امروز، جمعه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

برآورد درستی از آسیب‌های اجتماعی شیراز نداریم

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار شیراز با رئیس شورای اسلامی شهر شیراز دیدار کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اهداف فرهنگی شورای پنجم گفت: تعاملات فرهنگی با نهادها و گروه‌های مختلف مردمی و حاکمیتی می‌تواند راهگشای بسیاری از سیاستگذاری‌ها باشد.
دستغیب خاطرنشان کرد: پرداختن به مباحث فرهنگی باید مطابق با نیازهای شهر بوده و از جمعیت کودکان و خردسالان شروع شود.
وی با بیان اینکه سال ها در فرهنگسراهای شهرداری خدمت کرده‌ام ادامه داد: بسیاری از هنرمندان جوان شیراز محصول برنامه‌های فوق برنامه و اوقات فراغتی در فرهنگسراهای شهرداری است و نباید از این نوع برنامه ریزی غفلت کرد.
دستغیب بر ضرورت توجه بیش از پیش به توسعه فرهنگ شهروندی و شهرنشینی تأکید کرد و گفت: بسیاری از لایه‌های فرهنگ مثل رفتار ترافیکی یا حفاظت محیط زیست و پاکیزگی شهر همچنان مغفول مانده و برخی شهروندان خود را در برابر آنها کمتر مسئول می‌دانند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز جلب همکاری و همراهی مدارس شهر شیراز را برای توسعه فرهنگ شهروندی ضروری دانست و گفت: انتظار دارم معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز بخشی از فعالیت‌های خود را در حوزه برندسازی فرهنگی در عرصه بین المللی متمرکز کند.
وی ادامه داد: در کنار برنامه‌های محلی، منطقه ‌ای و ملی باید بتوانیم در سال یک یا دو برنامه با ابعاد بین المللی و با برند شهر شیراز برگزار کنیم و علاوه بر این برپایی نمایشگاه‌های دوره‌ای از توانمندی فرهنگی، گردشگری و اقتصادی شیراز در شهرهای مهم باید در دستور کار قرار گیرد. 
دستغیب خواستار ایجاد موزه، مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی شهرداری شیراز شد و گفت: توجه  به رویدادهای فرهنگی همچون تئاتر خیابانی یا کنسرت‌هایی با حضور هنرمندان ملی برای پایتخت فرهنگی ایران اسلامی ضروری است.
وی ادامه داد: شهرداری شیراز می‌تواند برخی از آفرینش‌ها و آثار هنری هنرمندان معاصر را با هدف رونق بخشی به اقتصاد هنر در شیراز خریداری کند.
دستغیب در بخش دیگری از این دیدار لزوم توجه به آسیب‌های اجتماعی را یاد آور شد و گفت: آسیب‌های اجتماعی جدی در کمین کلانشهر شیراز نشسته است اما هیچ برآورد درستی از این آسیب‌ها نداریم.
وی ادامه داد: زمزمه‌های مختلفی از نرخ اعتیاد، خودکشی، مهاجرپذیری، اتباع بیگانه، جرائم خیابانی، طلاق و مفاسد اخلاقی می‌شنویم اما هیچ کدام مستند به آمار قابل قبول نیست.
وی از معاون شهردار شیراز خواست بانک اطلاعاتی دقیقی از آسیب‌ها و تهدیدهای اجتماعی کلانشهر شیراز تهیه کند.
دستغیب با انتقاد از طرح جامع توسعه فرهنگی و اجتماعی که پیش از این توسط دانشگاه شیراز برای شهرداری شیراز تولید شده بود، گفت: طرح‌هایی که به اسم طرح جامع و به سفارش معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز توسط دانشگاه‌های شیراز تهیه شده، هیچ‌کدام قابلیت اجرایی ندارد و بر اساس شناخت از شهر شیراز نیست.
در این دیدار دکتر گشتاسبی راد معاون شهرداری و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز گزارشی از وضعیت و فعالیت این سازمان ارائه کرد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما