امروز، سه شنبه، ۵ مهر ۱۴۰۱

تفکر محرومیت‌زدایی باید بر مدیریت شهر حاکم شود

حسین حسن پور - تماشا
رئیس کمیته محرومیت زدایی شورای شهر شیراز معتقد است که تفکر محرومیت زدایی باید بر مدیریت شهر حاکم شود.
سیده مریم حسینی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اگر تفکر رفع محرومیت بر مدیریت شهر حاکم بود شاهد این حجم از محرومیت نبودیم، گفت: محرومیت‌های اقتصادی مقدمه آسیب‌های اجتماعی است بنابراین توجه به محرومیت‌زدایی باید در مدیریت شهری به عنوان یک اصل مهم لحاظ شود.
وی با بیان اینکه اگر آیین‌نامه بازآفرینی شهری نیز  اجرایی شده بود، بخش مهمی از محرومیت‌ها در سطح شهر رفع می‌شد، افزود: در گذشته مدیریت شهری توجهی به این امر نشده است در حالی که از مسائل مهم و اساسی مدیریت شهری محسوب می‌شود.
* محرومیت‌زدایی مربوط به یک دستگاه خاص نیست 
رئیس کمیته محرومیت‌زدایی و ساماندهی حاشیه‌نشینی شهر شیراز افزود: محرومیت‌زدایی مربوط به یک دستگاه و سازمان نیست و تمام ارگان‌ها و دستگاه‌ها باید پای کار بیایند، امروز این اهتمام در شورای شهر وجود دارد و با همکاری سپاه اقداماتی نیز انجام شده است‌.
رئیس کمیته محرومیت‌زدایی شورای شهر شیراز با اشاره به همکاری با قرارگاه سپاه فجر در این راستا گفت: با شکل‌گیری دبیرخانه و قرارگاه محرومیت‌زدایی تلاش شده تا از موازی‌کاری‌ جلوگیری و بودجه‌های دستگاه‌ها در یک مسیر مشخص هزینه شود‌.د
حسینی با اشاره به اقدامات انجام شده در روستای گردخون تصریح کرد: گردخون امروز یک الگوی بسیار خوب برای مشارکت و تعامل در راستای محرومیت‌زدایی است و نشان می‌دهد که تفکر محرومیت‌زدایی در مدیریت شهری در حال به وجود آمدن است.
عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه امروز محرومیت‌زدایی تبدیل به یک کلیدواژه در مدیریت شهری شیراز شده است، افزود: تمام فعالیت‌ها حتی سرمایه‌گذاری نیز با همراهی و دغدغه محرومیت‌زدایی مطرح می‌شود که این جای امیدواری دارد.
* الحاق روستاها به شهر مانع پیشرفت شهر می‌شود 
وی با اشاره به مشکلات الحاق روستاها به شیراز و مسائل پیرامونی حریم این کلانشهر عنوان کرد: الحاق 13 روستا به شیراز، این کلانشهر را 20 سال از پیشرفت نسبت به دیگر کلان‌شهرها به عقب می‌برد چراکه باید برای این روستاها زیرساخت‌های متناسب با شهر تعریف می‌شد.
حسینی با بیان اینکه کمیسیون محرومیت‌زدایی با هدف ساماندهی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شکل گرفته است، تصریح کرد: اجرا و اختصاص بودجه در اختیارات شورا نیست بلکه باید بر انجام فعالیت‌های این عرصه نظارت کند.
عضو شورای شهر شیراز تلاش بر این است که مصوبات و دستورکارهای شورا در حوزه محرومیت‌زدایی جنبه زیرساختی داشته باشد، افزود:  این کمیسیون در طول فعالیت خود چندین مصوبه بسیار مهم داشته که شکل‌گیری کمیسیون ویژه ماده 100 در حریم شهرها، راه‌اندازی دبیرخانه محرومیت‌زدایی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار توسط شهرداری شیراز اجرایی شده 
است.
وی درباره روند انتخابات هیأت رئیسه و کمیسیون‌ها در سال دوم شورا و ادغام برخی از کمیسیون‌ها گفت: در حال حاضر پنج کمیسیون شورا در شش کمیسیون اصلی ادغام شده‌اند و کمیسیون محرومیت‌زدایی نیز با کمیسیون خدمات شهری ادغام و در عین حال به دلیل اهمیت این کمیسیون کمیته‌ای نیز تحت عنوان محرومیت‌زدایی تعریف شده که به صورت مستقل از کمیسیون عمل می‌کند.
* در عزل و انتخاب هیچ مدیری دخالت نداشته‌ام 
حسینی درباره دخالت اعضای شورا در انتصابات شهرداری گفت: هر عضو شورا طبق مصوبه داخلی می‌تواند چهار نفر فرد امین را به دفتر خود بیاورد، اما بنده تنها دو نفر را معرفی کرده‌ام و در عزل و انتصاب هیچ مدیری دخالت نداشته‌ام
عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان قصد شرکت در انتخابات مجلس ندارم و برای حضور در این عرصه هم فکر ن
کرده‌ام.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما