امروز، پنج شنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۱

حلواپزان: مسئولان وعده ندهند، از ما حمایت جدی کنند

ادامه صفحه 6
دکتر صادقی، آموزش اصولی را یکی از مهم ترین زمینه‌های اشتغالزایی در سطح کشور دانست و بیان کرد: تسهیل در صدور مجوزات کسب و کار اقدام مهمی است که در دولت سیزدهم انجام و زمینه توسعه و پیشرفت این بخش را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه طی چند ماه گذشته جهت گیری 
و هدف گذاری های اصولی در وزارت تعاون، کار و فاه اجتماعی صورت گرفته، گفت: مشکل تعطیلی واحدهای تولیدی کشور و فارس از مهم ترین چالش های به ارث رسیده به دولت کنونی است که با تمرکز بر ۴ بخش شامل تأمین سرمایه درگردش توسط بانک‌ها، رفع مشکلات مالیاتی و تأمین اجتماعی و حل اختلافات و دعاوی موجود در مسیر احیای واحدهای تولیدی راکد می توان بسیاری از این کارخانه ها را به چرخه تولید بازگرداند و اشتغالزایی مناسبی نیز ایجاد کرد.
او در پایان افزود: اگر در پست های مدیریتی از نیروهای متخصص و جهادی استفاده شود پیشرفت های اقتصادی امکانپذیر خواهد بود.
* رسولیان، معاون وزیر صمت: بیشتر اشتغالی که در دنیا ایجاد شده ناشی از صنایع کوچک و خرد است
در ادامه علی رسولیان معاون وزیر صمت نیز با بیان اینکه بیشتر اشتغالی که در دنیا ایجاد شده ناشی از صنایع کوچک و خرد است، اظهارداشت: مقام معظم رهبری نیز در ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این موضوع را مطرح و بر آن تأکید کردند.
او با بیان اینکه باید سنت‌ها را برای ایجاد اشتغال حمایت کنیم، گفت: بنگاه‌های بزرگ باید به ایجاد کسب‌وکارهای کوچک کمک کنند تا در مناطقی که ظرفیت دارند این کسب‌‌وکارها راه‌اندازی شود.
رسولیان با بیان اینکه خوشه‌های صنعتی یکی از کارهایی است که در این راستا باید انجام شود، افزود: باید در هر منطقه متناسب با استعدادی که وجود دارد صنایع و کارگاه‌های کوچک راه‌اندازی کرد و در استان فارس 20 استعداد شناسایی شده است.
معاون وزیر صمت با بیان اینکه خوشه حلوا ارده را می‌توانیم تأمین اعتبار و روی آن کار کنیم، عنوان کرد: توسعه تکنولوژی، آموزش و دیگر اجزایی که می‌تواند تشکیل دهد باید دنبال شود و روی آن کار مطالعاتی کرد تا حلوا ارده شهرستان توسعه یابد.
او با اشاره به اینکه باید محصولات هر شهرستان سهم بیشتری در سبد غذایی مردم داشته باشد، گفت: در بسیاری از محصولات باید دولت ورود کند و حلوا ارده نیز نقش بیشتری در سبد غذایی مردم داشته باشد تا این صنعت نیز رونق گیرد.
رسولیان با بیان اینکه استان هم کمک کند تا خوشه حلوا ارده ایجاد شود، بیان کرد: باید عمده کار خانگی باشد اما بخشی برای ایجاد توسعه صنعتی در نظر گرفته شود.
او با اشاره به توسعه شهرک‌های صنعتی عنوان کرد: بیش از 8 هزار هکتار به شهرک‌های صنعتی کشور اضافه شده است و راه‌اندازی7 شهرک را در استان در حال پیگیری داریم که یکی از آنها در زرقان است و توجه ویژه‌ای نیز به شیراز می‌شود. معاون وزیر صمت با اشاره به طرح شهرک صنعتی خصوصی افزود: نگاه ما حمایت از بخش خصوصی است و هر جا این آمادگی و زمین باشد، مجوز آن را صادر می‌کنیم، همچنین نهضت کارگاه‌سازی را شروع کردیم و در 8 ماه گذشته حدود 1700 کارگاه ایجاد شده و امسال نیز هزار کارگاه را خودمان می‌سازیم.
او ابراز امیدواری کرد که نتایج عملی این جشنواره در سال‌های آینده در خوشه‌های صنعتی دیده شود.
* دکتر پاک‌فطرت: بسته‌بندی مدرن و افزایش تولید این محصول می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی شهرستان را حل کند
در این مراسم همچنین دکترعلیرضا پاک‌فطرت، رئیس مجمع نمایندگان استان فارس نیز با بیان اینکه میراث ناملموس حلوای ارده یکی از ظرفیت‌های شهرستان زرقان است، اظهارداشت: بسته‌بندی مدرن و افزایش تولید این محصول می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی شهرستان را حل کند.
او با بیان اینکه باید برای تولیدکننده‌ها ارزش قائل باشیم از تولیدکنندگان درخواست کرد که در این مراسم که با حضور معاون وزیر صمت است، بدون  تعارف مشکلات خود را مطرح کنند.
پاک‌فطرت با اشاره به بوسه پیامبر (ص) بر دست کارگر عنوان کرد: این موضوع نشان از اهمیت کار و تولید در نگاه اسلام است بنابراین باید از تولید حمایت شود و کار فرهنگی امروز به سخنرانی نیست همه ما باید کار کنیم.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با بیان اینکه شهرستان زرقان موقعیت بسیار خوبی دارد، تصریح کرد: این شهر می‌تواند یک شهر ورزشی شود و بسیاری از مسابقات لیگ برتر می‌تواند در اینجا برگزار شود.
پاک‌فطرت با بیان اینکه شهرستان زرقان می‌تواند شهر فروشگاهی باشد و فروشگاه‌های بزرگ در آن زده شود، افزود: کارهای بزرگی می‌توان در این شهرستان کرد و شهرداری باید اقدامات زیربنایی بیشتری توجه کند.
* دکتر قادری، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس: خطوط جاده‌ای و ریلی در استان فارس در حال توسعه است
دکتر جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس نیز در این با تأکید بر جذب سرمایه‌گذار در تولید گفت: در بخش‌هایی  دولت و در بخش‌هایی نیز سرمایه‌گذاران خصوصی می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و برای ایجاد شهرک‌های صنعتی ویژه اقدام شود.
او با بیان اینکه می‌توانیم شهرک صنعتی ارده و محصولات کنجد داشته باشیم، گفت: در استانی که یک گرم کنجد تولید نمی‌کند 90 واحد صنعتی مرتبط با کنجد دارد اما استان فارس این ظرفیت را دارد و باید از این استفاده کرد.
دکتر قادری با بیان اینکه خطوط جاده‌ای و ریلی در استان فارس در حال توسعه است، افزود: سرمایه‌گذاری چند میلیاردی برای ایجاد پایانه صادراتی و کارگو در حال پیگیری است و مناطق ویژه دانشگاهی می‌تواند مکمل صنعت گردشگری باشد.
نماینده مردم شیراز و زرقان با بیان اینکه ظرفیت انواع مختلف گردشگری را در استان داریم، تصریح کرد: امیدواریم که در زرقان زمینه برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم شود چراکه همجواری با کلانشهر شیراز یک فرصت است و می‌تواند تقویت‌کننده اقتصاد این شهرستان باشد‌.
قادری با بیان اینکه کارهای زیرساختی که در استان در حال انجام است می‌تواند زمینه را برای سرمایه‌گذاری فراهم کند، خواستار توجه بیشتر برای جذب سرمایه‌گذار و تأمین زیرساخت‌ها شد.
* معاون گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس: برگزاری چنین رویداها و جشنواره‌هایی که مردم‌محور است، منجر به معرفی رسوم و آداب‌ها می‌شود
فرخ زاده معاون گردشگری و زیارتی استاندار فارس نیز در این مراسم گفت: برگزاری چنین رویداها و جشنواره‌هایی که مردم محور است، منجر به معرفی رسوم و آداب‌ها می‌شود.
افزود: حلوا ارده سنتی زرقان خاستگاه تاریخی و مردمی دارد که با این جشنواره در حال معرفی به نقاط دیگر کشور است.
معاون گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس همچنین با تأکید بر توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان، گفت: فارس با بیش از سه هزار اثر ثبت شده، ٥٠٠ اثر تاریخی و ١٥٠٠ امامزاده واجب‌التعظیم، بزرگترین امانتدار کشور است و لذا نیاز به کارکردهای سرمایه گذاری، افزایش مراکز اقامتی، اجرای پروژه‌های مرمت شهری و ایجاد شهرک‌های صنعتی ویژه احساس می‌شود.
او ادامه داد: شروع سال با حضور چند میلیونی در حرم احمد بن موسی(ع) آغاز و با روزهای داراب گرد و دیگر روزها سپری شد و امروز هم با برگزاری یک رویداد تداوم یافته است.
معاون گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس همچنین با به رویدادهای پیش رو از جمله رالی بین‌المللی، مسابقات جهانی زورخانه‌ای در شیراز، میزبانی از یک هیات کنک فو و ... در راستای معرفی فارس به کشورهای دیگر اشاره کرد.
فرخ‌زاده اعلام کرد که در راستای همگرایی و توسعه فارس اولین شورای عالی زیارت و گردشگری مذهبی به زودی در استان راه‌اندازی خواهد شد.
او ادامه داد: در بحث شورای عالی توسعه گردشگری هم بیش از ١٠٠ پروژه احصا و در کارگروه رفع موانع در حال بررسی است.
معاون گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس گفت: پیش‌بینی ما این است که در سال ١٤٠١، با بیش از دو هزار میلیارد تومان رونق پروژه‌های گردشگری در استان مواجه شویم.
فرخ‌زاده تصریح کرد: از آنجا که در فارس با کمبود منابع آبی مواجه هستیم، باید به ارتقا و تقویت سرمایه گذاری گردشگری تمرکز کرد.
* حلواپزان در حاشیه جشنواره به بیان مشکلات خود پرداختند
اما در حاشیه این مراسم حلواپزان نیز در جمع خبرنگاران به بیان مشکلات خود پرداختند و از مسئولان خواستند که به آنها توجه جدی کنند.
مهدی نجاتی از حلواپزان قدیمی زرقان در این راستا گفت: مجوزها سخت صادر می شود و باید برای آن چاره اندیشید.
او افزود: باید از کارگران و کارگاه حلواپزها حمایت شود تا محصولات بیشتری ارائه و نیروهای بیشتری جذب شود.
نجاتی خاطرنشان کرد: ما در کسب مواد اولیه مانند کنجه و شکر و ارده و... مشکل داریم و مسئولان مربوطه باید فکری به حال ما کنند.
او در پایان نیز گفت: ما دو کارگاه فعال داشتیم که تعطیل بوده اما بخاطر این جشنواره آمدیم شاید گشایشی در کارها به وجود آید.
حیدری مدیر بخش داخلی یکی از صنایع نیز گفت: یکی از مشکلات ما در بحث بیمه، دارایی و مالیات است که انتظار داریم جهت حمایت از تولید، تخفیف ها را بیشتر کنند.
او افزود: مسئولان به ما تسهیلات دهند که کارمان را توسعه دهیم و با بازاریابی بین المللی خود را به دنیا معرفی کنیم.
حیدری خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر مشکل تهیه مواد اولیه چون روغن و شکر داریم و امیدواریم نمایندگان کمک کنند تا امور تسهیل گردد.
او در عین حال گفت: تولید به یک سوم رسیده در صورتی که تقاضا دو برابر است و این قابل تامل می باشد لذا با کمی حمایت می توان رونق تولید را در این صنعت به وجود آورد.
در ادامه غلامرضا عباس نژاد نماینده صنف حلوا پزها نیز با گلایه از مسئولان جشنواره گفت: انتظار داشتیم به ما نیز فرصت سخنرانی داده می شد تا مشکلاتمان را به گوش مسئولان برسانیم.
او گفت: متأسفانه گاهی وعده های پوچ و توخالی می شنویم که هیچ اتفاقی نمی افتد لذا انتظار داریم این جشنواره خروجی مناسبی برای صنف حلواپزان داشته باشد.
عباس نژاد گفت: امروز کنجد از خارج با دلار گران می آید و تا به دست تولید کننده می رسد گران تمام می شود و خریدار نیز قدرت خرید ندارد و برای آن باید چاره اندیشید.
او تصریح کرد: حلوا قوت مردم بوده و کارگران را تا عصر با همین حلوا کار می کردند و توان داشتند.
این فعال عرصه حلوا پزی خاطرنشان کرد: امروز کارگاه های ما سنتی است و جوابگو نیست در صورتی که ما توان داریم برای صادرات به کشورهای خارجی اما متأسفانه حمایت ها آن گونه که باید باشد نیست و امیدوارم این جشنواره سبب خیر شود.
به گزارش «تماشا» در حاشیه این مراسم نمایشگاه ارائه انواع محصولات در امارت گردشگری زکی خانی برگزار شد و مسئولان از این نمایشگاه دیدن کردند.
اجرای سرود همگانی سلام فرمانده توسط نونهالان زرقانی از دیگر برنامه های این روز بود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما