امروز، پنج شنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۱

کسب رتبه اول فارس در نظارت و بازدید از آموزش حضوری مدارس در بین استان‌های کشور

معاون نظارت و بازرسی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش از کسب رتبه اول کشوری توسط استان فارس در بحث نظارت و بازدید از آموزش حضوری از مدارس خبر داد.
محمد سلیمی در گردهمایی مدیران ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور در شیراز، گفت: تلاش کردیم با تدوین شاخص هایی مدارس را به سمتی هدایت کنیم که بحث آموزش حضوری جدی گرفته شود و بتوانیم آمار آموزش حضوری را افزایش دهیم تا شاهد حضور باشکوه و پررنگ تر دانش آموزان در سال جدید باشیم. 
معاون نظارت و بازرسی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش، هدف از برگزاری این گردهمایی را  بسترسازی اقدامات چابک و به هنگام مخصوصا در شرایط اضطرار کنونی که با کرونا و ثبت نام جدید مواجه هستیم دانست.
سلیمی ایجاد انگیزه در همکاران استان ها 
و آشنایی همکاران جدید با همکاران حوزه ستادی را هدف دیگر برگزاری این همایش عنوان کرد.
وی افزود: با توجه به اینکه دانش آموزان بعد از دو سال به مدارس بازگشته اند لذا در نظر داریم که  با ایجاد انگیزه در همکاران و انتقال این انرژی به مناطق در جهت بازگشایی مطلوب و ثبت نام خوب مدارس گام برداریم.
معاون نظارت و بازرسی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین در حوزه تخصصی نظارت و بازرسی تلاشمان بر این است که فعالیت هایمان را  به روز، سیستمی و چابک در این گردهمایی مطرح کنیم و در این جهت  به توافقی با همکاران برسیم.
سلیمی گفت: با مدیریتی که در وزارت خانه صورت پذیرفت در بحث آموزش حضوری بیش از  86 هزار و 670 فرم نظارت از مدارس تکمیل شد.
وی گفت: استان فارس در نظارت بر آموزش حضوری رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داد که در نظر داریم در مراسم اختتامیه همین گردهمایی تقدیر مناسبی از استان صورت پذیرد.
معاون نظارت و بازرسی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش افزود: محورهای نظارت، بخشنامه ارسالی و دستور وزیر محترم آموزش و پرورش در خصوص بحث آموزش حضوری بود.
سلیمی  ادامه داد: تلاش کردیم با تدوین شاخص هایی مدارس را به سمتی هدایت کنیم که بحث آموزش حضوری جدی گرفته شود و بتوانیم آمار آموزش حضوری را افزایش دهیم تا شاهد حضور باشکوه و پررنگ تر  دانش آموزان در سال جدید  باشیم.
* تبیین شاخص‌های عمومی ارزیابی عملکرد بر اساس رویکرد دولت جدید
معاون ارزیابی عملکرد اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: شاخص های عمومی با توجه به تغییر دولت و به دنبال آن تغییر نگاه های عمومی دولت و رویکرد آن بازنگری شده است.
ابراهیم رفیعی در گردهمایی مدیران ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور در شیراز، هدف از برگزاری این گردهمایی را آموزش و تبیین اهداف مورد نظر در اداره کل ارزیابی عملکرد عنوان کرد.
معاون ارزیابی عملکرد اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش افزود: با توجه به اینکه ارزیابی های دستگاهی به عهده ماست و شاخص های عمومی در حوزه ملی و درون دستگاهی شاخص هایی است که بر  اساس آن دستگاه های مختلف اجرایی درجه بندی می شوند لذادر جهت اجرای درست این شاخص ها و ارزیابی دقیق ضرورت دارد که یک هم گرایی وهم فهمی ایجاد شود و مروری  بر موضوعات صورت پذیرد که بخش آموزش این همایش از این جهت است.
رفیعی گفت: باید  نظام مدیریت عملکرد را در سیستم آموزش و پرورش در جهت ارتقای تعالی سازمانی بتوانیم پی گیری کنیم که راستای تحقق این هدف  لازم است نظام های مختلف مدیریتی را مرور کنیم.
وی افزود: در این میان پیشروترین نظام مدیریتی،  مدیریت عملکرد  است که با تبادل نظر و مشورتی که  از استان ها در این همایش صورت می پذیرد بتوانیم  با مدل مدیریتی هماهنگ کارها را در سال جاری پیش ببریم.
معاون ارزیابی عملکرد اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: از آنجا که مقایسه استان ها با همدیگر و کارنامه عملکردی شان و مقایسه بین دستگاه های مختلف در حوزه ارزیابی عملکرد انجام می شود و  تدوین این شاخص ها و جمع آوری مستنداتش و در اصل  به عبارت ساده تر کارنامه دستگاه  آموزش و پرورش در استان ها و در دولت در این حوزه صادر می شودلذا ضرورت دارد هماهنگی ها در این زمینه عمیق تر باشد.
رفیعی با اشاره به اینکه شاخص های ارزیابی عملکرد  در 2 بخش عمومی و اختصاصی است گفت: شاخص های اختصاصی در خصوص عملکرد ذاتی دستگاه هاست.
 وی گفت:  شاخص های عمومی با توجه به تغییر دولت و  به دنبال آن تغییر 
نگاه های عمومی دولت از قبیل مبارزه با فساد و موضوعات نظارت های مردمی اینها شاخص هایی است که امسال با توجه به رویکرد دولت وارد شده و هر ساله تجدید نظر می شوند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما