مجموع کل واحدهای طرح نهضت ملی مسکن را به خود اختصاص داده است و از این حیث رتبه اول را در کشور دارد.
وی افزود: از مجموع ١٤٢ هزار واحد پیش‌بینی شده در فارس، ٧٥ هزار واحد مربوط به شیراز، ٣٢ هزار واحد مربوط به شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت (مرودشت، فسا و جهرم) و ٣٥ هزار واحد هم مربوط به شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت است.
طالبان ادامه داد: اخیرا با دستور 
رئیس جمهور، برای شهرهای زیر ٥٠ هزار نفر جمعیت ساخت واحدهای ۲ طبقه ۲ واحدی و برای شهرهای بین ٥٠ تا ١٠٠ هزار نفر جمعیت نیز دو طبقه‌ای ٤ واحدی پیش‌بینی شده است. همچنین برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت واحدهای تا هشت طبقه ساخته می‌شود.
او خاطرنشان کرد: مقرر شده در همه شهرهایی که زمین به میزان مورد نیاز وجود دارد، ویلاسازی به قطعات ٢٥٠ تا ٢٧٠ مترمربعی انجام شود، بنابراین تاکنون حدود ٤ هزار واحد به صورت ویلاسازی تعریف شده که در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
مدیرکل راه و شهرسازی فارس اضافه کرد: عملیات اجرایی ساخت ٢٠ هزار واحد از طرح نهضت ملی مسکن در فارس آغاز شده که طی هفته گذشته و با حضور وزیر محترم راه و شهرسازی کلنگ عملیات اجرایی بیش از ٤٠ هزار واحد دیگر به زمین زده شد.
* بیش از ۳۷۰۰ هکتار زمین برای ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در فارس تأمین شده است 
طالبان همچنین با بیان اینکه بیش از ۳۷۰۰ هکتار زمین برای ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در استان فارس تأمین شده است، خاطرنشان کرد که استان فارس مقام اول تأمین زمین برای نهضت ملی در کشور را دارد.
* در اکثر شهرهای فارس طرح نهضت ملی مسکن به صورت ساخت ویلایی در حال اجرا است 
او ادامه داد: به جز ۴ شهری که به دلیل تعداد زیاد ثبت نام کنندگان و کمبود زمین مجبور به آپارتمان سازی شدیم در اکثر شهرهای استان طرح نهضت ملی مسکن به صورت ویلایی یک طبقه و دوطبقه در حال اجرا است
وی اضافه کرد: طرح نهضت ملی مسکن به دلیل توجه به نوع زندگی در مناطقی که نیاز به ساخت و ساز ویلایی منازل است که اکثر شهرستان های فارس از این مزیت مستثنی نیستند از مابقی طرح های مسکن دولتی متمایز است.
* در شیراز و صدرا تاکنون بیش از ۳۳ هزار متقاضی به پروژه‌ها متصل شدند‌ 
دبیر شورای مسکن استان فارس اضافه کرد: در شهر شیراز و صدرا تاکنون بیش از ۳۳ هزار متقاضی به پروژه ها متصل شده‌ و پیامک واریز وجه برای آنان ارسال شده و یا در حال ارسال است.
طالبان گفت: متقاضیانی که پیامک واریز وجه دریافت کرده‌اند توجه داشته باشند که در مدت زمان در نظر گرفته شده مبلغ تعیین شده را واریز کنند چون درغیر این صورت رد درخواست می شوند و نفرات دیگر جایگزین آنها می شوند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس اعلام کرد: یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان فارس در آبانماه ۱۴۰۱ بیش از ۲۱ هزار و ۴۵۰ متر زمین از اراضی ملی استان به ارزش ۴۵۶ میلیارد ریال را به بیت المال 
بازگرداند.
طالبان همچنین از  اجرای ۱حکم قضایی و آزادسازی ۴۲۵۵ هزار متر مربع زمین به ارزش ۴۳ میلیارد ریال، خبر داد و گفت: مردم در پیشگیری از تصرف و حفاظت از اراضی ملی و دولتی و اموال بیت المال نقش مهمی دارند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما