امروز، جمعه، ۸ مهر ۱۴۰۱

تحولی اساسی در اقتصاد کشور

ادامه از صفحه 6
وی در خصوص ضرورت جذب سرمایه و جلوگیری از خروج سرمایه از کشور نیز گفت: آمار خروج سرمایه از کشور زیبنده نظام نیست، آنچه مسلم است ما نیاز به جذب سرمایه داریم و در خصوص نیازمند همکاری دولت و مجلس است
* رئیس اتاق بازرگانی فارس: رقم شاخص فلاکت در سال 1395 تا 1400، بیش از دو برابر رشد کرده است
رئیس اتاق بازرگانی فارس نیز در ادامه ضمن تبریک روز صنعت و معدن از تلاش های مسئولان برای رفع مشکلات بخش تولید قدردانی کرد و گفت: با این حال باید پذیرفت بخش اعظمی از مشکلات واحدهای اقتصادی، استانی نیست و در سطوح ملی باید بررسی و برطرف شود.
جمال رازقی در ادامه به موضوع هدفمند کردن یارانه ها اشاره و خاطرنشان کرد: ما صراحتا اعلام کردیم که انجام این کار با اولویت دادن به بخش مصرف، اقتصاد کشور را با چالش های جدی مواجه 
می کند، اما متأسفانه ترتیب اثری به این انتقادها داده نشد. 
وی مسئله حذف ارز 4200 تومانی را نیز مورد اشاره قرارداد و گفت: تبعات حذف این ارز بیشتر از تبعات تولد آن است و لازم است مدیران ارشد کشور نگاه ویژه ای در حل مشکلات موجود داشته باشند.
* جمال رازقی: اقتصاد ایران دارای مشکلات متعددی است
 به گفته رئیس اتاق بازرگانی فارس، اقتصاد ایران دارای مشکلات متعددی است و بر اساس آمارهای موجود، عدم استفاده از جوانان در مشاغل مختلف موجب شده تا فضای اقتصادی کشور با مشکلات متعددی مواجه شود.
رازقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ضریب نا برابری در جامعه رشد پیدا کرده؛ پنج ریسک اصلی اقتصاد ایران را اعلام کرد و اظهارداشت: بحران اشتغال و معیشت، سرخوردگی گسترده جوانان، رکود اقتصادی، بحران منابع طبییعی و از دست دادن تنوع زیستی و فروپاشی اکو سیستم است.
وی با اشاره به برخی آمارها که نشان 
می دهد نرخ بیکاری از سال 1395 کاهشی بوده، ابراز داشت: به نظر 
نمی رسد این کاهش نرخ بیکاری از محل افزایش مشاغل تمام وقت حاصل شده باشد، بلکه شاهد رشد چشمگیر شاغلانی هستیم که در دهه 90 کمتر از 49 ساعت در هفته کار کرده اند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با اذعان براینکه همین اشتغال ناقص هم در سال 1396 روند کاهشی پیداکرده، بیان داشت: در سال 1399 سهم اشتغال غیررسمی از شاغلان 15 ساله و بیشتر 58 درصد می باشد که رقم قابل توجیه است.به گفته رازقی، رقم شاخص فلاکت در سال 1395 تا 1400، بیش از دو برابر رشد کرده که می تواند ناشی از رکود تورمی حاکم باشد.
* رازقی: ترکیب بیکاری و تورم بالا معیشت شهروندان را با بحران جدی مواجه کرده است
وی با تأکید براینکه ترکیب بیکاری و تورم بالا معیشت شهروندان را با بحران جدی مواجه کرده است، تصریح کرد: افزایش شدید قیمت مسکون نسبت به کل هزینه های خانوار شهری، کاهش مصرف گوشت و برنج در یک دهه اخیر، کاهش ارزش پول ملی، کاهش رشد اقتصادی با درآمد و یا بدون درآمد نفتی و موارد مشابه، همه و همه ناشی از تصمیم گیری های کلان کشور است و جای تأسف دارد که مشورت تشکل های مرتبط بر تصمیم گیران اقتصادی کشور هیچ‌گونه تأثیری نداشته و سیاستمدار آنگونه که خودش دوست داشته سیاست هایش را پیش برده و نتایج تأسف بار این چنینی را برای اقتصاد، تولید و صادرات کشور به بار آورده است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس در پایان سخنان خود اظهارامیدواری کرد که بعد از دهه ها حکمرانی بد در اقتصاد کشور، سیاستمداران آماده باشند که با توجه به نتایج حکمرانی بد اقتصادی، از این به بعد توصیه های دلسوزان، کارشناسان و فعالان اقتصادی را در حکمرانی اقتصادی به کار بگیرند.
* عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت فارس: برخی افراد در استان خودمان از مسیر تولید و به نام تولیدکننده به رانت‌خواری مشغول هستند
عضو هیأت مدیره خانه صنعت معدن و تجارت فارس نیز در این همایش اظهار کرد: متأسفانه رانت آن چیزی است که برخی مدیران مارا هر روز بزرگ تر می کند. 
حسین کاشانی با عنوان اینکه برخی افراد در همین استان خودمان از مسیر تولید و به نام تولید کننده به رانت خواری مشغول هستند و این رویه به حوزه تولید و تولید کننده واقعی ضربه های 
جدی وارد کرده است. شرکت های دولتی مانند ایران خودرو هم که بدترین محصولات را تولید می‌کنند، به 
رانت خواری مشغول هستند. این شرکت، هر چند سال یکبار با یک تورم مصنوعی قیمت محصولات بی کیفیت خود را افزایش می دهد. 
وی گفت: متأسفانه رانت، امتیاز ویژه‌ای برای برخی تولیدکنندگان ایجاد کرده است که دیگران با خلاقیت و توانایی نمی‌توانند این امتیاز را کسب کنند.
کاشانی خاطر نشان کرد: رانت‌خواران امکان رقابت را از دیگران گرفته و آنان را از صحنه خارج می کنند و مانند موریانه پایه های اقتصاد را می جوند.
 وی عنوان کرد: رانت‌خواری ترم مقدماتی برای ورود به عرصه اختلاس گریست. رانت خواران بدترین آسیب ها 
را به اقتصاد بی جان ما وارد کرده و تلاش فعالین اقتصادی ما را بی نتیجه 
می گذارند.
عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت فارس خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این ساختار معیوب اقتصادی نه از شرق و نه از غرب به ما تحمیل نشده است، این ساختار معیوب حاصل سیاست‌های کلی برخیمدیران ما است. 
به گفته وی تا مادامی که چنین ساختاری بر کشور و اقتصاد ما حاکم باشد و شاهد تحول در اقتصاد کشور نباشیم نرخ تورم ۴۰ درصدی رو به افزایش بوده، شکاف بین غنی و فقیر عمیق تر می شود.
* رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: تولیدکنندگان هر چقدر هم مالیات پرداخت کنند عملا نمی‌توانند هزینه‌های دولتی که 9 میلیون حقوق بگیر دارد را تأمین کنند
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نیز با اشاره به تحریم های اقتصادی و تداوم تولید با همه دشواری های موجود گفت: ما به خود می بالیم و با افتخار می گوییم با همت تولیدکنندگان در سخت ترین شرایط ممکن کار و تولید را ادامه دادیم.
عبدالوهاب سهل‌آبادی با تأکید براینکه تولید و تولیدکننده در هر شرایطی خدمتگزار مردم است، تصریح کرد: اگر علم شهرت می‌آورد، خدمت تنها عاملی است که ماندگار است و تولید کنندگان کشور خدمتگزاران راستین جامعه اند و بدون هیچ کمکی این بخش توانسته است در استان فارس و کشور سرآمد باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از بزرگی بدنه و کارکنان دولت، ابراز داشت: عدم کوچک سازی بدنه دولت موجب شده تا واحدهای اقتصادی نتوانند در فضای اقتصادی کشور به حد مناسب اثرگذار باشند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اذعان بر اینکه بزرگی بدنه دولت باعث شده تا بهره وری آن پایین باشد، اظهارداشت: در این شرایط تولیدکنندگان هرچقدر هم مالیات پرداخت کنند عملا نمی توانند هزینه های 
دولتی که 9 میلیون حقوق بگیر دارد را تأمین کنند.
سهل آبادی با اشاره به اینکه برخی اقدامات دولت در زمینه جراحی اقتصادی را می توان گام بزرگ در راستای بهبود اقتصاد توصیف کرد، ابراز داشت: با این حال باید پذیرفت که مهم ترین جراحی باید در دولت اتفاق بیافتد و با خصوصی سازی درست و کوچک کردن بدنه دولت، راه بهبود اقتصاد را هموارتر کرد.
وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی دِین خود را به مردم ادا کرده اند و در تمام بحران‌ها از جمله جنگ، کرونا و...  توانسته اند در جامعه نقش آفرین باشند، اظهارداشت: رسالت ما ایجاد اشتغال، چرخاندن چرخ و حرکت موتور محرکه اقتصاد با تولید است.
* سهل‌آبادی: امروز کارگران ما از حیث معیشت، بهداشت، درمان و تأمین هزینه‌های معمول زندگی خود در مضیقه هستند
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تأکید براینکه جامعه تولیدکننده و صنعتی لحظه ای کشور را تنها نخواهد گذاشت و علی‌رغم همه مشکلات در میدان تولید باقی خواهد ماند، تصریح کرد: از آنجا که ضلع اصلی تولید کارگران هستند، امروز کارگران ما از حیث معیشت، بهداشت درمان و تأمین هزینه های معمول زندگی خود در مضیقه هستند، سفره هاشان روز به روز کوچک تر می شود؛ نمی توانیم از کارگران را در حوزه صنعت و تولید نادیده بگیریم. دولتمردان ما باید در راستای تأمین نیاز کارگران در حوزه های معیشت، بهداشت، درمان و... گام های جدی تری بردارند. 
سهل آبادی با اشاره به افزایش حوادث ناشی از کار در محیط‌های تولیدی ابرازداشت: بدون شک کارگری که جسمش پشت دستگاه و روحش با مشکلات معیشتش درگیر است دچار حادثه می شود.
وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: ما همه تلاش مان را برای حفظ اشتغال موجود و افزایش آن به کار می گیریم، اما انتظارمان این است که دولتمردان و سیاستگذاران خود را از مشورت فعالان بخش تولید و صنعت بی نیاز ندانند.
* استاندار فارس: باید برای احیای اعتماد بین صنعتگر و دولت و حضور پررنگ‌تر صاحبان سرمایه در فارس تلاش کرد 
استاندار فارس نیز در این مراسم با عنوان اینکه بخشی از دیوار بی اعتمادی برای سرمایه گذاری در استان فروریخته و مابقی آن هم فرو خواهد ریخت، اظهار داشت: تلاش ما در راستای احیای اعتماد بین صنعتگر و دولت و حضور پررنگ تر صاحبان سرمایه در استان است که این تلاش تا به امروز نتایج خوبی را به همراه داشته است. 
 دکتر محمد هادی ایمانیه با اشاره به اینکه توسعه فارس با توجه بیشتر به ظرفیت های صنعتی، معدنی و گردشگری سرعت بیشتری خواهد گرفت، اظهار کرد: راه اندازی واحدهای راکد و نیمه راکد در کنار افزایش ظرفیت تولید واحدهای فعال از جمله سیاست گذاری ها و ریل گذاری های توسعه استان خواهد بود. همچنین بر اساس ارزیابی های انجام شده ۸۵ درصد مصوبات کار گروه رفع موانع تولید عملیاتی شده است.
*استاندار فارس: هنوز از عملکرد پنجره واحد تجاری رضایت نداریم
استاندار فارس در ادامه با اشاره به اینکه هنوز از عملکرد پنجره واحد تجاری رضایت خاطر ندارد، بیان داشت: متعهد هستم که با استفاده از همه ظرفیت های 
ممکن و ظرفیت های جدید از جمله قانون بودجه برای رونق تولید و بهبود وضعیت صنایع و پروژه های عمرانی استفاده کنم.
استاندار فارس در پایان خواستار توسعه رابطه بخش های صنعت، معدن، تجارت و خدمات با دانشگاه ها شد و گفت: تولید مبتنی بر دانش، تولیدی بهتر و بازارپسندتر خواهد بود.
گفتنی است؛ به همت خانه صنعت، معدن و تجارت فارس در این آیین از صاحبان ۶۹ واحدهای نمونه صنعتی،‌ تولیدی و معدنی فارس و نیز از خبرنگاران اقتصادی روزنامه های «تماشا» و خبرجنوب به عنوان همیاران برگزیده این حوزه تقدیر شد. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما