امروز، جمعه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

همتی: برای فراتر از تحریم‌ها برنامه داریم

رئیس کل بانک مرکزی در پی اعلام تحریم‌های بانکی جدید دولت آمریکا و اعلام قطع خدمات پیام رسان سوئیفت اعلام کرد: تحریم‌های اعلام شده، پیشتر توسط بانک مرکزی پیش بینی و برای شرایط مختلف، حتی برای مواردی فراتر از این تحریم‌ها برنامه ریزی شده است. وزیر خزانه داری آمریکا دیروز (دوشنبه) با انتشار فهرست 75 صفحه ای شامل جزییات تحریم‌های ایران، در بیانیه ای از قرار گرفتن بیش از 900 هدف در این فهرست خبر داد.
به نوشته روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی یادآوری کرد: مذاکرات لازم با کشورهای طرف تجاری انجام گرفته و نحوه تعامل با آنها هماهنگ شده است.
همتی افزود: اقدام‌های لازم در چارچوب تنظیم دقیق منابع و مصارف ارزی صورت گرفته و وضعیت ذخایر ارزی کشور به سطح مطلوب ارتقا داده شده است که انعکاس این امر را روزهای اخیر در ثبات بازارهای پول و ارز شاهد بوده ایم.
وی اضافه کرد: همچنین بانک مرکزی با توجه به احتمال قطع خدمات پیام رسان مالی سوئیفت، سامانه‌های جایگزین برای تعامل بانکی با کشورهای طرف تجاری را پیش بینی کرده است.
به گزارش ایرنا، وزارت خزانه ‌داری آمریکا اعلام کرد دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه نام بیش از 700 فرد، شرکت، هواپیما و کشتی را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرده است.
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز با ارسال نامه ای به دبیرکل این سازمان محکوم کردن تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران و مقابله با آنها را خواستار شد.
غلامعلی خوشرو در نامه خود به آنتونیو گوترش اقدام دسته جمعی سازمان ملل متحد و اعضای جامعه بین‌المللی در مقابله با این تحریم‌ها را خواستار شد و اقدام آمریکا را مغایر با مقررات متعدد بین المللی دانست. 
وی افزود: این تحریم‌ها غیرقانونی و مغایر با اصول شناخته شده مصرح در منشور ملل متحد و مورد پذیرش جامعه بین المللی همچون برابری حاکمیت دولت ها، پرهیز از مداخله در امور داخلی دولت‌های عضو و آزادی تردد و تجارت بین المللی است.
چندی پیش نیز وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی تصریح کرد: امروز، ایالات متحده با اِعمال دوباره تحریم‌‌ها علیه ایران که مردم عادی را هدف گرفته، به عالی ترین دادگاه سازمان ملل و شورای امنیت دهن‌کجی کرد. اما ایالات متحده از این قلدرمابی نتیجه معکوس می‌گیرد؛ نه فقط به این خاطر که برجام مهم است، بلکه به این سبب که جهان نمی‌تواند به ترامپ و شرکایش اجازه دهد نظم جهانی را نابود کنند. ایالات متحده منزوی شده است، نه ایران.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما