امروز، پنج شنبه، ۶ تیر ۱۳۹۸

تعاون روستایی فارس با اثرگذاری حرفه‌ای در بازار، برتر کشور شد

زهرا مطهری-تماشا
با اعلام معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران سازمان تعاون روستایی فارس در ارزیابی‌های سال 96 توانست مقام اول در بین سازمان‌های تعاون روستایی کشور را به خود اختصاص دهد.
رئیس تعاون روستایی فارس با اعلام این خبر گفت: این سازمان، سازمان اقتصادی اجتماعی است که در حوزه اقتصاد عهده دار حمایت از تولید با استفاده از مکانیسم‌های اقتصادی بازار است. این سازمان براساس سیاست‌های ابلاغی در زمینه خریداری حمایتی و توافقی و نیز بخشی از خریدهای تضمینی فعالیت دارد.
احد بهجت حقیقی، در گفتگو با سرویس اقتصادی «تماشا» همچنین به دیگر وظایف سازمان تعاون روستایی اشاره کرد و عنوان کرد: بازارسازی و بازارگردانی، تشکیل شرکت‌های کارگذاری و نیز مدرن سازی بازار سنتی محصولات کشاورزی از جمله این وظایف است.
وی با اشاره به عزم راسخ تعاون روستایی فارس برای محقق کردن سیاست‌های این سازمان در حوزه اقتصاد عنوان کرد: چابک‌سازی سازمان در راستای افزایش بهره وری با ایجاد هلدینگ بازرگانی داخلی و خارجی، تلاش در راستای انحصار شکنی در خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، توسعه نظام‌های بهره برداری و ایجاد الگوهای جدید کشف و مدیریت کیفی تعاونی‌ها از جمله اهداف و رویکردهای تعاون روستایی فارس تعریف شده است.
رئیس سازمان تعاون روستایی فارس همچنین به تلاش این سازمان برای تغییر نگرش مسئولین در خصوص نقش و اهمیت تعاونی‌های روستایی در تقویت ارکان اقتصاد خصوصی اشاره کرد و گفت: با به میدان آمدن کارآفرینان، کشاورزان پیشرو و خبرگان این حوزه و استفاده از نظرات تخصصی آنان در مجامع تصمیم گیری و جایگاه‌های مدیریتی تعاونی‌ها به دنبال ایجاد تحول در نظام مدیریت تعاونی‌ها هستیم.
بهجت حقیقی در ادامه به تشریح فعالیت‌های این سازمان در حوزه‌های مختلف در سال 96 پرداخت و گفت: در سال گذشته اقدامات موثری در زمینه توسعه تشکل‌ها و تقویت نظام بهره برداری صورت گرفته است؛ به روزرسانی مجامع، ایجاد نرم افزارهای بانک جامع اطلاعاتی جهت شناسایی سهام داران فعال و غیرفعال شبکه با هدف تقویت خدمات‌رسانی از جمله این اقدامات بوده است.
رئیس سازمان تعاون روستایی فارس همچنین به فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه تجهیز  مراکز خرید و توسعه کمی و کیفی زیرساخت‌های شبکه اشاره کرد و گفت: در سال گذشته با اختصاص 10 میلیارد ريال از محل 20درصد بودجه تقویت و توسع شبکه، اقدمات موثری در زمینه به‌روزرسانی انبار و مراکز خرید شهرستان انجام شد.
بهجت حقیقی به اقدامات تعاون روستایی فارس فارس در بحث صنایع تبدیلی و تکمیلی نیز اشاره کرد و گفت: ایجاد و راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی به عنوان ملزومات صادرات و تجارت بین المللی مورد توجه جدی این سازمان است.
به گفته وی در راستای تحقق این مهم در سال گذشته اقدامات موثری شکل گرفته و پایه ریزی شده که ساخت بوجاری گندم در شهرستان اقلید با ظرفیت 10 هزار تن از جمله این اقدامات بوده است.
مدیر کل تعاون روستایی فارس البته به اهداف صادراتی این سازمان به واسطه فراوری محصولات کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: آنچه مسلم است با ورود جدی در حوزه بسته بندی و فراوری محصولات می‌توانیم سهم صادرات فارس را افزایش داده و در تجارت بین المللی با جدیت ورود کنیم. به گفته بهجت حقیقی در سال گذشته حدود 2 هزار تن از محصول سیب و انگور تولید شده در فارس فراوری و صادر شده است.
مدیرکل تعاون روستایی فارس همچنین در ادامه در تشریح برخی اقدامات حمایتی این سازمان گفت: در سال گذشته علی رغم اینکه قیمت انگور افت شدیدی را تجربه و تولیدکنندگان را شدیداً نگران کرده بود، موفق شدیم 1500 تن از این محصول را خریداری و از وارد شدن خسارت به تولیدکنندگان جلوگیری کنیم، بخشی از این محصول خریداری شده فرآوری و صادر شد.
بهجت حقیقی همچنین در خصوص خرید سیب درجه 2 به میزان 3 هزار تن از تولید کنندگان فارس نیز توضیح داد و گفت: در پاییز سال گذشته به دلیل فراوانی سیب با حجم قابل توجهی از این میوه در سایز کوچک که بازار پسندی کمی داشت روبرو بودیم برای حل این مشکل و تعدیل قیمت این محصول در بازار نسبت به خرید سیب مازاد برمصرف بازار اقدام کردیم که بخشی از حجم خرید مذکور فرآوری و صادر شد.
وی البته به موفقیت‌های تعاون روستایی فارس در بحث تنظیم بازار نیز اشاره و عنوان کرد: در سال گذشته فارس موفق ترین استان در این حوزه بوده است به گونه ای که علی رغم سرمایه گذاری‌های بی موقع علاوه بر تأمین محصولات تنظیم بازار استان در ایام عید، توانست سیب مورد نیاز 6 استان و پرتقال 8 استان دیگر را نیز تأمین کند. در راستای این اقدام پرتقال والنسیا توانست به عنوان یک محصول تنظیم بازاری در میان سایر محصولات مشابه جای خود را باز کند.
وی به ورود تعاون روستایی فارس در زمینه خرید شیر از دامداران به عنوان یک اقدام حمایتی نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته 700 تن شیر از دامداران استان خریداری شد. به گفته وی خرید شیر حمایتی در شرایطی بود که کارخانه‌ها شیر را به قیمت مناسب از دامداران خریداری نمی کردند در این راستا شیر تولیدی دامداران به قیمت 1310تا1440 تومان به ازای هر کیلو توسط تعاون روستایی خریداری شد که البته زمان این خرید قبل از وقوع التهابات ارزی بود.
مدیر کل تعاون روستایی فارس در پایان بر ضرروت مداخله‌گری هدفمند و هوشمند و حرفه ای تعاون روستایی در بازار محصولات کشاورزی تأکید کرد و گفت: تمام تلاش ما بر این است که شرکت‌های سهامی زراعی و کشت و صنعت را جایگزین روش‌های رایج کشاورزی سنتی و خرده پا کرده و با استفاده از نقش نظام‌های صنفی و با محوریت استفاده بهینه از آب توسعه نظام‌های بهره برداری را شاهد باشیم.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما