امروز، شنبه، ۹ بهمن ۱۴۰۰

احداث شهرک سلامت را با جدیت دنبال می‌کنیم

سیده ناهید تقویان- تماشا 
آیین تکریم و معارفه ریاست دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آیت ا... دژکام نماینده ولی فقیه در استان، استاندار فارس و برخی از مسولین کشوری و استانی برگزار شد. 
 معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در دولت جدید یکی از اهداف بهره‌وری و عدالت در آموزش است، گفت: مسائل اعضای هیأت علمی، طرح پلکان و مالیات ۳۵ درصد را پیگیری می‌کنیم تا اعضای هیأت علمی با انگیزه بیشتر فعالیت کنند.
به گزارش «تماشا» ابوالفضل باقری‌فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت درمراسم تکریم و معارفه رؤسای دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در دولت جدید یکی از اهداف بهره‌وری و عدالت در آموزش است، گفت: در این راستا تمام کارهای خوب دولت‌های گذشته‌ استفاده می‌شود و بناست که کار عملیاتی انجام دهیم.
او با اشاره به مشکلات مطرح شده در جلسه درباره اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: مسائل اعضای هیأت علمی، طرح پلکان و مالیات ۳۵ درصد را پیگیری می‌کنیم تا اعضای هیأت علمی با انگیزه بیشتر فعالیت کنند.
* رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی شیراز: اولویت درمان از معیشت مهم‌تر است
در ادامه دکتر سید وحید حسینی، رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه خداوند به ما نعمات زیادی داده که از جمله نعمت خدمت در این دوران و نظام از نعمت‌های خدا و عبادت است، گفت: به ویژه کار در حوزه درمان و بهداشت عبادت مضاعف محسوب می‌شود.
او با اشاره به چالش‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: عدم تأمین مالی برای اعضای هیأت علمی سبب شده این افراد از سیستم تمام وقتی خارج شوند که آموزش و درآمد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
دکتر حسینی با بیان اینکه در دو سال اخیر و گسترش کرونا این موضوع حدود ۴۰ درصد بوده است، افزود: از اعضای هیأت علمی دانشگاه درخواست داریم در هر قسمت از جمله آموزش که می‌توانند به ما کمک کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه ۹۰ درصد اعتبار صرف هزینه پرسنلی می‌شود، بیان کرد: اولویت درمان از معیشت مهم‌تر است و تلاش می‌کنیم از نمایندگان و مسئولان کمک بگیریم از بودجه‌های غیررسمی اما قانونی مشکلات را حل کنیم.
اواز همه کارکنان و اعضای هیأت علمی درخواست کرد که دانشگاه را خانه خودشان بدانند و گفت: اهل جناح‌بازی نیستم خط قرمزم نظام اسلامی و تبعیت عملی از فرامین رهبری است. دانشگاه باید محل فکر و مشورت باشد و از همه کمک می‌گیرم اما تحت شعاع هیچ جریانی قرار نخواهم گرفت.
همچنین مهرزاد لطفی، رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آئین با اشاره به اولویت‌های دوران مدیریتش گفت: تعامل با دستگاه‌های خارج دانشگاهی و مشورت با اساتید داخل دانشگاه محور فعالیت‌ها بود که این مهم محقق شد و کرونا نیز به این امر کمک کرد. 
او  با اشاره به برخی از این اقدامات افزود: راه‌اندازی مرکز جامع آزمون‌های الکترونیک با حدود ۵۰۰ ایستگاه و در حال توسعه به ۱۵۰۰ ایستگاه آزمون، کسب رتبه دوم کشوری در حیطه آموزش مجازی، کسب رتبه اول المپیاد مطالعات بین‌رشته‌ای، جذب ۱۱۴ هیأت‌ علم و جذب ۵۰ دانشجوی جدید از ۴۲ کشور دنیا در بخش بین‌المللی از جمله اینهاست.
راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتاب دهنده، کسب مجوز راه‌اندازی پارک علم و فناوری سلامت، تعمیر و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی و بیمارستانی با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال، بهره‌برداری از سومین خوابگاه متاهلی و دیگر اقدامات فرهنگی و ورزشی که منجر به کسب رتبه‌های برتر در سطح کشور شد از دیگر مباحثی بود که رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شیراز در صحبت‌هایش مطرح کرد.
لطفی اشاره‌ای نیز به اعتبارات کرد و گفت: پیگیری و دریافت اعتبارات مازاد به میزان ۷۷۰۵ میلیارد ریال از جمله اقدامات در حوزه اعتبارات است که البته بدهی دانشگاه در حال حاضر هزار میلیارد تومان است با توجه به گستردگی دانشگاه و شرایط کرونا خواهشم این است که دانشگاه علوم پزشکی به اندازه گستردگی دانشگاه دیده شود. 
اوبا بیان اینکه ۲۹ درصد از بیماران فارس از استان‌های جنوب کشور و همجوار می‌آیند که بودجه‌های سلامت فارس را می‌بلعند، درخواست حمایت بیشتر از این دانشگاه از سوی وزارت خانه شد.
لطفی همچنین به بخش عمران نیز اشاره و تصدیح کرد: تعداد ۲۰۱ پروژه در دست ساخت و ۱۲۲ پروژه نیز احداث شده است.
اوبا بیان اینکه در بخش نیروی انسانی نیز اقدامات انجام شد، عنوان کرد: تعیین تکلیف و اخذ مجوز برای ۱۴۰۰ نفر مراقب پزشک خانواده سلامت شهری و به کارگیری ۸۲۶ نفر مطابق با قوانین کار بعد از سال‌ها بلاتکلیفی، افزایش ۷۰۰ پست هیأت علمی و ۴۰۰ پست غیرعلمی از جمله اقدامات در زمینه نیروی انسانی است.
لطفی همچنین خاطرنشان کرد: ۲۵ کانکس جدید سیار خانه بهداشت عشایری ساخته شده و ساخت ۳۵ کانکس برای سایر دانشگاه‌های کشور از جمله اقدامات در توسعه بهداشت است که علاوه بر آنها ۲۹ مرکز خدمات جامع سلامت شهری، ۱۷ مرکز خدمات جامع روستایی، ۱۶ پایگاه سلامت، ۱۹ خانه بهداشت و پرداخت بیش از ۸ هزار میلیارد ریال بدهی دارویی با تهاتر نیز انجام شده است.
او به تعامل بیشتر با خیرین عرصه سلامت اشاره و تصریح کرد: افزایش دو برابری تفاهم‌نامه‌ها با خیرین که ارزش آنها به هزار و ۷۶۹ میلیارد ریال رسیده است از جمله اقدامات انجام شده است. 
لطفی با بیان اینکه برنامه‌محوری و شاخص‌محوری با تدوین برنامه راهبردی مدیریت بحران در کرونا مورد نظر بوده است، گفت: در دوران کرونا اقدامات بسیاری انجام که سبب شد استان فارس همواره رتبه برتر را در زمینه مدیریت این بیماری داشته باشد.
راه‌اندازی مراکز ۱۶ ساعته ۳ هفته زودتر از کشور، راه‌اندازی پورتال جامع مدیریت واکسیناسیون کرونا، راه‌اندازی و تجهیز ۳ بیمارستان پشتیبان در مجموعه‌های ورزشی و احداث مراکز خودرویی واکسن که برای اولین بار در شیراز رخ داد بخشی از اقداماتی بود که رئیس پیشین دانشگاه به آن اشاره کرد.
او با بیان اینکه در مراکز خودرویی تزریق واکسن روزانه ۲ هزار تا ۲۵۰۰ واکسن تزریق شده است، افزود: همچنین ۲۹ مرکز جامع تزریق واکسن که روزانه ۱۳۰ هزار دز واکسن تزریق می‌شود؛ دایر شده که امروز استان فارس در  تزریق واکسن رتبه اول کشور را دارد و واکسیناسیون جمعیت هدف تمام شده و لکه‌گیری نهایی است.
* نماینده ولی فقیه در فارس: مجموعه علوم پزشکی مجاهدانه کمک کردند که سلامت مردم اداره شود
آیت‌ا... لطف‌ا... دژکام نماینده ولی فقیه در فارس نیز در این آیین  با اشاره به دوران شیوع کرونا، گفت: در حدود دو سال اخیر شاهد عرصه جهاد بودیم و مجاهدین و شهدای عرصه سلامت را داشتیم. مجموعه علوم پزشکی مجاهدانه کمک کردند که سلامت مردم اداره شود و از این جهت از خدمات آقای لطفی تشکر می‌کنیم.
او با اشاره به اهمیت پژوهش‌های علوم پزشکی، افزود: پژوهش‌های بنیادین در زمینه علوم پزشکی نیاز داریم، چون انقلاب اسلامی انقلاب تمدن‌ساز است و در تمدن سازی نمی‌توانیم از پژوهش‌های بنیادین غفلت کنیم.
نماینده ولی فقیه در فارس با بیان اینکه پارادایم‌های تفکر و پژوهش باید متفاوت شود، افزود: ما اگر می‌خواهیم تمدن‌ساز باشیم بایستی تصور از علت و معلول را صداریی کنیم، چون تفکر سینوی نقش خود را در تمدن‌های دنیا داشته، اما تفکر صدرایی نیاز دارد که گسترش پیدا کند.
آیت‌ا... دژکام خطاب به معاون وزیر افزود: وزارت بهداشت مجال برای پژوهش‌های بنیادی را باز و کمک کند که در این حوزه از تفکرات ملاصدرا بیشتر بهره گرفته شود.
او با اشاره به اخلاق پزشکی نیز بیان کرد: در عرصه رفتار دانش‌آموختگان پزشکی نیاز داریم بنیان اخلاق پزشکی را بر پایه‌های بومی بگذاریم، هر چند که علم و دانش ارزش خود را در هر جای عالم دارد و نقاط اشتراک در اخلاق پزشکی بسیار زیاد است، اما نیاز است که این عرصه متناسب با فکر و فرهنگ خود بازنگری کنیم و به نحوی حرف خود را برای دنیا 
بزنیم.
نماینده ولی فقیه در فارس تصریح کرد: امید است که درخشش پزشکان نسل آینده از سنخ درخشش ابن سینا باشد تا همه دنیا را تحت تاثیر خود قرار دهند؛ نمی‌خواهیم با دنیا قهر کنیم، اما نکته، بحث علمی بر پایه تفکر و فرهنگ داخلی است.
آیت‌ا... دژکام با بیان اینکه شیراز همواره در اخلاق پزشکی و پزشکی سرآمد بوده است، گفت: امیدواریم که در مدیریت جدید مجال این تحقیقات در کنار دیگر پژوهش‌ها باز و به اخلاق پزشکی و پژوهش‌های بنیادی توجه بیشتری شود.
* استاندار: فارس آمادگی دارد که پایلوت حمایت از تمام وقتی اساتید شود
دکتر محمدهادی ایمانیه استاندار فارس نیز در مراسم تکریم و معارفه روسای دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: استان فارس به ویژه در حوزه پزشکی و درمان در بسیاری از عرصه‌ها پیشتاز است، اما وقتی میان راه حمایت از دانشگاه را رها می‌کنند موفقیتی که انتظار است حاصل نمی‌شود.
او با اشاره به یکی از چالش‌های دانشگاه گفت: حمایت از تمام وقتی اساتید دانشگاه سبب می‌شود که دانشگاه به موفقیتی که لازم است دست پیدا کند و  این موضوع مکرر مطرح شده است.
استاندار فارس افزود: استان فارس آمادگی دارد که پایلوت حمایت از تمام وقتی اساتید شود و زمینه‌ها نیز در این استان برای انجام کار فراهم شده است.
ایمانیه با اشاره به مسائل حوزه بهداشت و درمان جامعه بیان کرد: راهی به جز اجرای پزشک خانواده نیست، استان فارس در این عرصه پیشتاز شد، اما در نیمه راه استان را رها کردند و به جای اینکه مشکلات را بررسی کنند ما را رها کردند، فارس در این زمینه مورد بی‌مهری قرار گرفت.
او با اشاره به ظرفیت استان درباره توریست درمانی، بین‌المللی کردن دانشگاه، ارتقای دانشگاه به نسل سوم و چهارم تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در همه این امور مقدم شد و بسیاری از طرح‌ها ابتکار شیراز بود، اما باز مورد بی‌مهری قرار گرفت.
دکتر ایمانیه با بیان اینکه احداث شهرک سلامت را دوباره با جدیت دنبال می‌کنیم، گفت: یکی از نگرانی دانشجویان اشتغال است که با این دست فعالیت‌ها می‌توان اشتغال را تأمین کرد تا دانشجویان فکر مهاجرت نکنند.
استاندار فارس با بیان اینکه این استان بنیانگذار تأسیس خیرین سلامت فارس بوده و امروز ارزش فعالیت‌ها بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: با این وجود خیرین مورد حمایت نیستند، وزارت بهداشت کنار خیرین باشد چراکه در شرایط بد مالی دولت ظرفیت خیرین فرصت خوبی است.
او در ادامه مشکلات دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد: در راستای اجرای عدالت درآمد‌های اختصاصی دانشگاه شیراز با دیگر دانشگاه‌ها یکسان شود.
استاندار فارس با بیان اینکه وزارت بهداشت تفویض اختیار را برای دانشگاه‌های علوم پزشکی مدنظر قرار دهد، افزود: این امر زمینه‌ای فراهم می‌کند تا استعداد‌های جوانان در مسیر تولید قرار بگیرد.
ایمانیه خطاب به معاون وزیر بهداشت گفت: تمرکزگرایی را در دولت سیزدهم بشکنید، چون تفویض راه نجات کشور از مشکلات مختلف است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما