امروز، پنج شنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۱

نمی‌توان پیش بینی دقیقی نسبت به آینده بیماری کرونا داشت

سیده ناهید تقویان-تماشا
به گزارش سرویس خبری روزنامه «تماشا»، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تلاش برای ارتقای وضعیت بهداشت و درمان استان به ویژه در حاشیه شهرها را از اولویت های مسئولان دانشگاه برشمرد و گفت: این دانشگاه با حمایت های 
استاندار فارس، برای ارتقای وضعیت بهداشت و درمان ساکنان حاشیه شهرها تلاش می‌کند.
* شعار هفته ملی سلامت «سلامت ما، سلامت سیاره ما»
دکترسید وحید حسینی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شیراز افزود: هفته ملی سلامت هر ساله، اردیبهشت در سراسر کشور برگزار می شود و امسال شعار «سلامت ما، سلامت سیاره ما» برای این هفته انتخاب شده است.
رئیس دانشگاه پزشکی شیراز ادامه داد: سلامت کره زمین، نقش مهمی در سلامت ساکنان آن دارد و نقش یکایک ما در حفظ سلامت این سیاره سبز و تلاش برای پرهیز از هرگونه آلودگی زیست محیطی، از اهمیت بالایی برخوردار است، در همین راستا دست اندرکاران حوزه سلامت کشور می کوشند به دیگر اولویت ها و 
چالش های حوزه سلامت کشور نیز بپردازند.
دکتر حسینی ادامه داد: استان فارس با تلاش همه مردم در رعایت شیوه نامه بهداشتی در اماکن عمومی و مراکز پرتردد به ویژه در برگزاری مناسبات و مراسم های مذهبی، بهترین نتایج را در مقابله با کرونا در کشور به دست آورد.
* حمایت‌های اصحاب رسانه در ارتقای سطح آگاهی مردم استان برای انجام واکسیناسیون
وی از حمایت های اصحاب رسانه در ارتقای سطح آگاهی مردم استان برای انجام واکسیناسیون علیه کرونا تشکر کرد و افزود: با مشارکت مردم، استان فارس در میزان پوشش واکسیناسیون علیه بیماری کووید۱۹، جزو استان های برتر کشور به شمار می رود، به گونه‌ای که تاکنون ۹۴درصد از جمعیت تحت پوشش دز نخست، ۸۹ درصد دز دوم و ۴۹ درصد دز سوم واکسن خود را دریافت کرده اند.
 حسینی با اشاره به آغاز تزریق مرحله جدید واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای ۷۰ سال، کادر بهداشت و درمان و بیماران مبتلا به بیماری های خاص در استان فارس، از گروه های هدف دعوت کرد تا به پایگاه های پیش بینی شده مراجعه کنند.
* باید همچنان نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی پایبند باشیم 
او اظهار کرد: پس از گذشت بیش از دو سال از شیوع کرونا و با تلاش شبانه روزی مجموعه سلامت استان، اکنون با کاهش نسبی آمارهای ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از این بیماری در کشور و استان مواجه هستیم، اما در حال حاضر در برهه حساس و شرایط ویژه ای هستیم که باید همچنان نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی پایبند باشیم، چرا که نمی توان پیش بینی دقیقی نسبت به آینده این بیماری داشت.
رئیس دانشگاه پزشکی شیراز گفت: طی ماه های اخیر تلاش شده تا با انجام بازدیدهای شهرستانی از تمامی مناطق استان، یک دیدگاه عمومی نسبت به وضعیت سلامت در مناطق مختلف، همچنین چالش ها و نیازمندی ها ایجاد شود و هم اکنون در حال تلاش برای رفع موارد هستیم.
* تبعات بسیار بیماری فشار خون بالا
حسینی در بخش دیگری از صحبت های 
خود بیماری فشارخون بالا را یکی از بیماری هایی عنوان کرد که تبعات بسیاری به همراه دارد و گفت: این بیماری در 
سال های اخیر شیوع بیشتری داشته است، به طوری که از سه میلیون نفر از افراد بالای ۱۸ سال استان، ۳۵ درصد به بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند. 
او از مردم استان فارس خواست تا برای سنجش فشارخون خود به مراکز بهداشتی درمانی در سطح استان مراجعه کنند و پیش از ورود به مراحل دشوار بیماری، از مواجهه با عوارض آن پیشگیری کنند. 
* ۱۵درصد افراد بالای ۲۵ سال استان به بیماری دیابت مبتلا هستند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین بیماری دیابت را سرچشمه بسیاری بیماری های دانست و ادامه داد: ۱۵ درصد افراد بالای ۲۵ سال استان به بیماری دیابت مبتلا هستند که با تغییر شیوه زندگی، تغذیه سالم، تحرک و فعالیت بدنی منظم و مستمر می توان از ابتلا به این بیماری و به ویژه بسیاری از 
بیماری های دیگر پیشگیری کرد.
حسینی با اشاره به بیماری چاقی و اضافه وزن به عنوان یکی دیگر از چالش های حوزه سلامت کشور بیان کرد: استفاده از غذاهای سالم، میوه، سبزی ها و پرهیز از مصرف فست و فود می تواند از این معضل جلوگیری کند.
او در بخشی از صحبت های خود، با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از شرکت های دانش بنیان برای تولید محصولات، اظهار کرد: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هر هفته به صورت منظم موضوعات مربوط به شرکت های دانش بنیان پیگیری می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تلاش برای ارتقای وضعیت بهداشت و درمان استان به ویژه در حاشیه شهرها را از اولویت های مسئولان دانشگاه برشمرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حمایت های محمدهادی ایمانیه استاندار فارس و همکاری سپاه و بسیج استان، برای ارتقای وضعیت بهداشت و درمان ساکنان حاشیه شهرها تلاش می کند.
در حاشیه این آیین با برپایی میز خدمت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاونان دانشگاه به پرسش ها و مسائل مردمی در حوزه سلامت پاسخ گفتند. همچنین ارائه خدمات غربالگری سلامت برای نمازگزاران، دیگر برنامه حوزه سلامت فارس در نمازجمعه ۲۳ اردیبهشت شیراز بود.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما