امروز، شنبه، ۹ بهمن ۱۴۰۰

توسعه همکاری‌های دوجانبه، هدف سفر امیرعبداللهیان به چین

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است پایان هفته جاری به دعوت همتای چینی خود به پکن سفر کند و در خصوص موضوعات مختلف از جمله نقشه راه ۲۵ ساله با مقامات این کشور تبادل نظر نماید. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری «ساوث جاینا مورنینگ پست» هنگ کنگ، این دیدار اولین سفر امیرعبداللهیان به عنوان یکی از اعضای کابینه دکتر «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران به چین به شمار می‌آید.این تارنمای خبری با اشاره به نشست خبری دیروز «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد که در این دیدار موضوعات مختلفی برای گفت وگو در دستورکار قرار دارد که از جمله موضوع مهم نقشه راه ۲۵ ساله است و مجریان این تفاهم‌نامه بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی هستند. قابل ذکر است، وزیران خارجه ایران و چین طی سال های گذشته بطور متناوب با هم دیدار داشته و پیرامون راه های توسعه دوجانبه روابط با یکدیگر گفت وگو کرده اند.
*سفر وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس به چین
وزیران امور خارجه کشورهای عربستان سعودی، کویت، عمان و بحرین و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس ۲۰ دی ماه به دعوت دولت چین برای شرکت در یک نشست مشترک این شورا با مقامات چینی، وارد پکن شدند.
به نوشته پایگاه خبری «ساوث جاینا مورنینگ پست»، اعضای شورای همکاری‌ خلیج فارس برای بررسی اوضاع سوخت در جهان و وضعیت بحرانی قزاقستان به چین سفر کرده اند.
خبرگزاری «شینهوآ» چین نیز در گزارشی به نقل از «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد، این دیپلمات های ارشد شورای همکاری خلیج فارس به دعوت «وانگ یی» وزیر امورخارجه چین پاسخ مثبت گفته و برای شرکت در جلسه ای که از ۱۰ تا ۱۴ ژانویه (۲۰ تا ۲۴ دی) در پکن برگزار می شود، به این کشور سفر کرده اند. دیدار مقامات کشورهای عرب خلیج فارس با مقامات چینی تا روز جمعه (۲۴ دی ماه) ادامه خواهد یافت.
به باور تحلیلگران سیاسی، ممکن است مقامات نفتی شورای همکاری‌های خلیج فارس در خصوص راه‌های غلبه بر اتکای خود به بازارهای آمریکا و ایجاد تعادل در بازارهای جهانی گفت وگو کنند. چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از آمریکاست و مصرف کننده اصلی نفت و یکی از سرمایه‌گذاران خارجی در کشورهای حاشیه خلیج فارس است.
به زعم تحلیلگران، چین نگران کاهش عرضه نفت در پی ناآرامی‌های چند روز اخیر در قزاقستان است. همچنین گفته می‌شود اعضای شورای همکاری‌ خلیج فارس به دنبال ایجاد تعادل در بازارهای نفتی و کاهش وابستگی خود به بازارهای آمریکا هستند.
*مذاکرات وین، موضوع دیدار وزیران خارجه چین و عربستان
«فیصل بن فرحان آل سعود»  وزیر امورخارجه عربستان دوشنبه شب ۲۰ دی ماه با «وانگ یی» همتای چینی خود درخصوص برنامه هسته‌ای و مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش ایرنا از رسانه‌های سعودی، از دیگر موضوعات مورد بررسی میان دو طرف که در شهر «ووشی» در جنوب چین انجام شد، موضوع تضمین امنیت در افغانستان بود.دوطرف در این دیدار همچنین توسعه روابط راهبردی میان چین و عربستان و دیگر موضوعات مشترک مورد اهتمام دو کشور را بررسی کردند.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما