امروز، سه شنبه، ۵ مهر ۱۴۰۱

شهر مهیای میزبانی سردار بی سرمان

حسین حسن پور-تماشا
مراسم وداع با پیکر سیدالشهدای مقاومت فارس سردار شهید عبدا... اسکندری صبح عاشورا در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار می شود. طی هماهنگی‌های انجام شده مراسم وداع با پیکر سردار شهید عبدا... اسکندری صبح عاشورا ساعت ۹ صبح در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار خواهد شد. مراسم تشییع نیز از میدان شهدا تا حرم مطهر برگزار می‌شود.
در همین راستا نشست هماهنگی برای برگزاری مراسم شهید اسکندری با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس و استاندار فارس، فرمانده ارتش در فارس و کهگیلویه و بویراحمد، فرمانده سپاه استان، فرمانده نیروی انتظامی فارس، رئیس شورای شهر و شهردار شیراز و... برگزار گردید.
* نماینده ولی فقیه در استان فارس: همه ارگان‌ها و افراد باید فعالیت‌های مرتبط با تشییع این شهید را در اولویت قرار دهند
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اعتقاد به اینکه در مورد شهدا کوتاهی و سکوت جایز نیست، گفت: مدیران استان برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم تشییع و تدفین سردار شهید حاج عبدا... اسکندری اهتمام ورزند.
امام جمعه شیراز ادامه داد: از قدیم گفته‌اند که احترام امام زاده را متولی نگه می دارد، اگر قرار است سرداری مانند شهید اسکندری به شیراز بیاید و این اتفاق را عادی تلقی کنیم کوتاهی کرده‌ایم درست مثل اینکه کاروان امام حسین(ع) به سمت کربلا در حرکت بود و برخی به جای همراهی با امام مشغول عبادت خود بودند.
آیت‌ا... دژکام افزود: سینه زن‌ها و هیأت‌ها باید بتوانند برنامه خود را برای شرکت باشکوه در این مراسم تنظیم کنند. این مسئله عادی نیست، ما حواسمان نیست در چه حالی هستیم. همه باید زیر پیکر شهید عرض ادب کنیم و هرکسی که 
می آید برای خودش است وگرنه شهید به ما نیاز ندارد. 
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: همه 
ارگان ها و افراد در روز عاشورا اگر می خواهیم امام حسینی کار کنیم باید فعالیت های مرتبط با تشییع این شهید را در اولویت قرار دهند.
وی اظهار داشت: دوستان صدا و سیما هم باید پای کار باشند و باید فضا سازی مربوط به ایام عزا در این شهر و استان، و همچنین بحث دعوت همگانی جهت شرکت مردم در مراسم تشییع حفظ شود.
آیت ا... دژکام با اعتقاد به اینکه در مورد شهدا کوتاهی و سکوت جایز نیست، گفت: کسی که در این موارد کوتاهی کند از کاروان امام حسین(ع) عقب می ماند. این شهید برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) شهید شده است، به سوریه رفته است تا حرم حضرت زینب(س) توسط داعشی ها تصرف نشود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس بیان داشت: بنابراین همه باید مبلغ این مراسم برای هرچه با شکوه‌تر شدن حضور مردم باشیم و  هیأت ها هم  باید یک غوغا و محشر راه بیاندازند که سینه زن های امام حسین(ع) آمده اند برای تشییع کسی که در دفاع از حرم حضرت زینب(س) شهید شده است.
وی گفت: شهر آماده است و مدیریت ها باید به گونه ای باشد که نهایت شکوه را شاهد باشیم و ارزش های دینی می‌تواند در خدمت نظام و انقلاب سامان پیدا کند.
* استاندار فارس: یادمانی برای شهید اسکندری در دارالرحمه شیراز ساخته شود که محفلی برای تجمعات باشد
استاندار فارس با اشاره به مراسم تشییع شهید اسکندری در روز عاشورا گفت: این مراسم به گونه‌ای باشد که چهره واقعی و معنوی شیراز ترسیم شود.
دکتر محمدهادی ایمانیه در نشست هماهنگی برای برگزاری مراسم شهید اسکندری با بیان اینکه قرارگاهی برای مدیریت این مراسم راه‌اندازی شود، اظهارداشت: هر سازمان دولتی نیاز است در خدمت این قرارگاه قرار می‌گیرد تا یک مدیریت واحد ایجاد شود.
وی با بیان اینکه در این مراسم رفت و آمد مردم بسیار مهم است و نباید به زحمت بیفتند، گفت: با توجه به گرمای هوا تأمین آب آشامیدنی و آب پاشی بسیار مهم است که شهرداری باید در این زمینه اقدام کند.
استاندار فارس با بیان اینکه این مراسم با توجه به اینکه روز عاشورا است، چهره واقعی شیراز را نشان خواهد داد، افزود: سومین حرم اهل بیت و وجود 15 هزار شهید استان فارس و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های معنوی شیراز باید در این مراسم دیده ‌شود.
ایمانیه با بیان اینکه با توجه به رفتار امام حسین (ع) در ظهر عاشورا؛ هر کاری می‌کنید باید مراسم تشییع به نماز ظهر عاشورا منجر شود، عنوان کرد: یادمانی برای شهید اسکندری در دارالرحمه شیراز ساخته شود که محفلی برای تجمعات باشد.
وی با بیان اینکه قیام امام حسین (ع) تا پایان تاریخ ماندگار است، افزود: این ماجرای شهید اسکندری و مراسم آن می‌تواند بیمه‌ای برای شیراز و فارس باشد و هر چه بیشتر به آن توجه شود آثار بیشتری دارد. 
* شهردار شیراز: 380 موکب توسط شهرداری راه‌اندازی شده یا همکاری کردند که راه‌اندازی شود
مهندس سیداحسان اصنافی، شهردار شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه تبلیغات شهری را شهرداری ورود می‌کند و توان شهرداری در محورهای اصلی به نمایش گذاشته می‌شود، گفت: بر ادارات تکلیف شود تا پوستری نصب کنند و فضاسازی لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه بولوار زند محور اصلی مراسم تشییع است، گفت: بانک‌ها و ادارات مستقر در بلوار زند که مسیر تشییع است، جلوی درهای ورودی را سیاه پوش کنند چون حتی در محرم اقدام نکردند اگر تکلیف شود به ویژه در این محور اقدامی مناسب است.
اصنافی با بیان اینکه اتوبوس‌ها هم آماده هستند اما سبب ترافیک می‌شود ولی مترو را رایگان خواهیم کرد تا نیاز به خودروی شخصی نباشد، عنوان کرد: تا میدان نمازی اتوبوس‌ها فعال هستند و از آنجا با مترو امکان حضور مردم فراهم می‌شود و برای انتقال عزاداران از میدان شازده قاسم تا دارالرحمه محوری تعیین شود تا مشکل ترافیک به وجود نیاید.
شهردار شیراز با بیان اینکه برای آبپاش هم آمادگی شهرداری وجود دارد و آتش نشانی هم پای کار هستند، افزود: تانکر آب داریم اما آشامیدنی نیست و بیشتر برای پشتیبانی است همچنین برای آن روز اطراف حرم پارکینگ‌ها را رایگان می‌کنیم.
اصنافی با بیان اینکه 380 موکب توسط شهرداری راه‌اندازی شده یا همکاری کردند که راه‌اندازی شود، افزود: علاوه بر آن موکب‌های مختص شهرداری نیز برای ارائه خدمات به مردم در روز عاشورا راه‌اندازی می‌شود.
مهندس مهدی طاهری؛ رئیس شورای شهر شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه شهید اسکندری در جای جای محور مقاومت شناخته شده و یک شخصیت بین‌المللی است، افزود: تأمین صوت خیلی مهم است در مراسم چون هدایت جمعیت و حمایت معنوی با صوت امکانپذیر است.
* فرمانده سپاه فجر استان فارس: باید حتما با نگاهی تکلیف‌مدار مراسم برگزار شود
سردار یدا... بوعلی؛ فرمانده سپاه فجر استان فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه گرامیداشت شهید اسکندری تکلیف همه است و باید حتما با نگاهی تکلیف‌مدار مراسم برگزار شود، چراکه شهید متعلق به همه است، گفت: اوج تشییع در روز عاشورا برنامه‌ریزی شده است همه شهدای ملی چند شهر رفتند و برای تشییع شهید اسکندری نیز برنامه داریم.
وی با بیان اینکه از شهرداری توقع این است که در صوت مشکلی نباشد و حتما یک صوت قوی تأمین شود، عنوان کرد: همیشه مشکل صوت بوده است و باید برای این مراسم مشکل حل شود، هر تعداد خودرو بخواهید سپاه تأمین می‌کند و فقط برای سیستم شهرداری هماهنگ کند.
* معاون تولیت حرم مطهر شاهچراغ(ع): تمام امکانات حرم مقدس احمدبن‌موسی(ع) در خدمت این برنامه است
علیرضا صحرائیان؛ معاون تولیت حرم مطهر شاهچراغ(ع) نیز در این نشست بیان کرد: تأکید تولیت حرم این است که تمام امکانات آستان مقدس در خدمت استقبال این شهید قرار گیرد و  مراسم بی‌نظیری هم برای استقبال توسط خدام افتخاری حرم در بدو ورود پیکر سردار انجام می‌شود.
وی با تأکید کرد: تمام امکانات حرم مقدس احمدبن‌موسی(ع) در خدمت این برنامه است.
علیرضا اسکندری، فرزند شهید اسکندری نیز در این برنامه با بیان اینکه این نحوه شهادت خواست و اراده ایشان بوده که شبیه‌ترین شهادت را به امام حسین (ع) داشته باشند، گفت: خانواده شهید دو خواهش دارند اینکه استقبال از شهید و مراسم تشییع برنامه‌ریزی به گونه‌ای باشد که کمترین زحمت را برای مردم داشته باشد.
وی با بیان اینکه خانواده و شهید اسکندری راضی نیستند که مردم به زحمت مضاعف بیفتند، افزود: با شهادت ایشان به نوعی تداعی واقعه عاشورا تکرار شد و اکنون نیز دوباره یک فضایی در شهر شیراز تداعی می‌شود.
فرزند شهید اسکندری با بیان اینکه پیکر شهید روز پنجشنبه به تهران و بعد به شیراز منتقل شد، تصریح کرد: درخواست دیگر خانواده شهید این است که مراسمات و دفن پیکر شهید به گونه‌ای باشد تا جامعه اسلامی به ویژه مردم شیراز بتوانند استفاده معنوی حداکثری را از این موضوع داشته باشند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما