امروز، یک شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۱

ارتقای هویت شهری و ادبیات داستانی با محوریت شهر صدرا

آیین گشایش جایزه ادبی صدرا به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شهر جدید صدرا برگزار شد.
این مراسم با حضور شهردار صدرا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، رئیس کمیسیون حقوقی، فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر صدرا، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس، مسئول سازمان بسیج هنرمندان فارس، رئیس اداره امور کتابخانه های شهرستان شیراز، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا و جمعی دیگر از مقامات مسئول و اساتید فرهنگی و مجموعه های مردمی با همراهی اصحاب رسانه در پردیس دانشگاه آزاد صدرا برگزار شد.
* شهردار شهر جدید صدرا: روند توسعه زیرساخت‌های شهرجدید صدرا در ادوار پیشین آن چنان که شایسته بود تحقق نیافت
شهردار شهر جدید صدرا در این مراسم گفت: گسترش زیرساخت های شهری و جبران خلاهایی که زمینه ساز محرومیت شهروندان صدرا می شود به صورت ویژه در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد.
دکتر بهزاد پرنیان با ارائه پیشینه ای از تاسیس این شهر جدید افزود: روند جانمایی شهر صدرا از اوایل دهه 70 در مجاورت کلانشهر شیراز کلید خورد و یکی از اهداف آن کنترل جمعیت شهر شیراز بود. در اوایل دهه 80 روند مسکونی شدن شهر صدرا با ارایه خدمات از سوی شرکت عمران آغاز شد و در سال 1389 شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا تاسیس شدند و ارایه خدمات به شهروندان به شهرداری واگذار گردید.
وی خاطرنشان کرد: روند توسعه زیرساخت های شهرجدید صدرا در ادوار پیشین آن چنان که شایسته بود تحقق نیافت و امروزه با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم که خلا زیرساخت های فرهنگی از مهم ترین آنها به شمار 
می رود. به همین منظور در سالیان اخیر تلاش های زیادی در راستای جبران 
کم کاری های پیشین انجام شده و در اولین قدم سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری صدرا تاسیس شد که پس از شیراز دومین شهری در استان فارس است که مجوز فعالیت آن را از وزارت کشور اخذ کردیم.
دکتر پرنیان با اشاره به اهمیت رویدادهای فرهنگی در راستای نشاط افزایی و مقابله با آسیب های اجتماعی بیان کرد: با تأسیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری صدرا، فعالیت هایی که در این حوزه انجام می شود با رونق روزافزونی همراه شده که آیین گشایش جایزه ادبی صدرا یکی از مهم ترین و بهترین اقدامات این سازمان است.
شهردار صدرا به اهمیت فعالیت های فرهنگی در تعالی جامعه اشاره کرد و بیان داشت: میزبانی از چهره های ماندگار افتخار بزرگی برای شهر جدید صدرا است و در تلاش هستیم تا از ظرفیت های رفیع آنان برای رونق مولفه های فرهنگی و ارزشی بهره مند شویم.
* مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس: مسئولیت مدیریت شهری را در راستای اقدامات فرهنگی رسالتی خطیر و سنگین است
در ادامه این مراسم مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس رسالت دستگاه های فرهنگی و مدیریت شهری را در تعالی جامعه مهم و بنیادین ارزیابی کرد.
سید حسین حقایقی از آیین گشایش جایزه ادبی صدرا که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا پیاه ریزی شده به عنوان یک رویداد فرهنگی رفیع یاد کرد و افزود: شهرجدید صدرا نام دانشمند و فیلسوف برجسته ایرانی را به شایستگی بر خود گذاشته و باید از این فرصت مغتنم به درستی بهره برد. چرا که بینش حکیم ملاصدرا در باورها و ایدئولوژی های جمهوری اسلامی از جایگاه ارزنده ای برخوردار است و این در حالی است که در باطن شعر فارسی نیز مبانی ارزشی و متعالی مشهود است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در ادامه با اشاره به مجاهدت های شاعران این سرزمین بیان کرد: شهریار هویت شعر فارسی را در دوره ای باززنده سازی کرد. شهریار شعر عاشورایی را با رویکردی نوین تقویت کرد و با ادغام نگاه های انقلابی و ارزشی در قالب فرهنگ و هنر گامی بلند برای احیای مضامین ارزشی برداشت.
حقایقی با اشاره به این موضوع که در پرتو ادبیات ناب دینی می توان به رستگاری رسید، اظهار داشت: اسطوره های فقهای شیعه از شعری همانند «علی ای همای رحمت» به عنوان اثری ماندگار و جاوادنه در شعر ارزشی یاد می کنند و به راستی که اگر این رویکرد فرهنگی ارزشمند دچار کمرنگی شود با آسیب های دوچندانی روبرو خواهیم شد.
او مسئولیت مدیریت شهری را در راستای اقدامات فرهنگی رسالتی خطیر و سنگین ارزیابی کرد و افزود: نهادها و دستگاه هایی نظیر فرهنگ و ارشاد و شهرداری ها باید تفکر ناب صدرالمتألهین را سرلوحه کار خود قرار دهند و برپایه فعالیت های ارزشی جامعه را به سوی تعالی سوق دهد.
* مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: جایزه ادبی صدرا یکی از مؤلفه‌های فرهنگی معتبر استان است
در ادامه  این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهارداشت: امروزه شهرداری‌ها در تمام دنیا متکفل تأمین و توسعه زیرساخت‌های حوزه فرهنگ و هنر هستند و بسیاری از اتفاقات خوب فرهنگی بواسطه حضور پرتوان مدیریت شهری آغاز می شود. 
حمیدرضا قانعی خواستار تداوم فعالیت ها در حوزه فرهنگ و هنر شد و اظهار داشت: برخی از رویدادهایی که شهرداری‌ها آغاز می‌کنند به نقطه پایان نمی رسد و به صورت گذرا از کنار آن عبور می‌کنیم. در حالی که جریان های فرهنگی و هنری در قالب های مختلف باید تداوم داشته باشد و در پرتو استمرار آن به نتایج مطلوب دست یابیم.
وی با تقدیر از نگرش و فعالیت های فرهنگی مدیریت شهری صدرا عنوان کرد: رویکردی که شهرداری و سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری صدرا پیش گرفته دارای بارقه های عقلایی و منطقی است که با پرهیز از فعالیت های زودگذر و  مقطعی به دنبال جریان سازی و تعالی فرهنگی هستند. 
قانعی با ابراز امیدواری مبنی بر این که رویدادهای فرهنگی و هنری در شهر جدید صدرا دارای اثرگذاری ماندگاری در گستره جغرافیایی شهر شیراز هم باشد، خاطرنشان کرد: با تلاش های صورت گرفته آیین گشایش جایزه ادبی صدرا به صورت کشوری برگزار می‌شود و امید است ظرفیت‌های بسیار خوب فرهنگی و هنری که در استان فارس وجود دارد با رویکرد هم افزایی در کنار این جایزه ادبی قرار گرفته و منجر به نتایج پرباری برای استان شود.
وی از جایزه ادبی صدرا به عنوان یکی از مؤلفه های فرهنگی معتبر استان یاد کرد و افزود: این رویداد می تواند به عنوان یک افتخار و نشان فاخر ادبی و فرهنگی در سالیان آینده برای شهر صدرا و شیراز باشد و عموم جامعه به نحو شایسته ای از آن بهره شوند.
* رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر صدرا: متأسفانه در شهر صدرا با عدم استقرار ادارات فرهنگی مواجه‌ایم 
در ادامه این آیین رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و عمرانی شورای اسلامی شهر صدرا در سخنانی به تشریح آیین گشایش جشنواره ادبی صدرا پرداخت و عنوان کرد: به منظور ارتقای سطح ادبی شهر صدرا این جشنواره با سه هدف شناسایی و تقویت نویسندگان، شاعران گمنام جوان و ادبای شهر صدرا، هویت بخشی به شهر صدرا و تقویت حوزه شعر، داستان کوتاه و ادبیات داستانی در جهت اجرای اقدامات فرهنگی در سطح ملی به فعالیت می پردازد.
خدا کرم فیروزمند اضافه کرد: این جشنواره ادبی در چهار رشته با موضوع «صدرا آرمانشهر خواهد بود اگر ...  صدرا شهر من شهری که دوستش دارم»، «حفاظت شهروندان از محیط زیست طبیعی و بوستان‌ها»، «زندگی در آپارتمان‌ها و رعایت حق همسایگی و سبک زندگی آپارتمان نشینی»، «مشکلات و معضلات شهری و راه حل‌های آن» برگزار خواهد شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و عمرانی شورای اسلامی شهر صدرا همچنین با بیان اینکه صدرا شهری با قومیت‌های مختلف فرهنگی است، گفت: متأسفانه در شهر صدرا با عدم استقرار ادارات فرهنگی مواجه‌ایم و نیاز اساسی شهروندان به استقرار اداراتی همچون ورزش ‌و جوانان است.
فیروزمند در پایان گفت: یکی از مطالبات به حق مردم شهر صدرا ایجاد کتابخانه است چرا که کتاب و کتابخوانی مورد توجه مردم این شهر است. 
* مدیر اجرایی جایزه ادبی صدرا: شهردار، شهر صدرا را به سمت آرمانشهر آینده هدایت می‌کند 
فاطمه پیمانی، مدیر اجرایی جایزه ادبی صدرا یکی دیگر از سخنرانان این آیین بود.
او با تقدیر از حمایت های شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا که به مضامین مؤلفه های فرهنگی آنچنان که شایسته است بها می دهند، اظهار داشت: برخورداری از یک جامعه بانشاط و سالم از مسیر افزایش فهم و دانایی انسان ها می گذرد و در همین زمینه نخستین جایزه ادبی صدرا در چهار محور داستان کوتاه، شعر آزاد و کلاسیک و طنز نظم و نثر برای جمع آوری آثار با محوریت شهر صدرا فراخوان داده و می کوشد با تقویت مبانی فرهنگ شهروندی و مضامین فرهنگی و هنری به بیدارسازی استعدادهای خفته و غنی شهر صدرا همت گمارد.
وی با تأکید بر این موضوع که مسیر شهر سالم و با نشاط از روح سالم شهروندان می گذرد، اظهار داشت: به یاد داشته باشیم که دکتر پرنیان، شهر صدرا را از میان انبوهی از مشکلات تحویل گرفت و به سمت آرمانشهر آینده هدایت می کند. همچنین باید از دکتر فرج زاده، ریاست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهر صدرا قدردانی کرد که بسیاری از خلاهایی که ریشه در کم کاری های دستگاه مرتبط دارد را با تلاش و کوشش شبانه روزی جبران می نماید. 
بر اساس این گزارش شایان ذکر است در پایان این مراسم از پوستر و لوگو جشنواره ادبی صدرا رونمایی شد و براساس آن تمامی علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در این جشنواره از سراسر کشور آثار خود را  تا 15 آذر ماه به دبیرخانه این جشنواره به آدرس https://ketab.shahrdari-sadra.ir/LiteraryFrm.aspx  در چهار بخش شعر آزاد ، شعر کلاسیک، داستان کوتاه و طنز اجتماعی ارسال کنند و در اواخر دی ماه آیین اختتامیه اولین جایزه ادبی صدرا برگزار خواهد شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما