امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

امسال شیراز و چندین شهر استان فارس، گام‌های بلندی در مسیر ترویج کتابخوانی برداشته‌اند

فرزانه قنبر دزفولی - تماشا
بیست و ششمین نشست خبری هفته کتاب فارس روز دوشنبه ۱۴ آبان ماه با حضور صابر سهرابی مدیر کل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، ابراهیم گشتاسبی راد رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز، روح‌ا... منوچهری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس و زهرا افتخاری مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استان در کتابخانه عمومی حافظیه شیراز برگزار گردید و در پایان این نشست از پوستر استانی هفته کتابخوانی نیز رونمایی شد.
*  ۲۲۰۰ برنامه در هفته کتاب برگزار می‌شود
صابر سهرابی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در بیست و ششمین نشست هفته کتاب با بیان اینکه کتابخوانی یکی از شاخصه‌های مهم توسعه متوازن فرهنگی است و بر همین اساس در اولویت سیاستگذاری‌های فرهنگی استان قرار دارد، اظهار داشت: هرسال هفته کتاب با رویکرد ترویج کتاب و کتابخوانی در سراسر کشور برگزار می‌شود، لذا فارس باید با برنامه‌های متنوع گام‌های مؤثری در این زمینه بردارد.
وی از اجرای ۲ هزار و ۲۰۰ برنامه به مناسبت هفته کتاب در این استان خبر داد و گفت: در بیست و ششمین هفته کتاب فارس بیش از ۲۲۰۰ برنامه برگزار می‌شود که ۶۵ عنوان برنامه در قالب استانی است.
سهرابی با اعتقاد به اینکه با هم افزایی می‌توان کارهای فاخر در زمینه ترویج کتاب و کتابخوانی انجام داد، گفت: امسال شیراز و چندین شهر استان فارس، گام‌های بلندی در مسیر ترویج کتابخوانی برداشته اند و شهرهایی همچون شیراز، اوز، صدرا، آباده، جهرم، داراب، لار و لامرد برنامه ریزی‌های مهمی برای کسب عنوان پایتخت کتاب نیز انجام داده اند.
* بیش از ۶۰ روستای استان فارس در مسیر توسعه فرهنگی بر مبنای ترویج کتابخوانی قرار گرفته اند
وی در همین راستا افزود: امسال علاوه بر برنامه ریزی فرهنگی در همه روستاهای شاخص، بیش از ۶۰ روستای استان فارس نیز به صورت هدفمند و برنامه‌ریزی شده در مسیر توسعه فرهنگی بر مبنای ترویج کتابخوانی قرار گرفته اند و در این راه هدایت می‌شوند.
سهرابی با تأکید بر اینکه هدف بزرگ توسعه و ترویج کتابخوانی تنها توسط دستگاه‌های فرهنگی محقق نمی شود، بیان کرد: باید یک خرد جمعی و همت عمومی در میان همه مسئولین و بدنه جامعه برای میسر شدن این آرزوی بزرگ شکل گیرد.
وی اضافه کرد: امسال برای اولین بار هم افزایی مثال زدنی میان دستگاه‌های فرهنگی استان در هفته کتاب شکل گرفته که این نشست خبری مشترک نمونه ای از این همکاری همه جانبه در مسیر توسعه کتابخوانی در استان است.
سهرابی یادآور شد:برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب استان در ترویج کتابخوانی از ابتدای امسال در شیراز و نقاط مختلف استان کلید خورده اما برنامه‌های جدی هفته کتاب با شعار ملیِ «حال خوش خواندن» از ۱۹ آبان ماه کلید می‌خورد.
وی در ادامه به بیان برنامه‌های هفته کتاب پرداخت و اعلام کرد: روز  شنبه ۱۹ آبان ماه ساعت ۱۶ در تالار حافظ شیراز آیین بزرگداشت استاد منوچهر کیانی ناشر، پژوهشگر و نویسنده استان فارس برگزار و نشان مفاخر فارس به ایشان اهدا می‌شود و از چهارشنبه ۲۳ آبان ماه برنامه کتابخانه ای به وسعت شهر در سطح شهر اجرا می‌شود که این برنامه با همکاری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار خواهد شد.
سهرابی ادامه داد: پنج شنبه ۲۴ آبان ماه ساعت ۱۰ نمایشگاه عکس «حال خوش خواندن» افتتاح می‌شود و در این نمایشگاه آثار عکاسان شیراز با عنوان «حال خوش خواندن» و محوریت مطالعه کتاب و ترویج کتابخوانی ارائه خواهد شد و در ساعت ۱۵ نیز پیاده روی کتاب با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و اداره کل کتابخانه‌ها برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه شنبه ۲۶ آبان ماه ساعت ۱۰ برنامه ۴۰ شهر ۴۰ نویسنده برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در این برنامه که یک طرح ملی است، یکی از نویسندگان شناخته شده ادبیات کودک و نوجوان در شیراز حضور یافته و در جمع باشگاه‌های کتابخوانی فعال شیراز حاضر خواهد شد. سخنرانی نویسنده، داستان‌خوانی، قصه گویی و جشن کتابخوانی از برنامه‌های این طرح 
است.
سهرابی تشریح کرد: شنبه ۲۶ آبان ماه با همراهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس برنامه «همزادِ داستان» اجرا می‌شود. در این برنامه، کارنامه داستان نویسی آقای قاسم شکری مرور و از وی به خاطر دریافت جایزه ادبی «واو» برای رمان همزاد، تقدیر می‌شود. روز یکشنبه 27 آبان ماه جشن امضای دفتر شعر «از سر تا شصت می شمارمت» و «بی آبروداری» اثر خانم یاسمن جم پوری نیز برگزار می گردد.
وی با بیان اینکه دوشنبه ۲۸ آبان ماه شبکه صنعتگران دوستدار کتاب شیراز آغاز به کار می‌کند، اظهار کرد: برای ایجاد بسترهای لازم و حرکت هماهنگ به منظور ترویج کتــابخوانی با باورِ عمیق به اثر مــهم و بی بدیلِ این موضوع در زندگی بهترِ شهروندان، این شبکه با امضای میثاق نامه راه اندازی می‌شود و جمعی از صنعتگران شیراز متعهد می‌شوند با انجام مواد میثاق نامه در توسعه فرهنگ کتابخوانی در واحد صنعتی خود همت گمارند.
این مقام مسئول افزود: دوشنبه ۲۸ آبان ماه در صحن علنی شورای شهر به سه نخبه علمی، هنری و ورزشی شیراز نشان سفیر کتاب شیراز اهدا می‌شود. همچنین در روز سه شنبه ۲۹ آبان ماه در خانه سنتی نیایش در محله سنگ سیاه و طاق مشیر، نشست تخصصی فصلِ نقد برگزار و کتاب «رؤیای شط بیدار» نوشته حسین رحیمی نقد و بررسی می‌شود.
وی عنوان کرد: چهارشنبه ۳۰ آبان ماه هم در دبستان فرشتگان شیراز برنامه «جشن تکلیف کتابخوانی» برگزار می‌گردد که در آن میثاق نامه کتابخوانی توسط دانش آموزان پایه دوم قرائت و از سرود هفته کتاب با عنوان حال خوش خواندن رونمایی می‌شود و در همین روز در برنامه ای با عنوان «کتاب سیزدهم»، سیزدهمین اثر پژوهشی استاد جمال زیانی شیرازشناسِ پیشکسوت با عنوان «آفرین‌ها و نفرین ها» رونمایی خواهد شد.
سهرابی از اجرای پرفورمنس با کتاب نیز در هفته کتاب خبر داد و تصریح کرد: در هفته کتاب امسال همچنین اجرای پرفورمنس «با کتاب» نیز آغاز می‌شود که در این طرح پرفورمنسی به طور نامحسوس توسط فعالان تئاتر با محوریت ترویج کتابخوانی در مسیر رفت و برگشت مترو شیراز اجرا خواهد شد. همچنین در این هفته با همراهی مجموعه هنرشهر آفتاب نشست تخصصی فیلم‌های اقتباسی از کتاب‌های فارسی نیز برگزار و فیلمی اقتباسی با حضور کارگردان، اکران عمومی 
می‌شود.
* برخی از کتابخانه‌های موجود در فرهنگسراهای شهرداری بیش از هزار نفر عضو دارند
ابراهیم گشتاسبی راد رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز نیز با یادآوری اینکه بسیاری از فرهنگسراهای شهرداری مجهز به کتابخانه هایی هستند که برخی از آنها بیش از هزار نفر عضو دارد، اظهار کرد: از آنجا که فرهنگسراها با مردم ارتباطی تنگاتنگ دارد، با بررسی نیاز مردم کتاب‌هایی جدید خریداری شده است و طرح جایگزینی کتاب های فرسوده با کتاب نو صورت می‌گیرد. 
وی با بیان اینکه ایجاد پاتوق کتاب در پیاده راه‌های سلامت با حضور نویسندگان، فرش قرمز کتاب و مسابقه کتابخوانی از ۲۳ آبان تا ۸ آذر ماه از دیگر برنامه‌های شهرداری است‌، گفت: نشست پاکبانان کتابخوان در روز ۲۳ آبانماه برگزار می‌شود. بسیاری از پاکبانان اهل دانش هستند و ایجاد شبکه پاکبانان کتابخوان برای خدمت رسانی بیشتر در عرصه فرهنگ به این عزیزان صورت خواهد گرفت. 
گشتاسبی راد از راه اندازی انجمن مادران حامی کتابخوان شیراز در همین روز خبر داد و بیان کرد: افزون بر این برنامه‌ها تور بازدید از کتابخانه‌های تخصصی کودک و نوجوان برای مدارس برگزار می‌شود. نمایشگاه «دوست من کتاب» نیز در هفته کتاب در سطح شهر شیراز برگزار خواهد شد که طرح تعویض کاغذ باطله با کتاب در آن صورت می‌گیرد. 
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز همچنین به ایجاد میز احسان و اهدای کتاب در فرهنگسراهای مهربانی، برگزاری کارگاه‌های مهارت مطالعه و تندخوانی در پنج فرهنگ سرا ویژه دانش آموزان و دانشجویان، برگزاری کارگاه سواد رسانه ای ویژه عموم مردم و نشست تخصصی «یار مهربان قصه ها» برای کودکان اشاره کرد و افزود: از دیگر برنامه‌های شایان توجه این سازمان برگزاری برنامه‌های ارمغان دانایی است که با هدف آموزش خط بریل برای نابینایان اجرا می‌شود، همچنین تور گردشگری نابینایان مدرسه شوریده شیراز به مدرسه طبیعت و کافه کتاب صورت می‌گیرد. 
*  ۱۸۳۲ برنامه خرد و کلان در کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود
روح ا... منوچهری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز در این نشست بر هم افزایی دستگاه‌های فرهنگی تأکید کرد و گفت:  ۱۸۳۲ برنامه خرد و کلان در طول هفته کتاب در کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود و این برنامه‌ها از ۱۹ تا ۳۰ آبان ماه برگزار خواهد شد و بسیاری از آن‌ها از دیروز آغاز شده است. 
وی اضافه کرد: کارگاه‌های ارتقای مهارت‌ها، نشست کتاب درمانی و حلقه‌های گفت و گو برای کتابداران نیز در هفته کتاب برگزار خواهد شد.
منوچهری با اشاره به اینکه استان فارس بیشترین تعداد شهرهای فاقد کتابخانه در کشور را داراست، بیان کرد: سه شهرستان از استان فارس صاحب کتابخانه عمومی می‌شوند. همچنین کتابخانه خیرساز شهر دبیران از توابع زرین دشت داراب با عنوان خیام، کتابخانه خیرساز ام الخیر اوز لامرد و کتابخانه خرد روستای جریان نوبندگان فسا نیز افتتاح می‌شود و یک باب کتابخانه عمومی نیز در شهر نوبندگان فسا کلنگ زنی خواهد شد. 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما