امروز، یک شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۱

موکب های حسینی و کارکردهای گسترده آنان

سید محی الدین حسینی ارسنجانی  - تماشا
موکب های حسینی که عموما مردمی بوده،خدمات و نذورات را از مردم میگیرند،تا صرف زائران و سوگواران حضرت اباعبدا... و یاران او کنند، در سال های اخیر مورد حمایت عاشقان حسینی و خیرین دینی قرار گرفته اند. 
بنابراین لزوم حمایت و البته هدایت آنان نیز ضرورت دارد.موکِب ها در واقع ایستگاه های خدمات رسان به زائران یا گروه های همراه برای اسکان، پذیرایی و توزیع خوراک‌ و لوازم مورد نیاز زائران در اماکن مقدس مذهب شیعی است. موکبداران که بیشتر فعالیت و بساط خود را در ایران و عراق گسترده میکنند،برای پذیرش زائران مراسم دهه اول محرم و ایام اربعین حسینی و دهه آخر صفر و برخی مناسبت های دیگر مذهبی فعالند وهدفشان احیای سنت نیکوی مراسم عزا و روضه های حضرت ابا عبد ا... الحسین و تبیین مبانی اصیل امت اسلامی در بین مردم و خصوصا نسل جوان است.
در موکب ها با توجه به میزان امکانات، توان مالی، پشتیبانی و تدارکاتی هر موکب اقداماتی انجام می شود.توزیع میان‌وعده، وسایل نظافت، کار نظافت، انجام خیاطی، زدن واکس، تهیه و توزیع ویلچر وانجام  تعمیرات و سایر خدمات به زائران و عزاداران حسینی و... در دهه اول محرم و ایام نزدیک به اربعین در موکب ها انجام 
می شود.
محل اسکان و پذیرایی موکب ها و گنجایش آنها با یکدیگر نیز متفاوت است. بزرگ ترین موکب های اربعین تا۱۰۰ هزار نفر و کوچک ترین موکب ها هم ۲۰۰ نفر را در خود اسکان می دهند. اغلب موکب ها به طور موقت بر پا شده و در روز اربعین حسینی در مجاری و مسیرهای مرتبط با کربلا در ایران و عراق به اندازه توان و همت متولیانشان ظرفیت های متفاوت و خدمات مختلف به زائران و عزاداران ارائه می کنند.
از جمله خدمات مختلفی که در موکب های اربعین و بعضا در روز تاسوعا و عاشورا ارائه می شود، انواع پذیرایی صبحانه، ناهار و شام، نوشیدنی هایی چون چای، شربت و... است تا خستگی راه را از تن زائران  و عزاداران سوگوار بردارد.
گاهی وقت ها فضاهایی برای خواب و استراحت در موکب ها برای زائران فراهم میشود. حتی برای استراحت کوتاه مدت یا طولانی تر زائران حسینی،حمام ها و دستشویی های 
عمومی متعدد، در حوالی موکب ها ایجاد می گردد. 
شستن پاهای خسته و درمان پاها و بدن های مجروح، زائران، دادن دارو و ملزومات پزشکی برای آنان و حتی ماساژ و شستشوی پای زائران از دیگر برنامه های موکب های حسینی در مناطق مرزی و در کشور عراق است. برگزاری نماز جماعت و سخنرانی و نوحه سرایی و عزاداری، استقرار ایستگاه های فرهنگی، صلواتی و نصب بنرها و پلاکاردها و پارچه های سیاه و توزیع بسته های فرهنگی از اطلاعیه ها و ادعیه و زیارت  تا پوستر ها و مطالب و بروشورهای فرهنگی و انجام فعالیت های تبلیغی و پرسش و پاسخ دینی و شبهه زدایی در موکب ها انجام می شود. پس کارکردهای موکب ها در امور اجتماعی و فرهنگی و دینی و عقیدتی بسیار است و لذا باید برابر پذیرش و استقبال جامعه از این موکب ها، نهادهای دینی و فرهنگی دولت و حکومت،بخش خصوصی یعنی خیرین و واقفین باید در ارائه امکانات و تسهیلات به موکب ها پیشگام باشند تا خدمات بهتر وبیشتری به زائرین و دلدادگان کوی حسینی انجام شود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما