امروز، پنج شنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۱

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: راهی جز بازگشت به مساجد و محوریت دادن به فعالیت‌های اجتماعی مسجدمح

چهارمین نشست «هم پای محراب» با دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر ستاد هماهنگی فهما استان فارس به میزبانی مسجد «آقابابا خان» شیراز برگزار شد که با اجرای محفل قرآنی همراه بود.
چهارمین نشست «هم پای محراب» شامگاه (21 اردیبهشت ماه) با دیدار «حمیدرضا قانعی»، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام «حسین امیدی»، مدیر ستاد هماهنگی فهما استان فارس با اصحاب مسجد آقاباباخان شیراز و اعضای کانون فرهنگی هنری «شهیدان گل آرایش» و پایگاه مقاومت «فاتح خیبر» برگزار شد که با حضور در محفل قرآنی این مسجدهمراه بود.
«حمیدرضا قانعی» در حاشیه این محفل نورانی و قرآنی با اشاره به اینکه هیچ جایی در دنیا بهتر از این محافل قرآنی نیست، گفت: امروز هنگامی که به گرفتاری ‌ها، دشواری‌ ها و مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی می ‌نگریم، در می‌یابیم که برای گذر از آن‌ها راهی جز بازگشت به مساجد و محوریت دادن به فعالیت های اجتماعی مسجد محور و از جمله همین محافل قرآنی 
نداریم.
وی افزود: بسیاری از مشکلات امروز جامعه در زمینه های فرهنگی با بازگشت به مساجد که خواستگاه اصلی اندیشه های انقلاب است، قابل حل است.
این گزارش می افزاید: «حجت‌الاسلام حسین امیدی» نیز طی سخنانی کانون فرهنگی و هنری مسجد آقا باباخان را از پویاترین کانون‌ ها دانست و گفت: امروزه در کمتر مسجدی از مساجد شیراز این همه نوجوان پرشور و قرآنی را گرد هم می‌بینیم؛ این همه نوجوان در کنار شکیبایی بزرگتر ها زمینه پرورش نوجوانان را فراهم خواهد آورد.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان فارس فعالیت‌ های قرآنی را از کارکردهای ویژه کانون ‌های فرهنگی و هنری مساجد خواند و افزود: یکپارچگی، همدلی و اتحاد مردمی دارای سلایق گوناگون این‌مسجد در کنار پویایی قرآنی آنان، بسیار لذت بخش و زیباست.
در ادامه، حجت الاسلام «محمد مشکین فام»، امام جماعت مسجد آقابابا خان شیراز در این نشست گفت: مسجد آقاباباخان از قدیمی ترین مساجد شیراز با قدمتی بیش از 300 سال مشغول فعالیت است و مجال و محفل بسیاری از گردهمایی های دوران انقلاب و دفاع مقدس بوده و شهیدان بیشماری را تقدیم انقلاب اسلامی کرده 
است.
وی ویژگی و حسن این مسجد را در کنار هم بودن مردم و نمازگزاران آن با سلایق مختلف سیاسی و فرهنگی و بر محوریت قرآن دانست.
همچنین «مهدی ارجمندی»، فرمانده پایگاه مقاومت «فاتح خیبر» مسجد آقابابا خان شیراز نیز در این نشست ضمن تشریح فعالیت های مسجد، گفت: انس و الف بین اصحاب مسجد از جمله پایگاه مقاومت، هیأت امناء و کانون فرهنگی هنری مستواند به شکوفتایی و اثرگذاری فعالیت ها کمک کند.
وی خاطرنشان کرد: توزیع بسته های معیشتی در ایام کرونا، و اجرای طرح شکوفه های قرآنی از جمله برنامه های شاخص مسجد است که با همکاری هه فعالان اجرا می شود.
ارجمندی این یکپارچگی را زمینه شکوفایی قرآنی به ویژه در زمینه ترتیل، قرائت، حفظ و مفاهیم قرآن برای نوجوان و جوانان خواند.
بر اساس این گزارش، «عطاءا... امیدواری»، مدیر کانون فرهنگی هنری «شهیدان گل آرایش» شیراز نیز در این نشست گفت: برنامه ها و نشست های قرآنی مسجد از سال 1385 بدون وقفه و به صورت مستمر در حال برگزاری است و در ایام شیوع بیماری کرونا نیز در بستر فضای مجازی برگزار شده است که منشا خیر و برکت است.
این استاد قرآنی و دبیر اجرایی مسابقات قرآنی «مدها متان» استان فارس در ادامه خاطرنشان کرد: تلاوت و محفل قرآنی طرح «ضیافت قرآنی در چهارشنبه شب های رضوی» با رویکرد تلاوت جوانان و نوجوانان قرآنی به دنبال بازدید آستان قدس رضوی و اهدای پرچم بارگاه منور امام رضا (ع) شکل گرفته است که در این بازدید جزء سه محفل قرآنی برتر نیز معرفی شد.
خاطرنشان می شود؛ محفل قرآنی که با اهدای ثواب قرائت جمعی آیات به روح شهید محمود کاراندیش همراه بود، با تلاوت «سید امیرحسین رضوی» و «محمدجواد کاتب»، ارائه محفوضات قرآنی «امبرحسین و امیررضا اباذری نژاد» و همخوانی «امیر محمد و امیرعلی امیدواری برگزار و مراسم به صورت زنده در بستر فضای مجازی پخش شد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما