امروز، شنبه، ۹ بهمن ۱۴۰۰

فجر در آوردگاه سرخپوشان برای خلق شگفتی

مسابقات هفته پانزدهم لیگ برتر در حالی امروز پنجشنبه برگزار می‌شود که استقلال در یک قدمی رسیدن به قهرمانی نیم فصل است ولی پرسپولیس دچار زلزله مدیریتی شده است.
امروز مسابقات نیم فصل لیگ برتر فوتبال به پایان می رسد و عنوان تشریفاتی قهرمانی نیم فصل به یک تیم خواهد رسید. تیمی که به احتمال زیاد استقلال خواهد بود. آبی  پوشان پایتخت تنها تیم بدون شکست رقابت ها هستند و بعید است در هفته آخر نتایجی رقم بخورد که استقلال صدر را از دست بدهد. البته اگر رای کمیته استیناف تا پیش از شروع مسابقات نیم فصل صادر و به سود استقلال نباشد ممکن است قهرمانی تشریفاتی نیم فصل به تیم دیگری برسد. در شرایط عادی استقلال فقط در صورتیکه بازنده شود و پرسپولیس هم با اختلاف گل بیش از 5 گل به پیروزی برسد می تواند جانشین استقلال شود که امر خیلی بعیدی است و استقلال بعد از 10 سال این عنوان را کسب خواهد کرد.
نگاهی به این مسابقات می اندازیم؛
* مس رفسنجان - پیکان؛ نبرد همسایه‌ها
رقابت تیم های پنجم و ششم جدول در آخرین هفته دور رفت جذاب خواهد بود و برنده این مسابقه شانس رسیدن به رتبه چهارم را دارد. مس رفسنجان هفته گذشته با وجود  یک فوتبال زیبا و تماشاگر پسند مقابل استقلال شکست خورد اما بازنده ای سربلند بود و فوتبال با کیفیتی ارایه کرد. پیکان هم بعد از اینکه توانست سپاهان را در اصفهان شکست بدهد سه مساوی پیاپی کسب کرده و برای قطع نوار تساوی هایش به رفسنجان می رود.
دو تیم بی حاشیه فوتبال ایران  که در جدول لیگ همسایه‌هستند می تواند یک بازی جذاب و زیبای دیگر را در لیگ بیست و یکم  ثبت کنند. پیکان در بازی مقابل آلومینیوم اراک 9 بازیکن زیر 23 سال خود را به میدان فرستاد تا نشان بدهد واقعا در زمینه جوانگرایی و میدان دادن به جوانان یکی از تیم های پیشرو لیگ است مس رفسنجان هم ترکیبی از تجربه و جوانی است.
* ذوب آهن- گل گهر؛ رقابت قلعه‌نویی با یک پرسپولیسی
ذوب اهن  در نیم فصل اول تیمی پرنوسان نشان داد با این حال اکنون 17 امتیازی و در رده دهم جدول ایستاده که رتبه راضی کننده ای برای باشگاه قدیمی و پر امکانات اصفهانی محسوب نمی شود. گل گهر هم بعد از رای کمیته انضباطی دچار افت محسوسی در نتیجه گیری شد ولی توانست خودش را جمع و جور کند و اکنون 4 هفته است که شکست نخورده است.
گل گهر به دنبال رسیدن به رتبه هایی بالاتر ازهفتمی است. تقابل امیر قلعه نویی استقلالی با مهدی تارتار سرمربی پرسپولیسی ذوب آهن هم نکته جالب توجهی است. هیچ کدام از این دوتیم نمی خواهند دور رفت را با شکست به پایان برسانند و می خواهند رتبه ای بهتر کسب کنند. گل گهر فصل کابوس واری را طی می کند. ابتدا کسر 7 امتیاز از این باشگاه به خاطر بازیکن گابنی ودوم صادر نشدن مجوز حرفه ای به خاطر بدهی به یک مربی بدنساز اسپانیایی حسابی این باشگاه را دچار چالش کرد گرفتن سه امتیاز در پایان دو  رفت شاید مرهمی بر زخم‌های این تیم باشد.
* نفت مسجدسلیمان- استقلال؛ قهرمانی نیم فصل در شهر اولین ها؟
استقلال برای رسیدن به قهرمانی نیم فصل فقط به یک تساوی نیاز دارد اما هدف آبی پوشان تهرانی قهرمانی آخر  فصل و گرفتن جام قهرمانی در دستان کاپیتانش است، بنابراین شاگردان فرهاد مجیدی برای برد به شهر اولین ها سفر خواهند کرد. شهری که نفسش به نفس تیم نفت بند است و مردمش این تیم را عاشقانه دوست دارند اما نتایج این فصلش بسیار نا امید کننده بوده به طوریکه زردپوشان نفت در حال حاضر با یازده امتیاز در رده پانزدهم جدول قرار گرفته اند. برخی لیدرهای باشگاه نیز بعد از شکست مقابل نفت آبادان در رختکن  جنجال ساز شدند و بازیکنان تیم را به دلیل نتایج ضعیف کتک زدند! اتفاقی که باعث شد فراز کمالوند اعلام کند در آستانه جدایی از نفت است و بازیکنانش امنیت جانی ندارند.
نفت مسجدسلیمان با 6 گل زده دومین خط دفاع ضعیف لیگ را در اختیار دارد و بعید است این خط حمله ناتوان بتواند به استقلال گلزنی کند. با این حال استقلالی ها نباید مغرورانه وارد زمین شوند. آنها برای حفظ رکوردهای بی نظیر فصل خود نیاز به یک برد دیگر دارند و قطعا می‌خواهند بعد از 10 سال قهرمانی نیم فصل خود را در شهر اولین‌ها با یک برد خوب جشن بگیرند.
* آلومینیوم اراک- سپاهان؛ دومین سفر زردپوشان به اراک
آلومینیوم 5 هفته است که برد نداشته و یک باخت و چهار مساوی نتایجی است که این تیم رقم زده و فردا هم باید مقابل یکی از مدعیان اصلی قهرمانی لیگ به میدان برود. سپاهان هم بعد از 3  شکست متوالی دو برد خوب به دست آورد تا به شرایط بهتری برسد. زردپوشان اصفهانی هیچ شانسی برای قهرمانی نیم فصل ندارند و در حال حاضر با 28 امتیاز در رده سوم و پشت سر استقلال و پرسپولیس قرار گرفته اند.
این مسابقه هم یکی از بهترین و جذاب ترین رقابت های نیم فصل خواهد بود. این دومین سفر سپاهان در نیم فصل به اراک است شاگردان محرم نوید کیا مجبور بودند به حکم کمیته انضباطی از پرسپولیس در اراک میزبانی کنند و حالا خودشان میهمان هستند. سپاهان در صورت بازنده شدن هم در رده سوم جدول لیگ باقی می ماند اما آنها مدعی قهرمانی هستند و دیگر نباید امتیاز از دست بدهند.نکته عجیب تر اینکه هفته بعد هم دوباره دو تیم در اراک در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی باید به مصاف هم بروند و برفرض اگر این مسابقه مساوی شود بازی هفته بعد دو تیم حتما باید برنده داشته باشد. و بازنده آن مسابقه یک جام را از دست خواهد داد.
* تراکتور - نساجی؛ رقابت دو تیم قدیمی و پرهوادار
تراکتوری ها فصل کابوس واری را طی کرده اند و با دومین سرمربی خود هم در نیم فصل اول بد نتیجه گرفته اند و در حال حاضر 12 امتیازی هستند و در رده سیزدهم جدول جا خوش کرده اند وهواداران پرشور این تیم به هیچ عنوان این شرایط را قابل قبول نمی دانند و امیدوارند دوباره تراکتور اوج بگیرد.
نساجی دیگر تیم پرهوادار و قدیمی فوتبال کشورمان 19 امتیازی که در رده هشتم جدول لیگ ایستاده و رتبه ای آبرومند برای این تیم محسوب می شود با این حال آنها در تبریز هم به دنبال برد هستند.آخرین باخت نساجی در هفته هفتم مقابل سپاهان بود اما تراکتور بعد از سه شکست متوالی مقابل فجرسپاسی متوقف شد و یک امتیاز کسب کرد و باید دید سولدو در آخرین مسابقه نیم فصل چه نتیجه ای می گیرد؟ تراکتور 15 امتیازی می شود یا نساجی از امتیاز 20 عبور خواهد کرد.
* هوادار -نفت آبادان؛ تقابل منصوریان و عنایتی
رضا عنایتی هفته گذشته بازی را به امیر قلعه نویی استاد سابق خودش واگذار کرد و این هفته هم باید به مصاف یک استقلالی دیگر علیرضا منصوریان برود.تقابل دو مربی استقلالی جذاب خواهد بود. هوادار تیمی است که سخت گل‌ می‌خورد و البته سخت هم گل‌می‌زند. شاگردان عنایتی در این فصل فقط 6 گل زده‌‌اند و در اولین فصل حضورشان در لیگ برتر 14 امتیازی و در رده دوازدهم ایستاده اند.
نفت آبادان هم هفته گذشته یک برد خوب به دست آورد و با 16 امتیاز در پله یازدهم لیگ ایستاده، با این حال سبک مربیگری منصوریان با عنایتی کاملا متفاوت است. حتی در کنار خط ایستادن این دو مربی شرایط متفاوتی دارند، یکی مثل منصوریان مدام جنب و جوش در کنار زمین دارد و دیگری تلاش می‌کند با آرامش بیشتری تیمش را هدایت کند. البته شرایط مالی باشگاه نفت آبادان باعث شده که بازیکنان این تیم نسبت به مدیران این باشگاه و قول‌هایی که بهشان داده بی اعتماد شوند با این حال به خاطر هواداران‌شان تلاش خواهند کرد.
* فولاد - پدیده؛ برد آسان شاگردان نکونام؟
فولاد یکی از دو باشگاه حرفه‌ای فوتبال ایران از نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا محسوب می‌شود. باشگاهی که پروانه‌ حرفه‌ای را دریافت کرده و در لیگ قهرمانان فصل آینده حضور دارد. شاگردان نکونام 18 امتیازی هستند و روی پله نهم جدول ایستاده‌اند. این باشگاه حرفه‌ای امروز  به مصاف باشگاهی می‌رود که حتی بر سر نامش چالش‌های زیادی در کشورمان وجود دارد و برخی آن را پدیده و برخی دیگر آن را شهرخودرو می‌نامند.
آخرین تیم جدول لیگ که فقط 4 امتیاز کسب کرده و هیچ بردی نداشته با این حال هفته گذشته یک امتیاز مهم از پرسپولیس گرفت. فولاد در تلاش برای رسیدن به رتبه‌های بالاتر جدول لیگ است اما پدیده در رویای بقاست و اینکه در اهواز هم شاید یک امتیاز دیگر بتواند به اندوخته اندکش اضافه کند. چون بعید است شاگردان سیدعباسی بتوانند اولین برد فصل خود را در آخرین مسابقه آن هم در اهواز به دست بیاورند اما فولاد چشم به رده‌های بالای جدول دارد.
* پرسپولیس - فجرشهیدسپاسی؛ زلزله قبل از نیم فصل!
پرسپولیس قهرمان پنج دوره لیگ برتر برای حفظ رتبه دومی خود در این نیم فصل باید حتما از تیم جنگنده و دونده فجر شهید سپاسی سه امتیاز را بگیرد و البته امیدوار باشد که رأی کمیته استیناف به ضرر استقلال باشد تا شاید کورسویی از امید برای قهرمانی هم داشته باشد. البته نمایش نا امید کننده سرخپوشان در هفته گذشته مقابل پدیده باعث شد که آنها از استقلال رقیب دیرینه خود عقب بیفتند و اگر امروز  هم مقابل فجر به همان اندازه بی انگیزه باشند شاید نتیجه‌ای بدتر از مساوی هم نصیب‌شان شود. بخصوص اینکه حالا عیسی آل کثیر هم به دلیل پارگی رباط صلیبی فصل را از دست داد و از قدرت تهاجمی سرخپوشان کم شد.
برخی پیشکسوتان هم مدعی هستند که برخی بازیکنان پرسپولیس به نوعی کم کاری می‌کنند و در جریان مسابقه با پدیده انگار داشتند در پارک قدم می‌زدند و باید با آنها برخورد شود. اگر این ادعا درست باشد کادرفنی پرسپولیس روز سختی را مقابل تیم جوان و دونده فجرخواهد داشت، تیمی که برای بقا تلاش می‌کند و اکنون با 12 امتیاز در رده چهاردهم جدول قرار دارد.
فجر از هفته پنجم دیگر بردی در لیگ نداشته و مقابل پرسپولیس هم بعید است برای گرفتن سه امتیاز بازی کند. سرخپوشان می‌خواهند نیم فصل لیگ را با یک برد و باقی ماندن در رده دوم پشت سر استقلال به پایان برسانند هر چند خبر استعفای ناگهانی سرپرست پرسپولیس این تیم و باشگاه را دچار زلزله قبل از پایان نیم فصل کرده، گل‌محمدی با لشگری از مصدومان به این بازی حساس رسیده است.به جز آل کثیر که فصل را از دست داده،، پاکدل، عالیشاه و شجاعی از جمله مصدومان پرسپولیس در این بازی هستند. فجرسپاسی هم سیروان قربانی، حمید نعمتی و رضا آقابابایی را به دلیل مصدومیت فردا در اختیار نخواهد داشت.
* پس از حدود ۲ هزارو ۹۲۰ روز در لیگ برتر دوباره به هم رسیدند
اما در لیگ برتر این ۲ تیم ۱۹ بار به مصاف هم رفتند که سرخپوشان تهرانی  هشت بار برنده شده اند،  فجریها هم توانسته اند چهار بار این تیم را شکست دهند و هفت بازی هم مساوی شده است و باید منتظر ماند دید دیدار بیستم  این دو تیم در یگ برتر چگونه رقم خواهد خورد.
آیا پرسپولیسی ها به نهمین بُرد دست پیدا می کنند و یا اینکه فجری ها به پنجمین پیروزی خود در لیگ برتر برابر حریف دیرینه می رسند و خاطره ای  خوش برای هواداران خود رقم خواهند زد.
آخرین دیدار دو تیم فجر و پرسپولیس مربوط به چهارم مهر ماه سال ۱۳۹۲ می‌شود که تیم پرسپولیس در تهران با تنها گل سید محمد مهدی سید صالحی به برتری دست پیدا کرد.
هم اینک پس از حدود هشت سال  دوباره امروز در ورزشگاه  آزادی با هم دیدار خواهندکرد.
* فراز و نشیب 
برای شاگردان علی کلانتری سرمربی تیم فجر در حالی دور رفت رو به پایان است که این تیم تازه وارد به لیگ برتر پس از هشت سال با فرازو نشیب های زیادی همراه بود، از دست دادن چند بازیکن خوب که پایه گذار رسیدن تیم فجر به لیگ برتر بودند از جمله صدقی و کردستانی وگرفتن چند بازیکن سرباز، فجری ها گام به لیگ برتر دوره بیست و یکم گذاشتند.
فجری ها در دور رفت و در خانه حریفان تیم های صنعت  نفت آبادان و پیکان تهران را با شکست مواجه کردند تا شروع خوبی در لیگ برتر داشته باشند و به میانه جدول هم برسند اما رفته رفته این تیم سیر نزولی پیدا کرد.
 * عوامل سیر نزولی به گفته فجری‌ها
چند عوامل نیز از جمله آسیب دیدگی پنج بازیکن اصلی، متضرر شدن چندین امتیاز از بابت اشتباهات سهوی داوران و همچنین نامناسب بودن ورزشگاه حافظیه  ازجمله مواردی بوده است که فجری ها به زعم خودشان تاکنون به نتایج دلخواه و پدیده شدن دست نیافته اند.
 هرچند بسیاری تیم ها از بابت داوری هم متضرر و هم نفع برده اند که اینگونه  مسایل در لیگ برترایران همیشه وجود داشته و دور برگشت هم که بازی ها به مراتب سخت تر خواهد شد بازهم شاهد اشتباه داوری، زمین نامناسب ومصدومیت و محرومیت خواهیم بود.
* روزهای سخت و تقویت تیم
فجری ها باید برای آن روزهای سخت که در پیش است خود را آماده کنند و تیم را با گرفتن چند بازیکن خوب  که سر مربی تیم فجر به آن اشاره کرده است تقویت کنند.
شاگردان کلانتری از ۱۴ بازی برگزارشده ، شامل ۲ برد، ۶ مساوی ، ۶ شکست شده اند و آمار آنها در گل زده ۶ گل است و گل خورده هم ۱۲ است که کارنامه خوبی برای این تیم تازه واردی که هواداران زیادی در ایران دارد، نیست.
* نباید دچار چالش شوند
قطعا مدیران باشگاه و در راس آن سردار یدالله بوعلی فرمانده سپاه فجر دلشان نمی خواهد که تیمشان در نخستین سال ورود به لیگ برترآن هم  پس از هشت دچارچالش شود.
ایمان صادقی، امید منصوری ، علی نبی زاده ، شهرام گودرزی ،فرزان دانا ، محمد قنبری ، علی ملایی ،احمد زنده روح ، اتابک زارعی ، حسین مهربان ، محمد زینالی ترکیب تیم فجررا برابر تیم تراکتورسازی در هفته گذشته تشکیل می دادند که به این جمع هم محمد عرفان معصومی، میلاد احمدی  و  سجاد عبدویی هم اضافه شدند هر چند بازی بازی با مساوی یک بریک تمام شدد اما فجری ها 
در دقایقی از بازی تیم برتر میدان بودند.
فجری ها درزمین ناهموار حافظیه با یک کار ترکیبی توسط حسین مهربان که بهترین بازیکن تیم فجر بود و در ترکیب تیم منتخب هفته چهاردهم قرار گرفت دروازه تیم تراکتور را بازکردند و به نظر می رسد برابر تیم پرسپولیس در ورزشگاه مناسب آزادی باز هم شاهد کار های ترکیبی و بازی مالکانه فجر یها برای رسیدن به دروازه تیم پرسپولیس که سخت نیست، باشیم.
* نقطه قوت دو تیم
نقطه قوت تیم های پرسپولیس و فجر درخط میانی این تیم است که فجری های جوان با دوندگی می خواهند  شایستگی خود را به رخ بازیکنان تیم حریف که در تیم ملی هم حضور دارند برسانند.
فجری ها باید مواظب ضربات ایستگاهی تیم حریف که توسط مهدی ترابی زده می شود باشند که بسیارهم  خطرناک هستند و فجری ها باید دریک سوم میانی خود به ویژه کنارها کمتر خطا بدهند زیرا حریف از این راه به گل هایی هم رسیده اند و بازیکنان سرزن این تیم هم در اینگونه ضربات برای رسیدن به گل در محوطه ۱۸ قدم اضافه می شوند.
* امید تیم فجر
همه امید های تیم فجرهم در این دیدار به حسین مهربان بازیکن آماده این روزهای زرد پوشان شیرازی است که با سرعت و تکنیک و میل به گل زنی که دارد می تواند دروازه تیم حریف را باز کند و از کُندی مدافعان میانی پرسپولیس سود برد و حتی آنها را وادار به خطا کند. فجری ها می توانند با پاس در عمق هافبک های خود همچون  زنده روح، نبی زاده  و میلاد احمدی به قلب دفاع تیم پرسپولیس که آسیب پذیر است، بزنند و  به گل برسند و حسین مهربان را از این راه روانه دروازه حامد لک کنند.
* دو ضرب‌گیر 
تنها نماینده شیراز در لیگ برتر برابر پرسپولیس از شوت زنی هم نباید غافل شوند زیرا دروازه بان تیم حریف هم دو ضرب گیر است و میلاد احمدی گلزن هم می تواند از این صحنه ها سود برد و دروازه تیم پرسپولیس را بازکند.
بازی تیم های فجر سپاسی و پرسپولیس تهران میلیونها بیننده دارد و احتمال اینکه سرمربی تیم ملی هم و کادر فنی این تیم هم در ورزشگاه آزادی حاضر شوند زیاد است و این امر می تواند روحیه شاگردان کلانتری را افزایش دهد و با ارایه یک بازی زیبا همراه با نتیجه دور رفت لیگ برتر با خاطره ای خوب به پایان برسانند.
برنامه مسابقات هفته پانزدهم لیگ برتر:
پنجشنبه ۲۳ دی
مس رفسنجان-پیکان تهران- ساعت ۱۵- ورزشگاه شهدای مس رفسنجان
ذوب آهن اصفهان-گل گهر سیرجان- ساعت ۱۵- ورزشگاه فولادشهر فولادشهر
نفت مسجد سلیمان-استقلال- ساعت 15:30- ورزشگاه شهید بهنام محمدی مسجد سلیمان
آلومینیوم اراک-فولاد مبارکه سپاهان- ساعت ۱۵- ورزشگاه امام خمینی(ره) اراک
تراکتور تبریز-نساجی مازندران- ساعت ۱۵- ورزشگاه بنیان دیزل تبریز
هوادار تهران-صنعت نفت آبادان- ساعت ۱۵- ورزشگاه انقلاب کرج  
پرسپولیس-فجر سپاسی شیراز- ساعت 17:30- ورزشگاه آزادی
فولاد خوزستان-پدیده مشهد- ساعت ۱۷- ورزشگاه شهدای فولاد اهواز.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما