امروز، پنج شنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۱

حمایت بی‌قید و شرط از تولیدکنندگان حلوا ارده سنتی زرقان

گزارش و عکس: سیده ناهید تقویان و حجت رحیمی- تماشا
آئین اختتامیه نخستین جشنواره حلوا ارده سنتی زرقان با حضور مسئولان استانی و ملی در شهر زرقان برگزار شد. نخستین جشنواره حلوا ارده زرقان که همزمان با روز و هفته زرقان برگزار گردید و با استقبال مطلوب مخاطب همراه بود، یکی از ابعاد گردشگری رویداد است که می‌تواند در رونق این شهرستان تازه تأسیس مؤثر باشد. 
* تاریخ حلوای ارده زرقان 
حلوا ارده زرقان در فهرست آثار ناملموس ملی نیز ثبت شده و بنا بر اقوال تاریخی قدمت آن به زمان صفویه و افشاریه باز می‌گردد. بنا بر آنچه در تاریخ ذکر شده در زمان شاه عباس صفوی در فصل زمستان جنگی به وقوع پیوست، شاه به وزیر خود دستور می‌دهد غذایی برای لشکریان فراهم آورد که دارای سه خصوصیت عمده باشد، اول اینکه حمل آن آسان باشد دوم برای شرایط جنگی مناسب بوده و برای مصرف نیاز به گرم کردن نداشته و در نهایت دارای مواد غذایی کافی برای بدن باشد و مصرف آن با مقدار نانی که به طور معمول سربازان با خود دارند، انرژی لازم را تأمین کند.
شیخ بهایی با مشورت شخصی به نام جابر عصار، متخصص کنجد و شاه شیرین ‌کار، متخصص شیره مویز موضوع را در میان می‌گذارد و حلوا ارده را که 50 درصد آن از دانه کنجد آسیاب شده و 50 درصد دیگر شیره (کشمش، انگور، خرما) بود تهیه می‌کنند. 
پس از آن در زمان نادرشاه افشار و پیروزی بر افغان‌ها سربازان نادر مدتی در دشت زرقان ماندند و با توجه به وجود مزارع انگور و تولید شیره و کارگاه‌های عصاری و کنجد کارگاه‌هایی برای تهیه حلوای ارده در زرقان راه‌اندازی شد که پس از رفتن سپاه نادر از زرقان یکی از این کارگاه‌ها به کار خود ادامه داد.
در دوران زندیه و در زمان لطفعلی خان زند، به‌دلیل حضور سربازان سردار حیدر زرقانی (از سرداران سپاه لطفعلی خان زند) در زرقان این صنعت رونق دوباره گرفت و تعداد کارگاه‌ها در این دوره افزایش یافت و با تغییر در فرآیند تولید، محصولی با کیفیت بهتر و ماندگاری بیشتر تولید شد که این محصول در زمان قاجاریان و به وسیله ملا ابوالقاسم حمزوی زرقانی و فردی به نام قلی بگ به حد اعتلای خود که حلوای ارده کنونی است، رسید.
این تاریخچه در کنار سنت خاص تهیه این نوع حلوا سبب شد که در فهرست آثار ناملموس ثبت شود و امسال همزمان با روز گرامیداشت زرقان نخستین جشنواره حلوا برگزار شود. 
به گزارش «تماشا» با حضور رسولی معاون وزیر صمت، دکتر رعیتی معاون وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی، دکتر ضرغام صادقی معاون پارلمانی وزارت تعاون، فرخ زاده معاون گردشگری و امور زیارت استانداری فارس، چهار نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی دکترعلیرضا پاک فطرت، روح ا... نجابت ودکتر جعفر قادری و ابراهیم عزیزی، مهندس صانعی و مهندس خازن شهردار و فرماندار زرقان و جمعی دیگر از مدیران شهرستان و استان، اعضای شورای شهر زرقان، اعضای اتحادیه صنف حلواپزان و فعالان این عرصه و... اختتامیه نخستین جشنواره حلوا ارده سنتی زرقان با شکوه خاصی در این شهر برگزار شد.
*مهندس صانعی، شهردار زرقان: حمایت از تولید داخلی و تلاش برای رفع موانع تولید امروز یک وظیفه همگانی است
مهندس صانعی شهردار زرقان در جمع خبرنگاران در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از صنف حلواپزان زرقان به عنوان اصلی ترین کسانی که در برپایی جشنواره سهم بسزایی ایفا کردند، گفت: بنده از تک تک این عزیزان که با حمایت مادی و معنوی خود شهرداری را در برپایی این رویداد مهم یاری کردند، تشکر و قدرانی می کنم و امیدوارم این جشنواره خروجی مناسبی برای آنها داشته باشد.
مقام عالی شهرداری زرقان در ادامه پیرامون این رویداد ابتکاری در زرقان گفت: امسال همایش روز زرقان با اولین جشنواره حلوا ارده سنتی زرقان مصادف شد که این را به فال نیک می گیریم.
مهندس صانعی در عین حال اظهار داشت: حمایت از تولید داخلی و تلاش برای رفع موانع تولید امروز یک وظیفه همگانی است و ما از برپایی این جشنواره به دنبال تحقق این مسئله نیز بودیم لذا میهمانان ملی دعوت شده از وزارت صمت و تعاون به همین دلیل دعوت شده بودند.
او همچنین گفت: صنف حلواپز شهرستان زرقان دچار کمبودها و مشکلاتی است که انتظار می رود مسئولان مربوطه در رفع این مشکلات اقدام لازم را صورت دهند و این جشنواره فتح بابی است که اذهان مسئولان متوجه این مورد شود.
مهندس صانعی در ادامه به حواشی این جشنواره نیز اشاره کرد و گفت: این جشنواره با یک جنگ شادی و پیاده روی 4هزار نفری شروع شد تا به نوعی همه مردم و هنرمندان نیز در آن خیل شده و ابعاد گسترده تری به خود بگیرد.
شهردار زرقان افزود: در لوای این جشنواره، جشنواره موسیقی طی 3روز در قالب 20گروه هنری نیز هنرنمایی کردند که برنامه های شاد و مفرحی را ارائه نمودند.
مهندس صانعی در ادامه با بیان اینکه گردشگری سلامت و رویدادهای فرهنگی جنوب کشور را  با جدیت دنبال می کنیم، افزود: به همین منظور در نظر داریم یک سالن استاندارد 1000نفره برای رویدادهای فرهنگی جنوب کشور در شهر زرقان 
بسازیم.
مقام عالی شهرداری زرقان در پایان افزود: ساختن این سالن 1000نفری و کارهای مشابه این چنینی در سطح ملی و بین المللی در زمینه گردشگری،  اقتصاد شهر را از بن بست خارج می کند و شهرداری با نگاه بلند به دنبال تحقق این امر مهم است.
در ادامه آئین اختتامیه، مدیران مربوطه هر کدام چند دقیقه ای پیرامون موضوع جشنواره و مسائل کار و تولید سخنرانی کردند.
* احسان خازن، فرماندار زرقان: با برگزاری جشنواره یک نشاط اجتماعی در شهر و شهرستان ایجاد شد
در ابتدای این آئین احسان خازن فرماندار زرقان با تقدیر از کلیه کسانی که بانی این جشنواره بودند، گفت: برگزاری این جشنواره می‌تواند سبب معرفی این محصول در سطوح ملی و بین‌المللی شود و به تنهایی می‌تواند اقتصاد زرقان را متحول کند.
او عنوان کرد: اختصاص تسهیلات کم‌بهره برای مشاغل زودبازده، راه‌اندازی کارگاه تولید حلوا، ایجاد صنایع بسته‌بندی، ایجاد شهرک صنعتی خصوصی به توسعه تولید این محصول کمک می‌کند و خواهش می‌‌کنم به صورت ویژه در دستور کار قرار بگیرد.
فرماندار زرقان با بیان اینکه این جشنواره طی هفته گذشته برنامه‌های مختلفی داشته است، تصریح کرد: هر شب 3 تا 4 هزار نفر در برنامه‌ها شرکت می‌کنند و یک نشاط اجتماعی در شهر و شهرستان ایجاد شده است و با حضور مردم نیز یک اختتامیه مردمی برگزار می‌شود.
* رعیتی، معاون وزیر تعاون و رفاه اجتماعی: صدور مجوز برای مشاغل خانگی تسهیل شده است
در ادامه این مراسم دکترعلی‌حسین رعیتی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سالی که به نام تولید و اشتغال نامگذاری شده تلاش بر این بوده که زمینه رونق تولید و اشتغال ایجاد شود، اظهارداشت: صدور مجوز کسب و کار و تسهیل آن از جمله اقدامات است که وزارت کار در حال انجام آن است.
او با بیان اینکه صدور مجوز برای مشاغل خانگی تسهیل شده تا کسانی که متقاضی هستند بتوانند به راحتی مجوز بگیرند، گفت: در حال حاضر زمان صدور مجوز یک روز بیشتر زمان نخواهد برد، بوروکراسی و فرایند اداری تولیدکنندگان را آزار می‌داد اما در حوزه وزارت کار این موانع به حداقل رسیده است.
رعیتی عنوان کرد: تسهیل شرایط به ویژه در مشاغل خانگی و جواز کارگاهی برای کمک و انگیزه کارگران تسهیل شده است و در 6 ماه گذشته بیش از 600 جواز کارگاهی صادر شده است و وزارت کار به دنبال این است که با اقداماتی سرمایه‌گذاری اجتماعی نظام را بیشتر کند.
او با اشاره به 4 کلان پروژه وزارت کار افزود: ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی نخستین کلان پروژه است که  ایجاد یک میلیون فرصت شغلی برای امسال در نظر گرفته شده است همچنین ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی از دیگر کلان پروژه‌ها است.
رعیتی با بیان اینکه رفاه مردم سومین پروژه برای رفع فقر مورد توجه است که تلاش بر این با هم افزایی این موضوع پیش برود، عنوان کرد: مدیریت 400 شرکت بزرگ کشور با وزارت کار است که برای ارتقای آنها تلاش گسترده شده تا این شرکت‌ها به سوددهی برسد و خدمات به جامعه هدف را بیشتر کند.
معاون وزیر کار با بیان اینکه تلاش شده نماینده کارگری و کارفرمایی در تصمیم‌گیری‌های وزارت کار حضور مؤثری داشته باشند، عنوان کرد: صیانت از نیروی کار از اولویت‌های ما در سه جانبه‌گرایی است.
او تصریح کرد: در سال 13 هزار حادثه ناشی از کار و 800 نفر فوتی ناشی از حوادث کار داریم و از تجارب دنیا برای حفظ و صیانت نیروی کار استفاده خواهیم کرد همچنین امنیت شغلی کارگران نیز مورد توجه بوده است تا دغدغه کارگران را کمتر کنیم.
* معاون امور مجلس وزارت تعاون: مسئولان ما مکلف به اجرایی‌سازی رفع فقر مطلق هستند
معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رفاه مردم زیرشاخه های متعددی دارد و یکی از آنها که مسئولان ما مکلف به اجرایی سازی آن شدند رفع فقر مطلق است. بر اساس 
برنامه ریزی های انجام شده اگر ما بتوانیم سالیانه 255 هزار میلیارد تومان در گام اول به شرط آن که به میزان نقدینگی اضافه نکنیم درآمدزایی کنیم، می تواینم هدف بزرگ رفع فقر مطلق را تا حدود زیادی بر طرف 
سازیم.
دکتر صادقی در ادامه اظهار کرد: مقام معظم رهبری بارها نسبت به مولفه های اقتصادی تذکرات راهگشایی را بیان داشتند و نمود این ها 
در نامگذاری های شعارهای سال ملموس است. باید در نظر داشت هدفمندی ها و یارانه هایی که در سال های گذشته اجرایی شد پاسخگویی شرایط کنونی نیست و کمک های معیشتی نتواسنت این ماجرا را مدیریت کند و هدفمندی مجدد یارانه های در پیشرفت اقتصادی کشور مؤثر خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت اشتغالزایی کفت: در عرصه اشتغالزایی 71 دستگاه اجرایی عهده دار وظایفی هستند اما آن رشته واحدی که باید باید زمینه ساز همگرایی انها شود در سالیان گذشته ناپیدا و غیر مؤثر بوده است. در گذشته باید شورای عالی اشتغال باید تشکیل می شد اما در دولت قبل تشکیل نگردید.
 معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: طی ۴ سال آینده چالش جدی در خصوص عدم تناسب درآمد و هزینه در سیستم تأمین اجتماعی کشور را شاهد خواهیم بود.
بقیه در صفحه 7 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما