امروز، سه شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

بازنشستگان وظیفه هدایتگری جامعه را برعهده دارند

سید محی الدین حسینی ارسنجانی - تماشا
حمزه رستمی رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان فارس در نشست اخیر رؤسای کانون‌های بازنشستگی استان فارس در حضور معاون وزیر و رئیس صندوق بازنشستگی کشوری اظهار داشت: بازنشستگان کشوری جمعیتی معادل با یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را در بر می‌گیرند که از این تعداد حدود ۸۵۰ هزار نفر از بازنشستگان آموزش و پرورش هستند و استان فارس ۹۴ هزار نفر از این بازنشستگان کشوری را در خود جای داده که تعداد ۶۷ هزار نفر از این افراد از خانواده ی آموزش و پرورش فارس هستند و ۳۰ هزار نفر از این مجموعه نیز در شیراز سکونت دارند.
 وی گفت: بازنشستگان که از سرمایه‌های عظیم ملی و معنوی جامعه هستند نقش‌پذیری آنان در پیروزی انقلاب اسلامی، حراست از دستاوردهای انقلاب و دوران دفاع مقدس، مرجعیت در خانواده و کانون بزرگ اجتماعی، هدایتگری جامعه، برگزاری انتخابات خاصه انتخابات دوره دوازدهم رئیس جمهوری بر هیچ کس پوشیده نیست. جمعیت زیاد بازنشستگان نباید به غلط جزء نیروهای مازاد تلقی شود. زیرا این قشر تاثیرگذار در حال حاضر با انبوهی از مشکلات به ویژه معیشت، درمان و منزلت دست و پنجه نرم می‌کنند.
 رستمی افزود: با توجه به اینکه افزایش میانگین حقوق در سال ۹۷ دو میلیون و یکصد هزار تومان و حداقل حقوق یک میلیون و دویست هزار تومان در صدور احکام کارگزینی محاسبه گردیده است و سال‌های ۹۳ تا ۹۷ اعمال افزایش حقوق سالانه بازنشستگان بیش از نرخ تورم بانک مرکزی منظور گردیده است با این اوصاف سفره بازنشستگان هنوز خالی است. صادقانه عرض می‌نمایم و باید باور کنیم اعتماد بازنشستگان که از بزرگترین سرمایه‌های اجتماعی در جامعه است به وعده و وعیدهای دولتمردان و نمایندگان مجلس و سایرین رفته رفته کم رنگ شده است. 
اگرچه برای اقشار فهیم و صاحب تجربه، بازنشستگان شرایط خاص داخلی و خارجی کشور، کاملاً ملموس است اما وجود برخی بی‌عدالتی‌ها تبعیض‌ها و نابرابری‌ها برای آنان بسیار آزاردهنده و غیرقابل تحمل است لذا از تصمیم‌گیران و تعمیم دهندگان سیاست کلان کشوری تقاضا داریم به سادگی از کنار مشکلات، مطالبات وخواسته‌های به حق بازنشستگان عبور نکنند زیرا با تدابیر عقلانی و تعبیه یک زندگی نسبتا ساده و شرافتمندانه می‌توان اعتماد مجدد این قشر خدوم و خانواده‌های آنان را فراهم ساخت.
این بازنشسته فرهنگی یادآور شد: ضمن قدردانی از توجه و نگاه مثبت دولت تدبیر و امید نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی زحمات و خدمات ماندگار جناب آقای دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی سابق، جناب آقای دکتر جمشید تقی زاده مدیرعامل محترم صندوق بازنشستگی کشوری که الحق و الانصاف تلاش و زحمات ایشان بارز است و بارقه امید و نشاط به زندگی را در دل بازنشستگان به ارمغان آورده است با کسب اجازه پاره‌ای از مشکلات، مطالبات و خواسته‌های بازنشستگا ن کشوری استان فارس و ایران را بر اساس اولویت مطرح و  بررسی و رسیدگی ویژه را خواستاریم. 
حمزه رستمی خاطرنشان ساخت: اصلاح و دائمی شدن و اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری یکی از خواسته‌های اجتناب‌ناپذیر بازنشستگان است زیرا بر اثر عدم اجرای موادی از این قانون در خصوص اعمال ضریب افزایش حقوقی سنواتی بازنشستگان از سال‌های ۸۷ تا ۹۲ بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی محاسبه نشده که منجر به کاهش قدرت خرید باز نشستگان گردیده است و این بی‌توجهی به قانون هم اکنون چالش‌های فراوانی را به وجود آورده است که در اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری هرگونه دیون معوقه بازنشستگان باید ملحوظ نظر واقع گردد. 
وی همچنین اظهار داشت: همسان‌سازی یا متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین، همطرازی دستگاه‌های اجرایی مرتبط و غیرمرتبط با کمترین بازده زمانی، اختصاص مبلغ بیست و ۵ هزار میلیارد تومان جهت تحقق این خواسته عمومی بازنشستگان با اهتمام دولت و نمایندگان مجلس در تصویب و تنظیم بودجه سنواتی آینده، همچنین بیمه تکمیلی بازنشستگان که ماجرای بیمه بازنشستگان یک قصه پرغصه است. از سال ۹۱ بیمه تکمیلی بازنشستگان با سه ضلع دولت، صندوق بازنشستگی کشوری و بازنشستگان راه اندازی شد و در مجموع خدمات درمانی نسبتا خوبی را به بازنشستگان ارائه نموده و مهمترین ویژگی آن هزینه‌های اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی و بستری در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها بدون ثبت و تعریف شده و تا اینکه بعد از چند سال به دلایل مبهم ضلع دولت حذف گردید و در حال حاضر بیمه تکمیلی با دوضلع صندوق بازنشستگی کشوری و بازنشستگان به حیات خویش ادامه می‌دهد. 
برای نمونه در سال ۹۶ هر بازنشسته و افراد تحت تکفل جهت بیمه تکمیلی مبلغ ۲۶۵۰۰ تومان به صندوق بازنشستگی پرداخت می‌نمود و مسئولان و صندوق بازنشستگی کشوری اعلام نمودند معادل سرمایه‌گذاری بازنشستگان نیز با سرمایه گذاری آنان نیز سرمایه‌گذاری خواهند نمود در اواخرسال ۹۶ در فضای مجازی اعلام گردید که در رابطه با بیمه تکمیلی صندوق بازنشستگی کشوری سرمایه گذاری لازم را انجام داده و بیمه تکمیلی روی پاشنه سرمایه‌ گذاری بازنشستگان می‌چرخد.
این مقام مسئول در صندوق بازنشستگی آموزش و پرورش استان فارس تأکید کرد: انعقاد قرارداد سال ۹۷ افزایش سقف هزینه‌های اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی و بستری سرپایی در بیمارستان‌ها نیاز به تجدید نظر و کارشناسی دارد.
حمایت حفظ و تقویت کانون‌های بازنشستگی کشوری که دارای جایگاه قانونی مردم نهاد و مقبولیت اجتماعی هستند و به تجربه ثابت شده که می‌توانند موثر ترین و مطمئن ترین پل ارتباطی میان دولتمردان، نمایندگان مجلس، صندوق بازنشستگی کشوری و بازنشستگان ایفای نقش نمایند. فعال نمودن کارت منزلت بازنشستگان در استان‌ها که برای اولین این بار در شهر شیراز در قالب طرح شهر دوستدار سلامت سالمند بالای ۶۰ سال که با همکاری مدیریت محترم صندوق بازنشستگی فارس، اعضای محترم شورای چهارم و پنجم شهر شیراز این طرح به تصویب رسیده و با تایید فرمانداری جهت اجرا به شهرداری شیراز ابلاغ گردیده است، از دیگر نیازها و خواسته‌های باز نشستگان آموزش و پرورش استان فارس و سایر بازنشستگان عزیز در شهر شیراز استان فارس می‌باشد.
 رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش استان فارس در پایان گفت:گسترش و تاسیس خانه‌های امید در شهر شیراز و شهرستان‌های پرجمعیت فارس از جمله شهرستان‌های لار و داراب و فسا و جهرم که مقدمات لازم در آن شهر‌ها فراهم گردیده و در شهرستان شیراز خانه امید فعلی در جنوبی ترین محل شیراز احداث گردیده که بسیاری از بازنشستگان به علت بعد مسافت به آن دسترسی ندارند و با توجه به جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفری بازنشستگان کشوری در شیراز مدیران کانون‌های بازنشستگی تقاضای احداث یک باب خانه امید دیگر را دارد. همچنین فعال نمودن جشنواره‌های ورزشی، مهارت‌آموزی، بهداشت و تغذیه، آلزایمر، گیاهان دارویی، کارآفرینی و غیره در استان‌ها که از جمله اقدامات مثبت و مؤثر مسئولان سازمان بازنشستگی کشوری بوده و مورد استقبال چشمگیر بازنشستگان قرار گرفته است را خواستار هستیم.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما