امروز، شنبه، ۹ بهمن ۱۴۰۰

مشیر؛ الگویی برای سایر پروژه‌های مشابه در شیراز

زهرا مطهری- تماشا                                             
عکاس: محمدصادق درنیانی
شهردار شیراز در حاشیه بازدید از پروژه مجتمع تجاری و تفریحی مشیر، با اشاره به اثرگذاری قابل توجه این پروژه در این بخش از شهر گفت: ساختار شهری برخی محلات از جمله محدوده ای که این پروژه در آن اجرا شده، نیازمند تغییر و تحولات جدی است. با اجرای پروژه هایی مانند مشیر می توانیم جریان های واقعی و سالم اجتماعی و حیات واقعی زندگی مردم را در در این بخش ها شاهد باشیم.
سید احسان اصنافی عنوان کرد: احیای حیات واقعی و جریان زندگی در بخش هایی از شهر نیازمند ایجاد جریانات اجتماعی است و ملزوماتی دارد؛ یکی از این اسباب و ملزومات شکل گیری مراکز خدماتی مناسبی است که ایجاد حرکت اجتماعی در این محلات را باعث شود.
وی اظهار داشت: بی شک انجام پروژه های عمرانی در احیای این محدوده ازشهر که پروژه مشیر در آن قرار گرفته و بافت قدیمی آن که قدمتی بیش از پنجاه سال دارد، تأثیری بی بدیل دارد. 
* احیای بافت شهری و تغییر مسیر گردشگری در نهایت تحولات دومینویی به دنبال خواهد شد
شهردار شیراز به تأثیر منحصر به فرد رفتار فرامنطقه ای چنین پروژه هایی اشاره کرد و گفت: مشیر و پروژه هایی از این دست، 
می توانند حرکت های گردشگری درون شهری را به سمت بافتی که به فراموشی سپرده شده است سوق دهند. احیای بافت شهری و تغییر مسیر گردشگری در نهایت تحولات دومینویی به دنبال خواهد شد. 
اصنافی در پاسخ به این سؤال که شهرداری برای کمک به اجرای چنین پروژه های فاخری در دل این بافت چه کمکی به سرمایه گذاران خواهد کرد، اظهار داشت: شهرداری به عنوان متولی مدیریت شهری در این محدوده سعی می کند علاوه بر تامین زیرساخت های مورد نیاز برای این پروژه ها، فرآیند کار را نیز برای 
سرمایه گذاران تسهیل کند.
وی ادامه داد: همچنین در این زمینه شهرداری به گونه ای عمل خواهد کرد که در حوزه فرآیندهای سرمایه گذاری و در راستای مدیریت این حوزه، مشوق های خاص ایجاد کرده و رونق سرمایه گذاری را موجب شود.
شهردار شیراز گفت: در این راستا شهرداری برای همکاری با مجموعه های سرمایه گذار برای ایجاد چنین پروژه هایی در این گونه محلات شهری آمادگی کامل را دارد. 
* خلاصه‌ای از هویت تاریخی شیراز را می‌توان در پروژه مشیر مشاهده کرد
وی از ویژگی های خاص پروژه مشیر به همخوانی معماری آن و ابنیه ایجاد شده در آن با بافتی که این پروژه در آن حضور دارد اشاره کرد و گفت: خلاصه ای از هویت تاریخی شیراز را می توان در این پروژه مشاهده کرد. 
شهردار شیراز خاطر نشان کرد: در برخی موارد با پروژه هایی روبرو می شویم که وصله ای نچسب و نامتعادل در بافت شهری هستند این ناهمگونی به ویژه در محلاتی که هویت شهر شیراز در آنها تعریف شده است، هویداست. 
اصنافی تأکید کرد: مجتمع مشیر پروژه ای فاخر است که از اکثر آثار میراثی و هویتی شهرچه تاریخی و چه مذهبی در آن الهام گرفته شده است و در واقع این پروژه خود به عنوان نمایشگاهی برای هویت شناسی شهر شیراز است.
به گفته وی در کنار تمام ویژگی های پروژه مشیر، این مجتمع کارگاهی برای جذب گردشگری درون شهری و تلفیقی از سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر است؛ اتفاقی مبارک در این محدوده شهربه ثمر رسیده است.
*در و دیوار پروژه مشیر با ما حرف می‌زند و هویت تاریخی و مذهبی ما را گواهی می‌دهد 
شهردار شیراز گفت: مجتمع مشیر میتواند مشوق و الگویی برای سایر پروژه های از این دست و برای انحام حرکت های عمرانی مشابه در بافت تاریخی شیراز باشد. 
اصنافی اظهار کرد: یکی از ویژگی های خاص پروژه هایی از دست این است که این 
پروژه ها باید دارای پیوست فرهنگی و اجتماعی باشند چرا که این پروژه ها تنها یک پروژه تجاری صرف نیست؛ در و دیوار این گونه پروژه ها با ما حرف می زند و هویت تاریخی و مذهبی ما را گواهی می دهد. 
وی گفت: با این دیدگاه می توان گفت پروژه مشیر به عنوان یک نمونه در بافت تاریخی و فرهنگی شهرشیراز، بخشی از پیوست فرهنگی این شهر را تأمین کرده و امیدواریم بقیه پروژه ها هم از این پروژه الگو بگیرند و با تکمیل پروژه ای خود در مراحل بعد، نمونه های مثمر ثمرتری را ارائه 
کنند.
شهردار شیراز به وجود پارکینگی با ظرفیت قابل توجه در این مجتمع و تاثیر آن در ایجاد آسایش برای شهروندان و مشتریان مجتمع اشاره و خاطر نشان کرد: یکی از نیازهای اساسی در مجتمع هایی که در چند سال اخیر اجرا شده، تأمین پارکینگ این پروژه ها بوده است. وجود پارکینگ علاوه بر آنکه از ایجاد چالش پارک خودرو در اطراف پروژه ها جلوگیری می کند، به رفع مشکل کمبود پارکینگ در شهر نیز کمک می کند. 
اصنافی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دغدغه های چنین پروژه هایی این است که استفاده از فضاهای گردشگری این چنینی، نه برای استفاده کننده و نه مجاورین زحمتی ایجاد نکند که این پروژه از این حیث هم دارای نکات مثبتی است. 
*وجود چنین پروژه‌هایی مانند مشیر به طور قطع در پرکردن اوقات فراغت شهروندان و گردشگران مؤثر است
وی تأکید کرد: وجود چنین پروژه هایی به طور قطع در پرکردن اوقات فراغت شهروندان و گردشگران هم مؤثر بوده و می تواند به یک جاذبه گردشگری درون شهری تبدیل شود؛ کما اینکه 
مجموعه های تفریحی و تجاری این پروژه می تواند به یک بسته جاذب و جدید گردشگری برای شهر شیراز تبدیل شود.
شهردار شیراز با اظهار امیدواری در خصوص اینکه شاهد اجرای تعداد بیشتری پروژه های تجاری و تفریحی از این دست در کلانشهر شیراز باشیم.
عنوان کرد: پروژه مشیر درواقع یک پکیج و بسته کامل گردشگری و پروژه جاذب گردشگری است، پروژه ای که می تواند به اکثر نیازهای مراجعه کنندگان پاسخ دهد و فردی که به این پروژه مراجعه می کند میتواند خدمات مورد نیاز خود را به صورت متمرکز دریافت کند.
* مشیر، پروژه‌ای برای پاسخگویی به نیازهای همه اعضای خانواده 
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس نیز در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: هدف از اجرای این پروژه در وهله اول این بود که این مجموعه پاسخگوی نیازهای تمامی اعضا یک خانواده باشد؛ به این معنی که اگر خانواده ای به این پروژه مراجعه کرد برای همه اعضا جذابیت های منحصر به فرد وجود داشته باشد.
محمدرضا دیهیمی با اشاره به اینکه سعی کردیم تمام موارد مورد نیاز یک خانواده را در این پروژه گرد هم آوریم، اظهار کرد: این پروژه به گونه ای طراحی شده که یک خانواده علاوه بر تأمین انواع مایحتاج خود، در صورت نیاز بتواند غذای خود را نیز در همین محل صرف نموده و یا در صورت نیاز کودک و سایر اعضای خانواده به تفریح، محلی هم برای این کار وجود داشته 
باشد.
وی ادامه داد: این پروژه با اعتبار بیش از ۴۰۰میلیارد تومان اجرا شده که در حال حاضر فاز اول ان از جمله بزرگ ترین هایپرمارکت جنوب کشور به بهره برداری رسیده و فاز نهایی آن هم در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد که با تکمیل این پروژه یک هزار شغل ایجاد می شود.
دیهیمی خاطر نشان کرد: از ویژگی های این پروژه آن است که تمام پروژه در خدمت شهروندان است و در کنار آن ساخت حدود یک هزار واحد پارکینگ نیز برای رفاه حال شهروندان دیده شده است.
وی در نهایت از ارائه این هدیه از جانب شرکت سرمایه گذاری سپهر فارس به شهروندان شیرازی اظهار خشنودی کرد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما