امروز، پنج شنبه، ۶ تیر ۱۳۹۸

رد پای رانت و نه ترامپ در اقتصاد کشور!

زهرا مطهری -سرویس اقتصادی
بازهم بعد از یک افت قیمت دلار و طلا از روز دوشنبه هفته جاری افزایش قیمت طلا و دلار و ارز شروع شد و گویی قرار نیست اقتصاد ایران رنگ آرامش بگیرد.
در همین راستا به سراغ خسرو فروغان، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنعت و معدن فارس و رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران رفتیم تا نظرات وی را در خصوص این شرایط جویا شویم و انعکاس دهیم.
رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران معتقد است تنها در صورت حاکم شدن ثبات اقتصادی در جامعه می‌توانیم به افزایش قیمت ريال و کاهش قیمت دلار امیدوار باشیم. 
خسرو فروغان در گفتگو با سرویس اقتصادی روزنامه «تماشا» با اشاره به اینکه تمام سیاست‌های غلط اقتصادی دولت به فقیرتر شدن افراد بی بضاعت و متمول تر شدن ثروتمندان، ژن‌های خوب و رانتی‌ها کمک می‌کند می‌گوید خیلی‌ها معتقد هستند دولت ظرف چند ماه گذشته برای جبران کسری بودجه خود نرخ ارز را افزایش داده و با تزریق میزان قابل توجهی دلار تب خرید آن را در میان مردم بالا برد و این روند تا جایی ادامه یافت که بازار از دست دولت خارج شده و نرخ ارز به صورت بی مهابا و روزانه سیر صعودی خود را ادامه داد و در مرحله بعد نرخ این ارز روند کاهشی به خود گرفت اما این بار دلال‌ها اجازه افت قیمت ارز و رفتن آن به سمت قیمت واقعی را ندادند و همچنان نوسانات آن ادامه دارد و حتی دوباره شاهد گران شدن ارز و طلا هستیم. 
وی با انتقاد از عملکرد دولتمردان اقتصادی و ناکارآمدی آنان برای ایجاد ثبات اقتصادی می‌گوید: البته دولت این اتهام را تکذیب می‌کند اما چرا به صورت شفاف از دلایل افزایش ارز و طلا سخن 
نمی گویند. بدون شک تصمیمگیران اقتصادی کشور یا از سواد اقتصادی بی بهره هستند که در این صورت باید استعفا داده و جای خود را به مدیری لایق‌تر بسپارند و یا به دنبال افزایش اختلاف طبقاتی اقشار جامعه هستند که ایجاد و عمیق شدن این شکاف خیانت مسلم به کشور و مردم است یا دلایل دیگری وجود دارد که باید بصورت شفاف از تریبون‌های رسمی توسط رئیس جمهور یا معاون اول ایشان اعلام شود تا مردم بدانند دلیل این آشفتگی بازار، اقتصاد کشور و بخصوص بازار ارز و طلا چیست!!! 
*امروز حقوق بگیران تحت فشارهای اقتصادی در حال له شدن هستند
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه امروز 
حقوق بگیران تحت فشارهای اقتصادی در حال له شدن هستند و رانت بگیران در شرایط امن و امان به سر می‌برند می‌گوید: نبود ثبات اقتصادی در کشور نه به خاطر وجود ترامپ بوده و نه به تصمیمات افراد خارجی وابسته است؛ دولتمردان ما هر روز با اتخاذ تصمیمی اشتباه ضربه ای جدید بر پیکر اقتصادی کشور وارد می‌کنند. هر روز یک بخشنامه متغایر و متضاد با بخشنامه قبلی در هر حوزه صادر می‌شود و متاسفانه ثبات با اقتصاد کشور خداحافظی کرده است. 
فروغان ادامه می‌دهد: عده ای هم از هرج و مرج‌های موجود بر اقتصاد کشور جیب خود را پر می‌کنند و ثروت آنها روز به روز افزایش می‌یابد. آنهایی که دلار را شش و هفت هزار تومان خریدند و هجده و نوزده هزار توان فروختند یا آنهایی که چند میلیارد تومان جنس از هر نوع در انبارهایشان داشتند و ناگهان ارزش آن چند برابر شد. عده قلیلی هم که با رانت ارتباط دیرینه دارند و با صدور بخشنامه و مصوبات جدید عامل ایجاد اقتصاد آشفته هستند. حال از افرادی که دلار 4200 تومانی گرفتند و به جای واردات این دلارها را در بازار فروختند و یا اگر جنس وارد کردند با دلار هشت تا ده هزار تومانی اجناس را فروختند به کنار!
وی تأکید می‌کند امروز ترامپ عامل خارج شدن اقتصاد ما از وضعیت عادی خود نیست، ما دچار تحریم‌های داخلی هستیم. ساختار اقتصادی ما دچار مشکل است که برخی از آن بعنوان اقتصاد نفتی یا برخی دیگر اقتصاد رانتی و...یاد می‌کنند و در این راستا سال هاست که عده ای از امتیازات خاص بهره می‌برند، مشکلات اقتصادی موجود مربوط به دولت اصلاحات یا دولت بهار یا دولت تدبیر و امید 
نیست. 
فروغان با اشاره به اینکه در جامعه ما ثروت به طور ناعادلانه تقسیم می‌شود می‌گوید متأسفانه در پی بی‌ثباتی‌های اقتصادی اعتماد مردم به سیستم دولت و سیاست‌های اقتصادی اش از بین رفته است. امروز مردم هر چه چشمشان می‌بیند را می‌خرند و به خانه‌هایشان می‌برند این اولین نتیجه بی اعتمادی‌های مردم جامعه به ساختار اقتصادی دولت است. بله، رفتار مردم هم صحیح نیست و باید در مقابل گرانی سیاست نخریدن را همچون تمام مردم جهان اعمال کنند اما برعکس با گران شدن اجناس مردم هم حرص بیشتری برای خریدن دارند و به بازار آشفته با کالا‌های گران سلام می‌دهند!
این فعال اقتصادی با اشاره به ضرورت ایجاد امنیت اقتصادی می‌گوید: امروز ساختار اقتصادی کشور در شرایط نامطلوبی به سر می‌برد. شرایطی که تمام عوامل دست اندرکار اقتصاد را مخدوش کرده و روند تولید، افزایش ارزش افزوده و تولید ثروت را از حالت طبیعی خارج ساخته است. به جای تولید ثروت از طریق افزایش ارزش افزوده مواد و کالا یا خدمات تولید ثروت از طریق دلالی متداول شده است. 
فروغان یادآور می‌شود که برای تقویت بنیه اقتصادی کشور باید ثبات اقتصادی در جامعه حاکم شود و تنها در این صورت است که شاهد افزایش ارزش پول ملی و رفاه خاطر مردم و توزیع عادلانه ثروت خواهیم بود و در غیر این صورت باز هم هر روز شاهد کاهش ارزش پول ملی کشور خواهیم بود. 
دولت باید خانه تکانی در ساختار اقتصادی اش انجام دهد و مجلس نظارت خود را تخصصی و نه سیاسی کند و قوه قضاییه با تمام قدرت با مفسدین اقتصادی برخورد نماید تا اعتماد جامعه بازگردد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما