امروز، پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

آمادگی در برابر بحران با شعار تحقق نخواهد یافت!

حسین حسن پور - تماشا
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز معتقد است هر ساله شاهد حوادث طبیعی و غیرمترقبه مختلفی از جمله زلزله، سیل، آتش سوزی، رانش زمین و.... در سراسر کشور هستیم که علاوه بر تلفات جانی، خسارات مالی زیادی را نیز به همراه داشته است.
مهندس نواب قائدی در جلسه روز گذشته شورای شهر شیراز اظهار کرد:  ابتدای امسال در خیابان کوهستان بلوار جمهوری ریزش کوه اتفاق افتاد که چندین ماه است که ارگان های مختلف را درگیر خود کرده است. این حادثه هرچند ابعاد گسترده‌ای نداشت ولی زوایای پنهان زیادی از وضعیت شهر شیراز در صورت وقوع بحرانهای احتمالی را آشکار ساخت. از سردرگمی ارگان های مختلف و عدم وجود فرماندهی واحد گرفته تا عدم تصمیم‌گیری به موقع و اقدام سریع و فقدان تجهیزات و بودجه مقتضی جهت رفع بحران.
* مخاطرات زیادی شهر شیراز را تهدید می‌کند
دکتر قائدی گفت: مخاطرات زیادی شهر شیراز را تهدید می‌کند از جمله واقع شدن چندین گسل فعال و لرزه‌خیز در اطراف شیراز و خطر قریب‌الوقوع زلزله، عبور رودخانه خشک از محدوده شهری و احتمال وقوع سیل، زمین لغزش احتمالی ناشی از ساخت و سازهای غیر کارشناسی در ارتفاعات، گودبرداری‌های غیر اصولی رها شده، رانش زمین ناشی از افت سطح آب زیرزمینی بخاطر خشکسالی و عدم مدیریت منابع آبی، آتش‌سوزی و... که همگان بخوبی از آن آگاهی داریم.
وی افزود: آمادگی در برابر بحران از ضروریات جامعه امروزی است و این مهم در قالب شعار تحقق نخواهد یافت. آنان که خود را همواره در برابر بحران آماده نمودند با کمترین هزینه و سرافراز در برابر مشکلات فائق آمدند و در مقابل، آنان که آماده نبودند با هزینه‌های مضاعف و تلفات بیشتر، سطح بالایی از نارضایتی را فراهم 
ساختند.
دکتر قائدی با بیان اینکه يكي از موارد مهم توسعه شهري، رعايت مسائل ايمني در شهرها است و با وجود بلاياي طبيعي و حوادثی نظير سيل، زلزله، طوفان، آتش‌سوزي و غيره، اين مهم بايد به عنوان يك اصل در توسعه شهري مد نظر قرار گيرد، اظهار کرد: در غير اينصورت هر گونه ساخت و ساز و توسعه‌اي در امان نخواهد بود و ضمن ضرر جاني و مالي وارده به شهروندان، براي رشد و توسعه اقتصادي بسيار زيان‌بخش و مانعي در راه دستيابي به توسعه پايدار خواهد بود. بنابراين همگام با توسعه شهر لازم است موضوعات خاص محيطي و محلي به عنوان عامل مهم مورد شناسائي قرار گرفته و با برنامه‌ريزي و تعيين يك چهارچوب مناسب قانوني و مالي، اين مسائل در راس قرار گيرد و به گونه اي عمل گردد كه بتوان آن را بعنوان اقدامات مفيد و عامل توسعه پايدار شهري برشمرد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما