امروز، یک شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

آزمایشگاه ژنتیک پزشک قانونی فارس؛ آزمایشگاه مرجع منطقه جنوب کشور

 سیده ناهید تقویان - تماشا
مدیر کل پزشکی قانونی فارس گفت: جایگاه و نقش پزشکی قانونی در محاکم قضایی به عنوان مرجع کارشناسی تخصصی در امور پزشکی غیرقابل انکار و بسیار ویژه است.
دکتر سعید غلامزاده در گفت و گو با «تماشا» اظهار داشت: این سازمان نظرات کارشناسی خود را بر اساس صحت، دقت و سرعت و طبق موازین علمی و قانونی و شرعی در جهت کشف حقیقت و کمک به استقرار عدالت در جامعه در اختیار محاکم قضائی قرار می‌دهد چنانکه مطابق ماده 136 قانون آئین دادرسی کیفری، بازپرس برای معاینه جراحات، آثار و علایم ضرب، صدمات جسمی، آسیب های روانی نظر پزشکی قانونی را اخذ یا حسب مورد از وی دعوت می‌کند و فقط در مواردی که پزشکی قانونی نتواند حضور یابد یا در جایی که پزشک قانونی نباشد، از پزشک متخصص معتمد دعوت می‌شود.
وی افزود: طبق آمارهای موجود سازمان پزشکی قانونی، علیرغم کمبود شدید نیروی انسانی متخصص در این سازمان، سختی کار، گستردگی و تنوع استعلامات، معاینات و آزمایشات ارجاعی به این سازمان، سالانه بالغ بر دو میلیون و پانصد هزار نظریه کارشناسی را به مراجع ذیربط ارائه می‌نماید و در سال 96، تعداد 164 هزار نظریه کارشناسی در استان فارس صادر شده است.
وی در ادامه گفت: اداره کل پزشکی قانونی فارس با 26 مرکز فعال دارای بیشترین تعداد مراکز پزشکی قانونی در سطح استان‌های کشور است و با توجه به پتانسیل موجود از نظر کارشناسان فنی و تجهیزات به روز آزمایشگاهی،  در بسیاری از حوزه‌ها از جمله حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، آزمایشگاهی، پزشکی و... به عنوان استان مرجع و صاحب نظر شناخته  می‌شود.
وی افزود: این اداره کل طی سال‌های اخیر با بالا بردن توان علمی کارشناسان از طریق برگزاری جلسات مشترک و دوره‌های آموزشی با قضات مجرب دادگستری و بحث و تبادل نظر بین پزشکان قانونی و محاکم قضایی و همچنین تعامل مناسب با دستگاه قضایی و با به روز کردن تجهیزات آزمایشگاه‌های سم شناسی، آسیب شناسی، سرولوژی و ژنتیک قانونی و همچنین با برگزاری دوره‌های تخصصی پزشکی، آزمایشگاهی جهت کارشناسان، موجب ارتقاء کیفی نظرات کارشناسی و بالطبع تسهیل در فرآیند دادرسی پرونده‌های مرتبط شده است.
وی تصریح کرد: آزمایشگاه ژنتیک قانونی این اداره کل به عنوان آزمایشگاه مرجع جنوب کشور شناخته می‌شود  و آزمایشات ژنتیک قانونی استان های همجوار و نیز بعضاً پرونده‌های با اهمیت موضوع کشوری را پوشش و انجام می‌دهد. در راستای به روزرسانی و افزایش کیفی نتایج آزمایش های ژنتیک، این اداره کل در سال گذشته اقدام به خریداری دستگاه‌های پیشرفته از جمله  دستگاه  Qiagility، QIA Cube و  دستگاه  Real-Time PCR  نموده است. وی در ادامه گفت: آزمایشگاه ژنتیک پزشکی قانونی فارس در تهیه شناسنامه ژنتیکی مجرمین نیز با بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران نیز همکاری دارد و طی سال گذشته با هماهنگی‌های انجام شده بین سازمان زندان‌ها و سازمان پزشکی قانونی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، تعداد 2600 نفر از مجرمین زندانی خطرناک نمونه گیری شده و کد ژنتیکی آنان استخراج گردیده است.
 *اهمیت و نقش بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران در پیشگیری از وقوع جرم و احراز هویت مجرمین
 وی با اشاره به اهمیت و نقش بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران در پیشگیری از وقوع جرم و احراز هویت مجرمین و همچنین شناسایی و احراز هویت اجساد در حوادث غیرمترقبه تصریح کرد: در این راستا اولین نشست سراسری بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران با حضور ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور، معاون حقوقی و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران، مدیران ستادی و مدیران کل پزشکی قانونی استان ها، رؤسای آزمایشگاه‌های ژنتیک قانونی کشور و مسئولین ارشد قضایی و انتظامی استان در دیماه 96 به میزبانی اداره کل پزشکی قانونی فارس برگزار شد.
دکتر غلامزاده درادامه به حوادث غیرمترقبه رخ داده در سال 96 از جمله سقوط هواپیما تهران – یاسوج و حادثه کشتی سانچی پرداخت و به نقش پزشکی قانونی فارس در مدیریت بحران حادثه‌های مذکور و شناسایی اجساد به وسیله انجام آزمایش های ژنتیک قانونی توسط کارشناسان این اداره کل اشاره کرد. وی افزود: در حادثه سقوط هواپیما تهران - یاسوج تاکنون 480 بافت تحویل آزمایشگاه ژنتیک قانونی فارس شده است که کدژنتیکی تمامی بافت‌ها استخراج گردید و خونگیری از 136 نفر از بستگان جان باختگان انجام و پروفایلینگ شد سپس پروفایل بافت‌ها با خانواده‌ها تطابق داده شد که این امر با تلاش شبانه روزی و با دقت نظر توسط کارشناسان ژنتیک این اداره کل صورت پذیرفت.
وی ادامه داد: در حادثه کشتی سانچی نیز با توجه به سکونت 4 خانواده از خدمه کشتی در استان فارس، از 9 نفر از بستگان درجه یک جان باختگان خونگیری و پروفایلینگ شد که با توجه به انتقال تعدادی از اجساد از چین به ایران،  نتایج جهت اقدامات بعدی به تهران ارسال گردید.
مدیرکل پزشکی قانونی فارس اظهار داشت: در حوزه آزمایشگاه سم شناسی نیز طی سال اخیر می‌توان به تجهیز آزمایشگاه سم شناسی اداره کل پزشکی قانونی فارس به پیشرفته ترین دستگاه سم شناسی (LC/Ms/Ms) برای اولین بار بین ادارات کل پزشکی قانونی کشور اشاره کرد که افزایش دقت، کیفیت و سرعت در نتایج آزمایش‌های سم‌شناسی را در پی داشته است و با توجه به دیگر تجهیزات به روز تهیه شده، در نظر است اولین مرکز تحقیقات تخصصی سم شناسی کشور در شیراز راه اندازی گردد که به همین منظور فضای فیزیکی مورد نیاز فراهم شده و با کارشناسان سم شناسی مجرب کشوری و استانی نیز هماهنگی‌های لازم انجام پذیرفته و امید است که ان‌شاا... با راه اندازی این مرکز تحقیقات، جایگاه علمی این اداره کل و استان فارس در حوزه آزمایشگاه 
سم شناسی قانونی بسیار ارتقاء یابد.
*در حوزه آموزشی بیشترین فعالیت آموزشی پس از استان تهران از لحاظ کیفیت و کمیت، متعلق به استان فارس بوده است
وی گفت: در حوزه آموزشی نیز با توجه به ارزیابی‌های به عمل آمده از سوی معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان پزشکی قانونی کشور، بیشترین فعالیت آموزشی پس از استان تهران از لحاظ کیفیت و کمیت، متعلق به استان فارس بوده است به گونه ای که از سوی ریاست سازمان این اداره کل مورد قدردانی و تقدیر قرار گرفته است.
دکتر غلامزاده افزود: با توجه به اینکه یکی از وظایف ذاتی قوه قضائیه و سازمان‌های زیرمجموعه آن اقدامات عملی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم است اداره کل پزشکی قانونی فارس در سال 96 تعداد 63 دوره آموزشی جهت جامعه پزشکی به منظور آشنایی با مسئولیت های حقوقی گروه پزشکی و آشنایی با آموزه‌های قانونی و موارد مرتبط در جهت کاهش جرائم و تخلفات پزشکی و با همکاری دادگستری، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی برگزار نموده که برگزاری منظم چنین دوره هایی نقش مهمی در آگاه سازی جامعه پزشکی در جهت کاهش موارد قصور پزشکی و تخلفات انتظامی گروه پزشکی را به همراه داشته است.
دکتر غلامزاده ضمن تشریح اهمیت ساماندهی صدور جواز دفن اجساد تحت نظارت سازمان پزشکی قانونی به دلیل تبعات حقوقی ناشی از صدور جواز دفن‌های غیرعلمی توسط بعضی از پزشکان افزود: در حوزه معاینات اجساد، از نیمه دوم سال 93 طرح دادپزشک با محوریت ساماندهی صدور جواز دفن اجساد در استان راه اندازی شد و و این طرح طی سال 96 در استان بسیار گسترش و توسعه داده شد  و هم اکنون استان فارس با 24 مرکز دادپزشک دارای بیشترین مراکز دادپزشک و بالاترین آمار پرونده در سطح کشور است و با این اقدامات از ورود پرونده‌های بسیاری به دستگاه‌های قضایی و پزشکی قانونی جلوگیری شده به طوری که طی سال 96 تعداد 9950 جواز دفن توسط دادپزشکان فارس صادر شده است.
وی گفت: از دیگر اقدامات انجام شده این اداره کل در سال 1396 می‌توان به تمدید گواهینامه‌های سیستم‌های مدیریت کیفیت   ISO 9001  و ISO 15189   برای سومین سال متوالی و استقرار سیستم مدیریت کیفیت 5S  اشاره کرد.
مدیر کل پزشکی قانونی فارس ادامه داد: در حوزه معاینات بالینی در کشور مجموعاً 585/666/1 معاینه توسط کارشناسان پزشکی قانونی کشور صورت پذیرفته که سهم این اداره کل 354/128 مورد بوده است و حدود 7/7درصد معاینات بالینی پزشکی قانونی در استان فارس انجام شده است.
دکتر غلامزاده گفت: موضوع بررسی درخواست صدور مجوز سقط جنین از دیگر موارد معاینات بالینی در سازمان پزشکی قانونی بوده که از تعداد 1047 پرونده ارجاعی به این اداره کل در سال 96 با درخواست صدور مجوز سقط جنین، تعداد 730 مجوز صادر شد که نسبت به سال 95 (با 655 مورد مجوز) حدود 11% افزایش داشته است. وی گفت: مسن‌ترین مجوز صادر شده در سال 96 مربوط به مادری 49 ساله و جوانترین مربوط به مادری 16 ساله بوده است. ایشان اصلی ترین دلیل افزایش متقاضیان جهت سقط جنین درمانی را افزایش اطلاع رسانی و بالا رفتن سطح آگاهی‌های مردم از لزوم انجام آزمایش های غربالگری در دوران اولیه بارداری با توجه به مشکلات محرز شده مادر یا جنین براساس آزمایش ها و سونوگرافی‌ها و دیگر اقدامات پاراکلینیکی و نیز راهکارهای موجود در قانون سقط جنین درمانی دانست و گفت مطابق آنچه در قانون ذکر شده صدور مجوز تحت شرایط خاصی برای مادر صادر می‌شود و سن بارداری تحت شرایط فوق الذکر بایستی کمتر از 19 هفته باشد.
دکتر غلامزاده از آمار بالای متوفیات و مصدومین ناشی از سوانح ترافیکی بعنوان یکی از چالش‌های استان اشاره کرد و افزود: در سال 96 از تعداد 4383 پرونده در حوزه تشریح اجساد مربوط به این اداره کل تعداد 1458 پرونده مربوط به متوفیات ناشی از سوانح ترافیکی بوده است و هرچند نسبت به سال 95 به میزان یک درصد کاهش داشته ولی کماکان متاسفانه بیشترین آمار جان باختگان ناشی از تصادفات در کشور مربوط به استان فارس می‌باشد و در سال 96 حدود 9% از کل متوفیات کشور ناشی از تصادفات مربوط به استان فارس بوده است که آمار بسیار بالایی است.
 وی افزود: تعداد 253/24  مصدوم به علت تصادفات در سال 96 از سوی مراجع قضایی و انتظامی به این اداره کل مراجعه داشته اند که فارس در این زمینه پس از استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان در رده چهارم بیشترین مصدومین ناشی از سوانح ترافیکی قرار دارد  به طوری‌که حدود 2/7درصد مصدومین ناشی از تصادفات در سطح کشور متعلق  به استان فارس می‌باشد.
دکتر غلامزاده ضمن اشاره به موضوع نزاع به عنوان یکی از معضلات اساسی اجتماعی و فرهنگی در کشور گفت:  تعداد معاینات ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی کشور با موضوع نزاع طی سال 96 تعداد 570/544 مورد بوده که شامل 33% معاینات پزشکی قانونی در حوزه معاینات بالینی است و آمار استان فارس تعداد 163/31 مورد معاینه با موضوع نزاع بوده که  7/5درصد  کل معاینات بالینی کشور با موضوع نزاع متعلق به این استان است.
 دکتر غلامزاده در پایان اهم فعالیت ها و اقدامات اداره کل پزشکی قانونی فارس در سال 1396 را به طور خلاصه چنین توضیح داد:
 *آمار کارشناسی‌های به عمل آمده در حوزه‌های مختلف اداره کل پزشکی قانونی فارس در سال 96
-   حوزه معاینات بالینی: بررسی و اظهار نظر کارشناسی تعداد 354/128 پرونده (5 درصد رشد نسبت به سال 95)
-   حوزه تالار تشریح: بررسی تعداد 4383 پرونده (تقریباً برابر با سال 95)
-   حوزه کمیسیون‌های پزشکی قانونی: بررسی تعداد 1935 پرونده ( حدود 7/28درصد رشد نسبت به سال 95)
-   حوزه‌های مختلف آزمایشگاهی: انجام آزمایش بر روی تعداد 29 هزار و 739 نمونه (حدود 3/8% رشد نسبت به سال 95)
 *اهم فعالیت‌های حوزه پژوهشی در سال 96:
1- ثبت اختراع با عنوان «نانوکیت تشخیص سریع مسمومیت و یا مرگ با آرسنیک » توسط اداره ثبت اختراعات و ارائه در کنگره بین المللی پزشکی قانونی جهان در کانادا
2- ارائه 12 مقاله در در کنگره بین المللی پزشکی قانونی جهان در کانادا
     21st THE INTERNATIONAL ASSOCIATION OF FORENSIC SCIENCES, August 21-25, 2017, Toronto, Canada
3- طراحی و ساخت Vaccum Oven کاربردی در آزمایشگاه سم شناسی
4- حمایت و بررسی تعداد 20 پایان نامه دکترای حرفه‌ای، کارشناسی ارشد حقوق، کارشناسی ارشد مامایی، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی
5- ارائه 56  طرح پژوهشی در حوزه‌های پزشکی، حقوقی و موضوعات مرتبط با پیشگیری از وقوع جرم
6- ارائه 26 مقاله پژوهشی چاپ شده در معتبرترین مجلات علمی خارجی و داخلی
 *اهم فعالیت‌های حوزه آموزشی در سال 96:
1-  کسب رتبه دوم فعالیت‌های آموزشی پس از استان تهران
2-  برگزاری 63 دوره و سمینارهای آموزشی جهت گروه‌های مختلف پزشکی جهت آشنایی با مسائل حقوقی مرتبط با گروه پزشکی در راستای پیشگیری از قصور پزشکی
3-  برگزاری 46 دوره آموزشی جهت قضات و کارآموزان قضایی در زمینه امور مرتبط با پزشکی قانونی از جمله فرآیندهای سازمان، ژنتیک قانونی، بررسی صحنه جرم، مسئولیت‌های گروه پزشکی، آشنایی با بانک هویت اطلاعات ژنتیک ایرانیان، روان پزشکی قانونی و...
4-  برگزاری 60 دوره  آموزشی برای پزشکان قانونی استان با موضوعاتی از جمله بررسی قانون مجازات اسلامی، ارش و دیات، وحدت رویه در صدور نظرات کارشناسی و...
5-  آموزش حدود 2000 دانشجو جهت دروس مرتبط با حوزه پزشکی قانونی مربوط به دانشجویان پزشکی، پیراپزشکی، دندانپزشکی و حقوق دانشگاه‌های مختلف استان (دولتی، آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و...)
6-  برگزاری 35 دوره آموزشی جهت پرسنل غیرپزشک شامل کارشناسان آزمایشگاهی، تکنسین‌های تشریح و پرسنل اداری
7-  انعقاد 22  مورد تفاهم نامه آموزشی با دانشگاه‌های مختلف پزشکی و حقوق (دولتی، آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و...) و آموزش واحد عملی و تئوری به دانشجویان رشته‌های مختلف
8-  میانگین 104 ساعت آموزشی جهت مدیران پزشکی قانونی در سال 96
9-  میانگین 105 ساعت آموزشی جهت سایر کارکنان در سال 96
 *اهم فعالیت‌های بازرسی در سال 96:
1- کسب رتبه ممتاز کشوری از نظر کمیت و کیفیت بازرسی‌های به عمل آمده در استان فارس در مقایسه با ادارت کل استان ها
2- انجام تعداد 46 مورد بازرسی از مراکز پزشکی قانونی استان و ارائه پسخوراند بازرسی‌های به مراکز مربوطه و مرکز سازمان
3- برقراری سامانه پیامکی ارتباط مستقیم با مدیرکل و بازرسی و بررسی، رسیدگی و پاسخگویی  به کلیه  شکایات، انتقادات و پیشنهادات واصله
*اهم فعالیت‌های حوزه پیشگیری از جرم در سال 96:
1- نمونه گیری از 2600 مجرم خطرناک زندانی جهت اخذ کد ژنتیکی و درج سوابق آنان در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران
2- مدون کردن گزارش های تصادفات ساختگی و جعلی جهت جلوگیری از سوء استفاده کنندگان و اخذ خسارت از بیمه و حضور فعال در کارگروه استانی با مدیریت پیشگیری از جرم دادگستری و همکاری با بیمه‌ها در این زمینه
3-  اجرای طرح تحقیقاتی « اپیدمیولوژی خودکشی‌های منجر به فوت در استان فارس طی سال‌های 95-92 » با همکاری اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس
4-  تشکیل 63 دوره و سمینارهای آموزشی جهت گروه‌های مختلف پزشکی به منظور آشنایی با مسائل حقوقی مرتبط با گروه پزشکی در راستای پیشگیری از قصور پزشکی و تخلفات انتظامی
مقایسه عملکرد سازمان پزشکی قانونی استان فارس در سال 1396 نسبت به سال 1395
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما