امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

از۵۰ وقف جدید در فارس رونمایی می‌شود

مديركل اوقاف و امور خيريه استان فارس گفت: از 50 وقف جدید در فارس رونمایی می‌شود.
به گزارش «تماشا»، حجت ‌الاسلام سید عباس موسوی در نشستی خبري از اجراي ١٢ عنوان برنامه در هفته وقف خبر داد و خاطرنشان كرد: استان فارس داراي موقوفات زياد در پهنه‌هاي جغرافيايي است به گونه‌اي كه يك ششم موقوفات كشور با ٢٠٠ هزار رقبه را به خود اختصاص داده است. 
وي با اشاره به وجود يكهزار و ٤٠٨ بقاع متبركه در فارس و اعلام اینکه یک هشتم بقاع متبرکه ایران در فارس قرار دارد، اداره موقوفات را كاری بسيار دشوار اعلام و اضافه کرد: به تناسب موقوفات ٣٣ اداره و  دفتر نمايندگي ایجاد شده و يكي از وظايف اصلي اين اداره كل تثبيت، حفظ و حراست و احياي موقوفات است. 
به گفته موسوي، طي سه سال اخير هفت هزار سند براي تثبيت بقاع متبركه فارس اخذ شده و از اين بابت فارس رتبه يك اخذ سند مالكيت موقوفات در كشور را دارد. 
وي به اجراي امينانه نيات وافقين هم اشاره و تاكيد كرد كه در كل فارس كمتر مراسم فرهنگي برگزار شده كه اداره اوقاف و موقوفات در آن نقش نداشته باشند. 
مديركل اوقاف و امور خيريه فارس همچنين به هزينه كرد چهار ميليارد توماني حاصل از درآمد موقوفات فارس در ايام ماه رمضان، محرم، صفر و اربعين امسال خبر داد. 
موسوي اضافه كرد: هم‌اينك ٢٠ هزار پروژه با زيربناي بيش از ٧٥ هزار متر مربع در املاك موقوفات استان در حال اجرا است كه برخي به بهره‌برداري رسيده و مابقي در دست اجرا قرار دارد. 
وي ادامه داد: يكي از مسائل مهم حوزه وقف مربوط به موضوع سلامت است كه موفقيت خوبي در اين باره در سطح استان به ويژه شيراز مانند بيمارستان‌هاي نمازي، شوشتري، خليلي، درمانگاه‌هاي امام رضا و مطهري كسب شده و روزانه هزاران نفر از خدمات نيات واقفين بهره‌مند مي‌شوند. 
مديركل اوقاف و امور خيريه فارس اظهار كرد: ماهيانه حدود ٣٠٠ ميليون تومان وجه نقد به بيماران مراجعه كننده به درمانگاه‌هاي شهيد مطهري، امام رضا و بيمارستان‌هاي پوستچي و نمازي پرداخت مي‌شود كه در نوع خود در كشور بي‌نظير است. 
موسوي در بخش ديگري از سخنان خود برپايي ايستگاه‌هاي همه واقف باشيم، همايش همه واقف باشيم، تجليل از واقفين، اصحاب رسانه و ياوران وقف، رونمايي از ٥٠ وقف جديد با نيات متنوع اجتماعي، رونمايي از پوستر بخش عكس جشنواره عكس چشمه هميشه جاري، اجراي ويژه برنامه شوق تكريم در مصلاي نماز جمعه شيراز،برگزاري محفل انس با قرآن كريم، نشست‌هاي صنفي با جامعه نخبگان، اساتيد دانشگاه شيراز و علوم پزشكي شيراز و اجراي ويژه برنامه سلامت و وقف را از جمله برنامه‌هايي اعلام كرد كه در هفته وقف اجرايي مي‌شوند. 
معاون فرهنگي اداره‌كل اوقاف و امور خيريه فارس نيز در ادامه اين نشست به اجراي ويژه برنامه‌هاي هفته وقف در شهرستان‌هاي استان اشاره کرد.
حجت ‌الاسلام صفری‌گرایی گفت : ويژه برنامه شهادت امام رضا و اجراي نيا واقفين در بحث سوگواري بقاع متبركه استان با هدف ترويج فرهنگ زيارت، برگزاري همايش ياوران وقف در ٣١ شهرستان، برپايي نمايشگاه عملكرد ادارات اوقاف، نواخته شدن زنگ وقف در ٤٢ مدرسه و برپايي خيمه معرفت از جمله برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در هفته وقف است. 
وی با بیان اینکه علاوه بر اعزام 160 مبلغ به نقاط مختلف استان فارس 230 مبلغ بومی نیز برای اشاعه فرهنگ وقف در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی فارس مستقر می‌شوند، افزود: در دهه وقف 123 نشست صنفی با حضور اقشار مختلف و 29 نمایشگاه اوقاف در استان برگزار می‌شود.
 سیدامیرعباس جلالی، رئیس اداره امور قرآنی اداره‌كل اوقاف و امور خیریه فارس نیز در ادامه این نشست خبری گفت:‌ یكی از تلاش‌های ما جهت ترویج سنت حسنه در فعالیت‌های قرآنی، اجرای طرح وقف مشاركتی قرآنی است.
وی افزود: بدین منظور جلساتی با آموزش و پرورش برگزار كردیم تا بتوانیم اوراق وقف مشاركتی قرآنی را میان دانش‌آموزان توزیع كرده و عواید آن را صرف فعالیت‌های قرآنی آموزش و پرورش كنیم.
جلالی، زمان اجرای این طرح را آخر آبان‌ماه جاری در مدارس استان فارس اعلام كرد و گفت: در این راستا شماره حسابی به امضای مشترك مدیران كل اوقاف و آموزش و پرورش افتتاح خواهد شد. 
رئیس اداره امور قرآنی اداره‌كل اوقاف و امور خیریه فارس در ادامه سخنان خود گفت: در سال جاری طرح قرآنی ۱۴۵۲ ویژه حفظ مفاهیم جزء ۳۰ قرآن كریم اجرا می‌شود.
وی با بیان اینكه ۱۶ نهاد و دستگاه اجرایی در اجرای این طرح مشاركت دارند كه سازمان اوقاف یكی از آن‌هاست، افزود: محتوای این طرح به سه بخش تقسیم می‌شود كه شامل بخش اول حفظ مفاهیم سوره‌های ناس تا زلزال، بخش دوم حفظ مفاهیم سوره‌های طارق تا بینه و بخش سوم حفظ مفاهیم سوره‌های نبأ تا بروج است.
جلالی اظهار كرد: هر روز از شبكه‌های مختلف صدا و سیما سئوالاتی درباره این طرح مطرح می‌شود كه به برگزیدگان آن به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.
رئیس اداره امور قرآنی اوقاف فارس با بیان اینكه مشاركت در این طرح محدودیت سنی ندارد، یادآور شد: علاقه‌مندان جهت مشاركت در این طرح می‌توانند به سایت www.besharat.ir مراجعه كنند.
وی با تصریح اینكه ۳۵ هزار جایزه به ارزش ۳۰ میلیارد ریال برای این طرح اختصاص یافته است، افزود: آزمون این طرح هر روز در شبكه قرآن مطرح می‌شود اما آزمون اصلی آن همزمان با آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن كریم در اسفندماه سال جاری و در دو مقطع سنی ابتدایی تا هفتم و هفتم به بالا برگزار خواهد 
شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما