امروز، سه شنبه، ۵ مهر ۱۴۰۱

هموارسازی مسیر پیش روی فعالین اقتصادی

زهرا مطهری - تماشا
رئیس خانه صنعت و معدن استان فارس گفت: باید شرایط فعالیت برای بخش خصوصی فراهم شده و ‌مسیر سنگلاخ، پرپیچ‌وخم پیش روی فعالین اقتصادی هموار شود. 
شرفی با عنوان اینکه متأسفانه بسیاری از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی به دلیل سوء مدیریت تعطیل 
می شوند، گفت: متأسفانه  در دوره های مختلف، درایت مطلوب از سوی مسئولان اقتصادی دیده، اعمال نشده و در نتیجه تنها شاهد ساختار اقتصادی معیوب، ضربه‌پذیر و فراهم بودن فضا برای رانت خواران بوده ایم و‌ از این ساختارضربه های جدی خورده ایم.
* درآمدهای نفتی باید به سمت ایجاد زیرساخت‌ها سوق داده شود و به‌ سوی هزینه جاری کشور نرود  
وی با اشاره به اینکه متأسفانه دولتمردان هنوز به این باور نرسیده‌اند که درآمدهای نفتی باید به سمت ایجاد زیرساخت ها سوق داده شود و به‌ سوی هزینه جاری کشور نرود، گفت: هزینه های جاری باید از منابع معدنی، فرآوری و دیگر فعالیت های اقتصادی کشور تأمین شود اما متأسفانه این  باور هنوز از سوی حاکمیت نهادینه نشده است.
این کارشناس اقتصادی  اظهار داشت: حاکمیت مأمور به وظیفه، اما بخش خصوصی مأمور به نتیجه است اگر این ۲ باهم تلفیق شوند در حوزه صادرات کالای غیرنفتی به‌ ویژه محصولات کشاورزی موفق می‌شویم.
شرفی اظهار کرد: لوکوموتیو حرکت‌های اقتصادی در دنیا بخش بازرگانی است و این بخش قوه محرکه حوزه صادرات و کالا‌های غیرنفتی است به همین دلیل در دنیا بعد از شکل‌گیری انقلاب صنعتی اقتصاد سرلوحه فعالیت‌ها قرارگرفته چراکه تولید بدون اقتصاد بی‌معنا است.
*صادرکنندگان ما به راحتی  نزد تجار دیگر کشور‌ها بی‌اعتبار می‌شوند 
او با تأکید بر در نظر گرفتن سلیقه و ذائقه مشتریان برای حضور موفق در بازار‌های جهانی گفت: علاوه بر این برای ایجاد پایگاه های صادراتی در کشورهای هدف، بخش بازرگانی باید رصد و بازاریابی کند و دولت نیز با ایجاد بازارسازی، قرارداد با پروتکل‌های سازمان توسعه و تجارت دیگر کشور‌ها، بستر را برای توسعه زیرساخت‌های این بخش فراهم می‌کند.
رئیس خانه صنعت معدن فارس گفت: نبود سیاست پایدار اقتصادی، بازارهایی  که با زحمات و تلاش بسیاری به‌دست‌آمده را به‌یک ‌باره فرومی‌ریزد و در این راستا وظیفه حاکمیت بازارداری و پرهیز از بخشنامه و دستورالعمل‌های دست‌وپا گیر و‌ غیر کارشناسی 
است.
شرفی خاطر نشان کرد: متأسفانه امروز به دلیل نابسامانی های اقتصادی، فعالین اقتصادی هیچ برنامه‌ریزی  برای ۲ماه آینده نیز نمی‌توانند انجام دهیم. به‌طور مثال اگر صادر کننده ای قصد صادرات 
صیفی جات داشته باشد و قیمت این محصولات یک‌باره افزایش یابد با صدور بخش نامه های گمرک صدور این کالا ممنوع اعلام شده  درنتیجه صادرکنندگان ما به راحتی  نزد تجار دیگر کشور‌ها بی‌اعتبار 
می‌شوند. 
* ایجاد نمایشگاه در کشور ترکیه و تبدیل آن به نمایشگاه دائمی
وی  در ادامه در خصوص فعالیت‌های بین المللی فعالین اقتصادی فارس عنوان کرد: حضور در عرصه‌های بین المللی یکی از اهداف خانه صنعت، معدن و تجارت فارس است؛ از این رو تسهیل شرایط و شناسایی نقاط ضعف و قوت برای حضور در بازارهای منطقه‌ای یک از اهدافی است که این تشکل در راستای فعالیت‌های اقتصادی واحدها در نظر دارد.
این فعال اقتصادی  ادامه داد: بازار کشورهای همجوار نظیر ترکیه و عمان در گام نخست یکی از بهترین بازارهاییاست که می‌تواند بازار هدف محصولات و خدمات استان فارس باشد از این رو در تلاش برای ایجاد نمایشگاه در کشور ترکیه و تبدیل آن به نمایشگاه دائمی هستیم.
* ۶٩ واحد صنعتی برتر فارس معرفی می‌شوند 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس در ادامه سخنانش از معرفی ۶٩ واحد برتر صنعتی فارس همزمان با همایش روز صنعت خبر داد.
شرفی با اشاره به برگزاری همایش روز صنعت در فارس عنوان کرد: هرساله وزارت صمت دهم تیرماه روز صنعت را برگزار کرده و استان‌ها نیز این امکان را دارند که تا یک ماه بعد این مراسم را در استان خود برگزار کنند که زمان برگزاری این آیین در فارس چهارم مرداد ماه جاری است. 
وی خاطر نشان کرد: این همایش همچون سالیان قبل  تنها به معرفی واحدهای اقتصادی برتر خلاصه نمی شود، گفت:  در مراسم امسال به شکل تخصصی واحدهای برتر استان معرفی می شوند. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس  معیارهای مورد نظر برای انتخاب واحدهای برتر را مواردی  شامل ایجاد اشتغال، برندسازی، افزایش حجم صادرات و توسعه بازارهای جهانی، دانش بنیان بودن و افزایش نیروهای انسانی برشمرد و گفت: روند امتیاز دهی و انتخاب  واحدهای برتر، بر اساس پارامترهای مذکور انجام شده است. 
شرفی ادامه داد: در این راستا از نمایشگاه تشکل‌های مرتبط با صنعت نظرخواهی شده تا بتوان فرایند انتخاب واحدهای صنعتی در فارس تخصصی و بر اساس معیارهای این همایش باشد.
*یک تفاوت دیگر برگزاری همایش امسال با سال‌های قبل اعطای تندیس‌های طلایی و‌ نقره‌ای به منتخبین
وی یک تفاوت دیگر برگزاری همایش  امسال با 
سال های قبل را اعطای تندیس های طلایی و‌
نقره ای به منتخبین اعلام کرد و گفت: با وجود اینکه اکثر واحد‌های صنعتی که با بحران تورم و اشتغال روبه‌رو هستند، امسال  بین شرکت‌هایی که جذب نیرو یا ریزش نیرو داشتند تفاوت قائل شده ایم و در این راستا در این همایش تندیس‌های منتخبین به شکل تندیس های طلایی نقره‌ای تعریف شده اند. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس با تأکید بر اینکه در شرایط موجود بدون شک، روشن نگه‌داشتن چراغ بنگاه های اقتصادی عبادتی ارزشمندی است، افزود: از ۱۹۰ واحدی که در فضای سخت اقتصادی، به فعالیت خود ادامه داده و با ایجاد و حفظ اشتغال معیشت بخشی از جامعه را تأمین کرده اند، ۶۹ واحد موفق به اخذ لوح تقدیر و تندیس شده اند.
* فعالیت قابل تحسین مرکز داوری خانه صنعت، معدن و تجارت فارس  
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس در ادامه به  فعالیت قابل تحسین مرکز داوری خانه صنعت معدن و تجارتفارس اشاره کرد و گفت: این مرکز به عنوان اولین به عنوان اولین مرکز د‌‌‌‌‌‌اوری خانه های صنعت، معد‌‌‌‌‌‌ن و تجارت کشور، از مرد‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌ ماه سال ۹۸ کار خود‌‌‌‌‌‌ را آغاز کرد‌‌‌‌‌‌ه است و در این راستا  تمامی مراکزی بعد از آن در کشور دایر شده اند تحت لیسانس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس هستند.
شرفی همچنین یادآور شد: خانه صنعت، معدن و تجارت فارس  در بین ۳۳ خانه صنعت معدن جایگاه سوم را به خوداختصاص داده و درنتیجه قابلیت دارد استراتژی خانه‌های دیگر را تعریف و هدف‌گذاری کند. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما