امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

پاسخگویی به حقوقی که برای مردم در قانون اساسی به رسمیت شناخته است وظیفه تمام مدیران، مسئولان و دولتم

حسین حسن پور - تماشا 
دکتر قاسم مقیمی معتقد است در جمهوری اسلامی ایران هیچ مقام غیرمسئولی وجود ندارد و از آن رو که لازمـه مسئولیت، پاسخگویی است، این امر بر تمامی مدیران، مسئولان و دلتمردان مشتبه است  تا نسبت به حقوقی که برای مردم در قانون اساسی به رسمیت شناخته است و نیز نسبت به انجام تکالیفی که متوجه دولت و مقامات دولتی می‌باشد، پاسخگو باشند.
وی گفت: پاسخگویی با سابقه و قدمت بسیار زیاد در مدیریت، در دهه‌های اخیر تبدیل به یکی از مهمترین عناصر جوامع مردم محور و از ارکان اساسی یک جامعه ی خوب شده است و امری فراگیر که هم در حکومت های دموکراتیک و توسعه یافته و هم در کشورهای در حال پیشرفت جایگاه رفیعی دارد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با بیان اینکه نهاد‌های آکادمیک و نظام‌های حقوقی نیز پاسخگو بودن را به عنوان راه علاج نظارت بر امور و اصلاح نابسامانی‌های مدیریت یافته اند، افزود: منابع و مبانی نظری اسلامی نیز به کرات بر لزوم پاسخگو بودن حکومت تأکید 
داشته اند و پاسخگویی را وظیفه حاکمیت، و پرسشگری را حق جامعه می‌دانند و به طرق مختلف بر اجرایی شدن این موضوع تأکید داشته اند.
دکتر مقیمی اظهار کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز اگر چه مستقیما به واژه پاسخگویی اشاره نشده است، اما در اصول متعددی بر «مـسئول بـودن» مـقامهای حکومتی تأکید داشته اند.
وی بر رعایت اصل سرعت  در  پاسخگویی و ممنوعیت تاخیر در آن، اصل برابری و منع تبعیض در اجرای قانون بدون استثنا، اصل محرمانه بودن داده‌های شخصی شهروندان و رعایت حریم خصوصی و اصل دسترسی آسان به اطلاعات اداری در مجموعه شهرداری و شورا تأکید کرد و گفت: رعایت اصل شفافیت و حذف تشریفات زائد، اصل اطلاع رسانی الکترونیکی، اصل حق اعتراض و شکایت نسبت به تصمیمات، اصل انصاف در اتخاذ تصمیمات اداری، اصل مشارکت مردم در تصمیم گیری‌ها و اصل برخورداری از ثبات در اتخاذ تصمیمات در مجموعه ی تحت زعامت ما از دیگر اصول است. وی افزود: مروری ساده بر ماده ۹۰ قانون مدیریت خدمات کشوری می‌تواند عاملی بر برون رفت ما از این ناهنجاری‌های مدیریتی باشد تا شاید قدری نسبت به مسئولیتی که پذیرفته ایم وفادار بمانیم.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما