امروز، سه شنبه، ۵ مهر ۱۴۰۱

فارس همچنان در وضعیت هشدار نارنجی و قرمز است

سیده ناهید تقویان-تماشا
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه آب و هوای استان فارس در وضعیت هشدار نارنجی و قرمز است، گفت: دستگاه‌های اجرایی استان همچنان در حال آماده باش کامل 
هستند.
دکتر محمود رضایی در جلسه فوق العاده ستاد مدیریت بحران استان فارس، افزود: طبق پیش‌بینی‌ها امروز هم مشابه با روزهای قبل شاهد بارندگی به صورت پراکنده در نقاط مختلف استان بودیم و این بارندگی تا روز دوشنبه ادامه دارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: در این مدت شدت بارندگی در مناطق مختلف استان فارس متفاوت بوده است و در شهرستان فراشبند و بختگان بیشترین بارندگی‌ها را 
داشتیم.
رضایی افزود: ما مجبور شدیم به دلیل بارندگی‌های شب گذشته یکی از روستاهای پرجمعیت‌ شهرستان بختگان را تخلیه کنیم.
وی گفت: پس از بارش باران، بسیاری از منازل در این روستا دچار آبگرفتگی شدند و به وسایل اهالی روستا آسیب بسیاری وارد شد. البته بافت روستا و ساختمانها مشکلی نداشت.
معاون استاندار فارس عنوان کرد: در شهرستان فراشبند هم یکی از پروژه‌های تغذیه مصنوعی سرریز داشت.
رضایی با بیان اینکه ستاد بحران در ۳۷ شهرستان‌ فارس فعال هستند، گفت: ستاد بحران شهرستان‌ها به صورت جدی اوضاع و عملکرد دستگاه‌های اجرایی شهرستان‌ها را رصد و مجموعه اتفاقات را پایش می‌کنند.
وی ابراز کرد: خوشبختانه طی این چند روز که با بخش دوم بارندگی‌ها روبه رو بودیم تلفات جانی در سطح استان نداشتیم اما در برخی شهرستان‌ها مانند داراب و نی‌ریز، خسارت‌هایی به بخش‌های کشاورزی، اراضی زراعی و باغی وارد شد و حتی تعدادی از دام‌ها در این مناطق تلف شدند.
رضایی با بیان اینکه تیم‌های ارزیابی مشغول بررسی در حوزه کشاورزی برای برآورد خسارت‌ها هستند، گفت: در حوزه زیرساخت‌ها مانند آب و برق و گاز هم بلافاصله پس از فروکش کردن آب ناشی از بارندگی، تیم‌های اجرایی و امداد مربوط به دستگاه‌های اجرایی مشغول شدند و مشکل آب، برق و گاز روستاها را برطرف کردند.
وی یادآور شد: اسکان هم در روستاهایی که آب، برق و گاز آنها وصل شود به حالت اولیه برمی‌گردد. البته  منتظر هستیم تا ببینیم در چند روز آینده چه اتفاقی می‌افتد.
رضایی گفت: در استان فارس آمادگی کامل وجود دارد و استاندار فارس هم تأکید دارند که تیم‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی در حال آماده باش باشند و مشکلات مردم را رصد کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اظهار کرد: در شهر شیراز هم تیم‌های مختلف شهرداری‌ و نیروهای امدادرسان آماده خدمات‌رسانی به مردم هستند. امیدواریم بارش‌ها در حد توان اجرایی نیروهای امدادی باشد و خسارتی وارد ن
شود.
* هشدار قرمز هواشناسی از تشدید فعالیت سامانه موسمی در ۱۰ استان
سازمان هواشناسی در هشدار سطح قرمز رنگ از گسترش و تشدید فعالیت سامانه موسمی تا روز دوشنبه در ۱۰ استان خبر داد و توصیه کرد تا هم‌وطنان از نواحی حادثه خیز مانند بستر رودخانه‌ها دور بمانند.
سازمان هواشناسی  از تداوم، گسترش و تشدید فعالیت سامانه موسمی از دیشب(یکشنبه) تا فردا دوشنبه خبر داد.
نوع مخاطره نیز رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید(به ویژه در ساعات بعدازظهر)، تگرگ، صاعقه و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک موقت است.
بر اساس این خبر شنبه در نیمه شرقی خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب یزد، فارس، بوشهر، کرمان، شمال و غرب هرمزگان و جنوب و مرکز سیستان و بلوچستان سامانه بارشی فعال است.
امروز یکشنبه نیز در نیمه جنوبی و نیمه شرقی خوزستان، نیمه غربی و نیمه جنوبی کرمان، مرکز و جنوب سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان، نیمه غربی و نیمه جنوبی فارس و نیمه شرقی بوشهر تداوم بارندگی‌ها پیش بینی شده و روز دوشنبه نیز نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب و مرکز کرمان، نوار شرقی خوزستان نیز این شرایط ادامه دارد.
اثر مخاطره نیز وقوع سیلاب، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی گسترده، آبگرفتگی منازل در مناطق مستعد، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل و مسدود شدن جاده، خسارت به صنعت کشاورزی و شکستن درختان و تیرهای برق عنوان شده است.
سازمان هواشناسی به آماده باش کلیه دستگاه‌های امدادی و اجرایی مانند فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، راهداری، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و غیره جهت مقابله با خسارت احتمالی، تخلیه هم‌وطنان از نواحی حادثه خیز مانند بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه کرده است.
هم چنین پاک‌سازی کانال‌ها و آبراه‌ها، بازگشایی دهانه پل‌ها و پاک‌سازی آبروهای منازل، اجتناب از تردد و توقف در حاشیه مسیل‌ها و جمع آوری وسایل و تجهیزات از اطراف رودخانه‌ها، اجتناب از سفر به مناطق حادثه‌خیز، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو و جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما