امروز، جمعه، ۸ مهر ۱۴۰۱

کاهش کمیت و کیفیت سفرهای آب زیرزمینی در فارس

حسین حسن پور- تماشا
مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس گفت: ٣۶ شهرستان جامعه هدف این شرکت را شامل می‌شود که دارای ١١٧ شهر و بیش از چهار هزار روستا تحت  پوشش آبرسانی قرار دارند. 
مهندس علی جان صادق پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با افتتاح طرح‌های هفته دولت در فارس ٢۴٢ هزار نفر از این طرح‌ها بهره مند می‌شوند، اظهار کرد: ١۶٠ پروژه عمرانی در فارس در حال انجام است. لازم به ذکر است که طی سال ١۴٠٠ بیش از ١۴٠ چاه در راستای تأمین آب حفر شده است.
وی افزود: اعتباراتی که دولت برای طرح‌های عمرانی به استان فارس اختصاص داده است بالغ بر هزار میلیارد تومان است.
وی با اشاره به مشکل فرسودگی شبکه‌ها و مخازن و همچنین انشعابات غیرمجاز گفت: طی سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۴۲ درصد آبی که استحصال شده در سبد درآمدی شرکت قرار نگرفته و کنتورهای ما آنها را نخوانده‌اند.
* سرانه مصرف ٢٠٠ لیتر آب در فارس بالا و غیر متعارف است
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب فارس سرانه مصرف ٢٠٠ لیتر آب در استان فارس را بالا و غیر متعارف دانست و گفت: سرانه مصرف در فارس بسیار زیاد بوده و سفره‌های زیر زمینی نیز در حال کاهش است این در حالی است که عمیق‌ترین چاه کشور در استان فارس و در شهرستان جهرم به عمق ۶٠٠ متر حفر شده است.
* نیاز به بیش از هزار حلقه چاه
وی ادامه داد: بیش از هزار حلقه چاه در استان فارس برای تامین آب شهروندان و روستاییان مورد استفاده قرار گرفته است تا آب مورد نیاز شهرستان‌های مورد پوشش تأمین شود این در حالی است که از سدهای سلمان فارسی، دورود زن، چشمه عاشق و سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد و از طریق خط آبرسانی محرم با عبور از استان بوشهر نیز بخشی از آب استان فارس  تأمین می شود.
به گفته این مقام مسئول،  ٨۵ درصد از آب استان فارس هم اکنون از منابع زیرزمینی و ١۵ درصد از منابع سطحی تأمین می‌شود. این در حالی است که ۴٢ درصد آب‌های تولیدی در ردیف هدر رفت آب قرار دارد که عدد بزرگی است و باید با فرهنگسازی برای اصلاح آن کوشید.
مدیرعامل آبفا فارس با تأکید بر عواملی که منابع آبی را تهدید می‌کنند، گفت: شاهد کاهش سفره‌های آب زیرزمینی روز به روز به لحاظ کمی و کیفی هستیم و بعضا عمق چاه‌ها به ۶۰۰ متر رسیده است. شوری آب نیز در حال افزایش است و آب دهی چاه‌ها با کاهش رو به رو است که بخش عمده آن در حوزه کشاورزی و صنعت مصرف می‌شود. 
* افتتاح خط لوله آب کازرون در هفته دولت 
مدیر عامل شرکت آبفا فارس با اشاره به افتتاح خط لوله انتقال آب کازرون با اعتباری بالغ بر ۶١ میلیارد ریال در هفته دولت، افزود: این پروژه از پروژه های شاخص هفته دولت خواهد بود ضمن اینکه  ٧ شهرستان فارس نیز از شبکه فاضلاب استفاده کرده و میزان مشترکان فاضلاب نیز ۵۶ هزار نفر بوده‌اند.
وی افزود: اجرای ۵ هزار و ۷۵۰ هزار مترمکعب مخزن، ٢٩ کیلومتر حفر و توسعه خط انتقال و ۵۵ کیلومتر اصلاح شبکه انتقال، تجهیز ۲۰ حلقه چاه و برق رسانی به۴ ایستگاه‌های پمپاژ با اعتباری بالغ بر ٧٧ میلیارد تومان بوده که در شهرستان‌های مختلف استان طرح‌های مختلفی نیز ایجاد و بهره برداری خواهند شد.
مدیر عامل شرکت آبفا فارس گفت: روستاهای بالای ٢٠ خانوار که پروژه خط انتقال آب نداشته باشند وجود ندارد اما برخی از مکان‌هایی که کمتر از ٢٠ خانوار هستند در برخی از آنان به صورت سیار آبرسانی می‌شود.
صادق پور در خصوص خسارت‌های سیل عنوان کرد: هفت شهر و ١۶٠ روستا خسارت دیده‌اند و کمتر از ٧٢ ساعت آب شهرستان‌ها وصل شد این در حالی است که ۵٠٠ میلیارد تومان خسارت به استان وارد شده و شهرستان‌هایی نظیر مرودشت، خرامه و … خسارت دیده‌اند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما