امروز، جمعه، ۸ مهر ۱۴۰۱

تحولی اساسی در اقتصاد کشور

زهرا مطهری- تماشا
حجت رحیمی: عکاس 
آیین بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن به همت خانه صنعت، معدن و تجارت فارس و به منظور تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان، با حضور استاندار فارس، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت کشور و متولیان استانی این حوزه با حضور حداکثری تلاشگران اقتصادی در این بخش برگزار شد.
* رئیس خانه صمت  فارس: حفظ حیات یک بنگاه اقتصادی و روشن نگه داشتن چراغ آن، به منزله ساختن یک عبادتگاه است 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس در این آیین اظهار کرد: در شرایط حساس، سخت و طاقت فرسای موجود که  فضای اقتصاد پر از سنگلاخ است، حفظ حیات یک بنگاه اقتصادی و روشن نگه داشتن چراغ آن، به منزله ساختن یک عبادتگاه است.
سهراب شرفی اظهار کرد: صنعتگران ما امروز با وجود بحران های موجود و مشکلات عدیده اقتصادی با تعلق خاطرتلاش می کنند تا آمار تولید و اشتغال شان را حفظ کنند. هر واحد صنعتی موفق که به سهم خود، 
چرخ های اقتصاد استان را می چرخاند و معیشت بخشی از افراد جامعه را تامین می کند، نهایت احترام، تشویق و حمایت راسزاوار است. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به اینکه متأسفانه امروز پنجه های تیز بروکراسی در تن صنعت وتجارت ما فرو رفته است، گفت: صدور بخشنامه های خلق الساعه، بروکراسی و خشک اندیشی برخی مدیران برای فعالین اقتصادی مبدل به کابوسی زجرآور شده و رمق آنها را گرفته است اما این شرایط باز هم آنها را به عقب نشینی وانداشته است. 
شرفی ادامه داد: متأسفانه شرایط به گونه ای است که دولت هر روز یک درخواست عجیب و جدید از فعالین اقتصادی دارد و آنها هم مجبور هستند که به این درخواست ها چشم بگویند.افزایش سهم بیمه تأمین اجتماعی برای کارفرما، پرداخت سود مرکب به بانک ها، دستور به کارآفرینی و سرمایه گذاری بدون وجود زیرساخت، درخواست افزایش صادرات با وجود تنگناهای موجود، پرداخت مالیات ٢۵ درصدی به جای ١٠ درصد از جمله محدود خواسته های دولتاز فعالین اقتصادی است.  
وی اظهار کرد: متأسفانه هنوز آثار بد اقتصاد دولتی در اقتصاد ما حاکم است.  
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس با عنوان اینکه انتظار ما در شرایط نفس گیر موجود، تحولی اساسی است، 
گفت: دولتمردان ما باید متوجه شوند که فعالین اقتصادی و صنعتگران ما بار نیستند بلکه بازو هستند، بازوانی مفید که باید نگاه مؤثری به آنان داشت و در راه تحقق هدف خدمتگزاری، با رویکرد حمایت با آنان هم پیمان شد.
به گفته شرفی بسیاری از فعالین اقتصادی ای در میان سالی بخشی از دارایی خود را هبه می کنند  و در ادامه مسیر خدمتگزاری به  انجام اقداماتی در راستای خدمت به جامعه می پردازند. این گروه با این کارنامه ها مستحق بی مهری و نگاه هایی که آنان را سربار قلمداد کند نبوده و نیستند.  
وی در ادامه به وجود ١٠ هزار ماده قانونی مازاد، که دست و پای فعالین اقتصادی و صنعتگران را بسته است اشاره کرد و گفت:  این قوانین  سال ها است که گریبان گیر فعالیت های تولیدی و صنعتی هستند اما مجلس ما در هیچ مقطعی نه با رویکرد اصولگرایی و نه اصلاح طلبی، گامی برای پالایش و حذف این قوانین مازاد برنداشته است. 
این فعال اقتصادی  با اشاره به اینکه تعدد بخش نامه ها گواه دستپاچگی و دستپاچگی نشانه عدم تبحر برخی مدیران  است، عنوان کرد: متأسفانه برخی مسئولین و متولیان حوزه اقتصاد دانش اقتصادی ندارند و فعالین اقتصادی ما در حال چوب خوری از این شیوه لنگان مدیریت اقتصادی هستند. در طول سال های گذشته یك سو نگری و تصویب قوانین مازاد و ناكارآمد از سوی مجلس و اجرای آن از سوی دولتمردان، عامل کند یا متوقف شدن بسیاری از فعالیت های اقتصادی بوده است.
شرفی خاطر نشان کرد: امروز مداخله دولتی ها در اقتصاد نه تنها به گسترش عدالت و بالابردن آسایش برای افرادجامعه منجر نشده، بلکه آرمان های اقتصادی کشور را هم زمین گیر کرده است. ما در سال هایی که پشت سر گذاشته ایم، می خواستیم از   جمله اقتصادهای برتر جهان باشیم اما 
سال هاست که با عقب نشینی و پسرفت، بیشتر  از  قافله عقب مانده و از آرمان هایمان دورتر می شویم. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس با تأکید بر ضرورت بازنگری بر ماهیت و ارزش کاری صنعتگران و تولیدکنندگان در شرایط موجود، خاطر نشان کرد: بهتر است با چشمانی باز جنگ خردمندانه و راه حل های عالمانه فعالین اقتصادی را ببینیم و نگاهی ویژه به این عناصر اثرگذار داشته باشیم. 
* عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی: با اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بسیاری از مانع‌تراشی‌ها در مسیر تولید حذف می‌شود  
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این آیین به ثبت محور شدن همه مجوزهای کسب و کار بر اساس قانون جدید تسهیل صدور این مجوزها، اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین ریشه‌های مشکلات اقتصادی در کشور ما، مساعد نبودن محیط کسب و کار است و علت اصلی این نامساعد بودن محیط کسب و کار هم به سختی قدم اول آن، یعنی دریافت مجوز و شروع کسب و کار 
برمی‌گردد. 
دکتر جعفر قادری اظهار کرد: با اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برای همیشه بساط کاغذبازی‌ها، امضاهای طلایی، برخوردهای سلیقه‌ای و مانع‌تراشی در مسیر تولید برچیده شود.
* دکتر جعفر قادری: تشکیلات موازی در راستای تسهیل در امر تولید حذف گردد
وی همچنین به ضرورت حذف تشکیلات موازی در راستای تسهیل در امر تولید اشاره و عنوان کرد: ما باید به سمت سیاست های متمرکز در رونق تولید حرکت کنیم و تمرکززدایی در امور مربوط به تولید باید مدنظر مسئولان قرار گیرد.
به گفته وی هیأت مقررات زدایی و شورای عالی اداری و دستگاه های متولی دولت باید بیایند و فرآیندهای مربوط به تولید را کوچک کنند تا پیچ و خم و معضلات اداری در راه تولید حذف شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس در خصوص طرح اصلاح قانون بودجه و تغییر در حقوق گمرکی نیز عنوان کرد: همه تغییرات انجام‌شده بر اساس قانون بودجه سال‌۱۴۰۱ و مصوبه هیات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وزیران که شامل اصلاحات گسترده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است، به زودی به اطلاع و بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری واردکنندگان، صادرکنندگان، تولیدکنندگان و سایر ذی‌نفعان می رسد. 
دکتر قادری از ارائه طرح ۴۳ ماده ای در اواخر هفته ابتدای مردادماه در کمیسیون جهش تولید خبر داد و کفت: پیرو پیگیری های زیادی که در كمیسیون جهش تولید انجام شده امروز بسیاری از این تلاش ها در مرحله نهایی است؛ تلاش داریم تا قوانین دائمی شود و قطعا پیگیری و رسانه ای شدن این اهداف كمك بسیاری در توسعه اقتصادی و ایجاد شغل تاثیر بسیاری خواهد داشت.
ادامه در صفحه 7

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما